Sprawa budżetu obywatelskiego. Prokuratura zawiesiła postępowanie

34
28.01.2026
Sprawa budżetu obywatelskiego. Prokuratura zawiesiła postępowanie
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)
Od końca 2024 roku prokuratura na wniosek władz Elbląga prowadzi postępowanie w sprawie nieprawidłowości w głosowaniu nad budżetem obywatelskim (edycja 2024/2025). Niedawno zostało ono zawieszone. Dlaczego?

O sprawie informujemy od października 2024 roku, gdy okazało się, że ponad 400 papierowych kart do głosowania wzbudziło podejrzenia urzędników. Władze miasta powtórzyły głosowanie i powiadomiły Prokuraturę Rejonową, która od tego czasu sprawa, czy podpisy osób na kartach do głosowania nie zostały sfałszowane.

- Poddano procesowym oględzinom wszystkie karty do glosowania, których autentyczność zakwestionowano. Przesłuchano także w charakterze świadków pracowników Urzędu Miejskiego w Elblągu, mogących mieć wiedzę i informacje na temat przedmiotu postępowania. Przeprowadzono oględziny zapisu monitoringu z UM, na którym ujawniono osobę wrzucającą znaczną ilość dokumentów do urny do głosowania. W Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu są realizowane kolejne przesłuchania osób, których dane zostały zamieszczone na najprawdopodobniej podrobionych kartach do glosowania Od osób tych pobierane są jednocześnie wzory pisma - do ewentualnego badania przez biegłego z zakresu badania pisma ręcznego – informowała naszą redakcję w ubiegłym roku Ewa Ziębka, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

W grudniu 2025 roku, jak się okazuje, postępowanie decyzją Prokuratury Rejonowej, zostało zawieszone.

- Przyczyną zawieszenia jest oczekiwanie na sporządzenie przez biegłego opinii z zakresu badania pisma ręcznego. Jest ona niezbędna do podjęcia dalszych czynności w sprawie , w tym decyzji o przedstawieniu zarzutów. Z informacji przekazanej przez biegłego wynika , że ma ona zostać sporządzona w terminie około 6 miesięcy – poinformowała nas dzisiaj prokurator Ziębka.

Dotychczas nikomu w tej sprawie nie postawiono zarzutów.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Ale jak znajdziecie winnego to od razu do paki z nim - żeby drugi wiedział że żartów już nie ma !
(2026.01.28)
W cuda wierzysz? Polska to kraj paradoksów. W jednym wyroku ktoś ciebie pomawia i kłamie w żywe oczy o czym sąd informuje ale jest to znikoma szkodliwość społeczna i umarza sprawę a sprawca pomówień śmieje się tobie w twarz, Dziękuje i do widzenia,
(2026.01.28)
Winni już w Budapeszcie ?
Ścigać patologię (2026.01.28)

info

9  
  4
Dajcie spokój. - groteska. Chociaż może to i lepiej, bo jak by sie okazało ze orzeka neosędzia to wyrok można podważyć. To kolejna groteska
(2026.01.28)
Kpina i przykład bezsilności władz miasta.
Wojciech82 (2026.01.28)

info

3  
  2
Mnie możecie skoczyć > > >
(2026.01.28)

info

3  
  2
Bo prokuratura to juche
(2026.01.28)

info

3  
  0
Nie ma jak to '''rządzi'''NEO '''rząd''' z NEO premierem...
(2026.01.28)
Ale to nie NEO taki wydał wyrok w sprawie o pomówienie i kłamliwe oskarżenie a sędzia stowarzyszenia Justicji. Więc to bez znaczenia jaki orzeka bo wiedza jak widać w orzecznictwie nic nie oznacza. Można wydać wyrok który sam siebie wyklucza czy jak kto woli podważa zdrowy rozsądek.
(2026.01.28)
Każdy wie, że to katechetka. Dawno powinien ktoś o tym napisać, a nie udajemy świętych i niewiedzących. Takie rzeczy tylko w Elblągu
(2026.01.28)