Rozsądnie, ostrożnie i z szacunkiem!

16
04.03.2026
Rozsądnie, ostrożnie i z szacunkiem!
(fot. KMP Elbląg)
Choć sezon motocyklowy nie został jeszcze oficjalnie zainaugurowany, sprzyjająca aura – słońce i rosnące temperatury – zachęcają do pierwszych wyjazdów. Na drogach powiatu elbląskiego pojawili się już motocykliści korzystający z wiosennej pogody. To dobry moment, by przypomnieć o wzajemnym szacunku, rozwadze i odpowiedzialności wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Poprawa warunków atmosferycznych sprawia, że coraz chętniej wsiadamy na motocykle i skutery. Pamiętajmy jednak, że to dopiero początek sezonu. Wielu kierowców samochodów nie jest jeszcze przyzwyczajonych do obecności jednośladów na drogach, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Elblągu przypominają również o obowiązku posiadania odpowiedniej kategorii prawa jazdy. W przypadku braku wymaganych uprawnień funkcjonariusze kierują wniosek o ukaranie do sądu. Sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów oraz grzywnę w wysokości od 1500 do nawet 30 000 złotych. Osoba, która mimo sądowego zakazu ponownie wsiądzie na motocykl, musi liczyć się z karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Warto pamiętać, że motocyklista – podobnie jak rowerzysta czy pieszy – jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Nie posiada karoserii ani systemów bezpieczeństwa, które mogłyby ograniczyć skutki zderzenia. Dlatego tak ważna jest ostrożność i odpowiedzialność wszystkich kierowców.
   
   Kierowco samochodu:

  • myśl o motocykliście jak o człowieku, nie tylko o pojeździe,
  • dokładnie obserwuj drogę – szczególnie na skrzyżowaniach, podczas zmiany pasa ruchu i skrętu w lewo,
  • zachowuj bezpieczny odstęp,
  • zwracaj uwagę na motocykle i motorowery przewożące pasażerów,
  • pamiętaj, że motorowerzyści to często młodzi i niedoświadczeni kierowcy.


   Motocyklisto i motorowerzysto:

  • dostosuj prędkość do warunków na drodze,
  • nie poruszaj się slalomem między pojazdami,
  • zawsze używaj kasku ochronnego,
  • noś odpowiednią odzież ochronną,
  • uważnie obserwuj innych uczestników ruchu,
  • nie przeceniaj swoich umiejętności – nawet pozornie niegroźna kolizja może zakończyć się tragicznie.

Wszyscy chcemy tego samego – bezpiecznie dojechać do celu. Rozsądek, wzajemny szacunek i przestrzeganie przepisów to najlepsza droga do tego, by nadchodzący sezon był bezpieczny dla wszystkich.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Ale kto powiedział, że kierowcy mają być w pierwszej kolejności gotowi na obecność motocyklistów? Skoro człowiek świadomie wsiada na motor, to musi liczyć się z ograniczeniami, że jest mniej widoczny, że łatwiej mu zginąć w przypadku wypadku. To jest tylko i wyłącznie problem wybierającego ten pojazd. Nikt nie będzie brał odpowiedzialności za ich szybką jazdę, pojawianie się znikąd, przeciskanie się lewą stroną albo na światłach. Nie mają do tego prawa i nikt nie musi im tego umożliwiać. Najważniejsze to niech sami motocykliści wezmą się za siebie i zaczną szanować otoczenie, pieszych i kierowców. Notoryczny hałas od początku sezonu, szybkie przeloty głównymi ulicami, pajacowanie, jakieś żenujące kostiumy (słynny pajac z hełmem pikaczu), sprzęty nielegalnie potuningowane. Najgorszy jednak uporczywy hałas włącznie z godzinami nocnymi. Nikogo nie obchodzi wasza zajawka, chcecie to se jeździjcie, ale z poszanowaniem wszystkich dookoła. Popisy to możecie robić z kolegami w sypialni, a nie na publicznej ulicy. A policja niech się za nich weźmie, a nie pisze komunikaty.
zakaz_motorowania (2026.03.04)
"myśl o motocykliście jak o człowieku" - w wielu przypadkach to niestety bardzo trudne myśleć o nich jak o normalnych ludziach...
motory_na_tory (2026.03.04)
niech leczą kompleksy gdzie indziej
(2026.03.04)

info

12  
  4
@zakaz_motorowania - Widzisz, nie rozumiesz "z szacunkiem"!
(2026.03.04)
@zakaz_motorowania - Zadam pytanie retoryczne: Czy motocyklista nie jest kierowcą?
(2026.03.04)
@zakaz_motorowania - Czytanie ze zrozumieniem Ciebie przerosło. Słabe to.
(2026.03.04)
@motory_na_tory - Słabe to co napisałeś. WSzspółczuję ci braku szacunku dla innych.
(2026.03.04)
Nie jeden szybki i wściekły odda nerę w tym sezonie...
Kolpo (2026.03.04)

info

8  
  1
Oczekujesz motorku szacunku? Do szacunku potrzebny cichy motor i mądry nim kierujący. Niewiele, prawda?
(2026.03.04)
Wolność i ten wspaniały wiatr we włosach, niestety wywiał zawartość głowy wielu motocyklistom. Z hukiem na Modrzewinkę po 22,szukanie atencji przygazówkami w nocy pod oknami, to symbol braku zawartości głowy. Czyli winny wiatr.
(2026.03.04)

info

3  
  1