Wigilijny czas...

19
24.12.2025
Wigilijny czas...
Fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl
24 grudnia to Wigilia Bożego Narodzenia. To ważny dzień w polskiej tradycji, w tym roku pierwszy raz jest to też dzień ustawowo wolny od pracy.

12 potraw na wigilijnym stole (w wielu domach nadal postnych), miejsce dla niezapowiedzianego gościa, śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem – te tradycje, niejako wstęp do świętowania Bożego Narodzenia, znamy w Polsce wszyscy.

Z okresem poprzedzającym święta często wiążą się jednak też lokalne zwyczaje, czy to religijne, czy kulinarne, czy jeszcze inne. A skoro 24 grudnia to ostatni dzień Adwentu, to nie sposób nie wspomnieć o mateczkach adwentowych, które w Elblągu w tym okresie kwestowały na rzecz chorych i potrzebujących.

- Mateczki Adwentowe wychodziły na ulice, kiedy Elbląg był w granicach Królestwa Polskiego, a także po rozbiorach, kiedy trafił do Prus i później cesarstwa niemieckiego. Po II wojnie światowej zwyczaj kultywowali autochtoni, w ostatnich latach obserwujemy powrót Mateczek na elbląskie Stare Miasto – pisaliśmy w tym materiale.

Wróćmy do samej Wigilii. To od tego roku dzień ustawowo wolny od pracy. W informacji o jego wprowadzeniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powołuje się na badania sondażowe:

- Pomysł wolnej Wigilii popiera około 70 proc. Polaków (IBRiS z 18.11.2024 r. - 67,5 proc. popiera ten postulat; United Surveys z 25-27.10.2024 r. - 67,3 proc. poparcia SW Research z 30.10.2024 r. - 74 proc. poparcia) – podaje resort.

Dodajmy, że w katolicyzmie 24 grudnia to dzień, w którym w liturgii wspominani są pierwsi rodzice, czyli Adam i Ewa.

 

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i niezapomnianego 2026 roku życzą Wydawca i Redakcja portEl.pl.

red.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Waśnie dlatego że życzenia są bo tak wypada a nie szczera dobroć od dziesięciu lat nie byłem na wigilii. Totalny zawód i zakłamanie jest na równi z brakiem wiary więc po co się oszukiwać ! Polityka w sejmie udowadnia prawdę jaką żyją pogardą i zemstą jażdego dnia, sąsiedzi już dzień dobry nie mówią bo i tak pada deszcz a rodzina na fotografii i zapewniam że byłem dla wszystkich okej dopóki byłem taki sam Judasz jak oni dlatego jestem sam. Pozdrawiam i Wesołych Świąt zapomnianym.
(2025.12.24)
Pogratulować tobie i twojej rodzinie, ty zawiodłeś swoich bliskich czy oni ciebie, tylko współczuć tobie wypada.
(2025.12.24)
Wszystkiego dobrego Portelu :)
(2025.12.24)

info

6  
  1
Nie mam Rodziny !
(2025.12.24)
Współczucie twoje jest też zakłamane bo już weryfikuje i na domysłach oceniasz...
(2025.12.24)
Jesteś biednym zakłamanym człowiekiem, ja niczego nie oceniłam, ty tak. Masz takie życie na jakie sobie zapracowałeś.
(2025.12.24)
Szczery wpis i brak totalnego zaklamania świątecznego!
(2025.12.24)
Portel pisze o Katolicyzmie na co dzień walcząc z nim zaciekle. Opluwając Katolicyzm czy na pogrzebach waszych bliskich chcecie Księdza Katolickiego na którego tak szczekacie, na Ślubie w Kościele, Lub Chrzest waszego dziecka.
(2025.12.24)
wytykanie wad to nie opluwanie kolego
(2025.12.24)
Wzajemnie.
pampi-ZAWADA (2025.12.24)

info

2  
  0