Dziesięć milionów na mieszkania do wynajęcia

13
07.01.2026
Dziesięć milionów na mieszkania do wynajęcia
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu (fot. pixabay)
Pasłęk otrzymał niemal 10 mln zł z Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę mieszkań na wynajem. Jakie będą zasady składania wniosków i kryteria ich naboru, mieszkańcy mają się dowiedzieć na spotkaniu 29 stycznia.

Pieniądze z Departamentu Funduszy Mieszkaniowych Banku Gospodarstwa Krajowego Pasłęk przeznaczy na sfinansowanie budowy mieszkań na wynajem w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN – Warmia i Mazury Sp. z o.o. W lutym pasłęccy radni podejmą uchwałę określającej zasady przeprowadzania naboru wniosków o zawarcie umowy najmu tych lokali. Uchwała będzie regulowała miedzy innymi dodatkowe kryteria pierwszeństwa, zasady oceny punktowej wniosków i wysokość kaucji zabezpieczającej umowę najmu. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie naboru wniosków. Wcześniej odbędą się dwa spotkania informacyjne dla mieszkańców.

- Będą one poświęcone zasadom składania wniosków oraz kryteriom naboru. Pierwsze spotkanie odbędzie się 29 stycznia o godz. 16 w Urzędzie Miejskim w Pasłęku - czytamy komunikacie UM w Pasłęku.

Budowa mieszkań planowana jest przy ul. Partyzantów, na działkach o łącznej powierzchni ok. 8 tys. m kw. W ramach pierwszego etapu inwestycji powstaną 54 mieszkania, 54 komórki lokatorskie i 54 miejsca parkingowe oraz plac zabaw dla dzieci.

- Mieszkania będą zlokalizowane w trzykondygnacyjnych budynkach, a ich powierzchnia wyniesie od 36,40 do 72,45 m kw. Lokale zostaną oddane w standardzie „pod klucz”. Oferta skierowana jest do osób posiadających zdolność czynszową, jednak takich, których dochody nie pozwalają na uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup własnego mieszkania – czytamy w informacji UM w Pasłęku.

Na jakim etapie jest obecnie inwestycja? W czerwcu ubiegłego roku zatwierdzono projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany i udzielono pozwolenia na budowę sześciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z pełną infrastrukturą, w tym parkingiem naziemnym, wiatami śmietnikowymi, rowerowniami oraz zbiornikiem retencyjnym.

Jak informuje gmina Pasłęk, przetarg na wybór wykonawcy robót budowlanych oraz inspektora nadzoru inwestorskiego zostanie ogłoszony przez SIM KZN Warmia i Mazury Sp. z o.o. po podpisaniu umowy o kredyt SBC (preferencyjne kredyty z programu wspierania społecznego budownictwa czynszowego), której finalizacja planowana jest w pierwszym kwartale 2026 roku.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
No i gitara powoli zakończą się wynajmy drogie i handel mieszkaniami jeszcze jak Ukraińcy wrócą do siebie to mieszkanie warte 300tys dziś będzie kosztowac 150tys.
(2026.01.07)
taaaak, czekaj i nie spiesz się, będzie tanio, a wiesz ile kosztuje wynajem w tych "tanich" mieszkaniach, które wybudowali w Elblągu przy Legionów? Kto wie może jeszcze ktoś zechce dopłacić byś zechciał u niego wynająć lub od niego kupić, powodzenia
prywatnywłaściciel (2026.01.07)
Tylko że Ukraińcy pracują w Polsce i tylko w zeszłym roku do budżetu państwa odprowadzili 17 miliardów złotych z podatków. Nie bój się oni będą je wynajmować a i jeszcze kupują mieszkania w Elblągu. Ja chce i cieszę się że w Polsce i w Elblągu są nasi bracia Ukraińcy i sam w pracy mam ich dwoje czyli Panie. Są świetnymi koleżankami oraz bardzo dobrymi pracownicami. Bardzo dobrze że tu są i już na stałe zamieszkali w naszym kraju i mieście.
(2026.01.07)
co to za propagandowy wy*ryw?
(2026.01.07)
Jakie 17 mln, skąd te dane?!? Większość z nich robi na czarno bo i tak im się opłaca. Psują w ten sposób rynek Polakom, którzy muszą pracować ża najniższe stawki. I jak już tak liczysz to policz ile wyciągnęli w dodatkach, zasiłkach i opiece zdrowotnej, że o bezpośredniej pomocy w postaci sprzętu wojskowego, paliwie, prądzie i spłacie długów nie wspomnę
(2026.01.07)
Jak pracują na czarno to nie masz żadnych danych i niby skąd ty masz to wiedzieć skoro jest to poza ewidencją. Siejesz bzdury i klepiesz propagandę z TVZarublika.17 miliardów to są dane oficjalne przedstawione przez ZUS i Ministerstwo Finansów. Wyciągnęli tyle socjalu ile im się należało jak każdemu pracującemu i płacącemu podatki w Polsce. Strasznie musisz mieć smutne i biedne życie. Zmień je jeśli jeszcze masz na to czas.
(2026.01.07)
Nie było was i świetnie sobie dawaliśmy radę. Do niczego nie jesteście nam potrzebni
(2026.01.07)
Ty na pewno z takim podejściem do niczego w życiu nie dojdziesz. maszeruj w miejscu dalej. Pozdrawiam
(2026.01.07)
Oby czynsze były tańsze niż na Legionów.
aborygen_stont (2026.01.07)

info

8  
  1
Kocham Karola Nawrockiego! Najlepszy prezydent kiedykowiek, Ufam mu. Zawsze na niego załgosuję. Oby nam wiecznie panował. Chwała mu i jego rodzinie. Niech Bedzie błogosławiony.
(2026.01.07)

info

4  
  18