Bliżej nowej siedziby WMBP

17
10.12.2025
Bliżej nowej siedziby WMBP
Fot. WMBP
Trwa generalny remont budynku przy ul. Saperów 14F w Elblągu — to właśnie tam znajdzie się nowa siedziba Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Karola Wojtyły. Prace posuwają się naprzód, a zaplanowana data przenosin to lato 2026 roku.

Bliżej nowej siedziby WMBP
Fot. WMBP
Obiekt przy ul. Saperów 14F — dawniej siedziba III Liceum Ogólnokształcącego — został sprzedany województwu za symboliczną złotówkę, a decyzja ta daje szansę na funkcjonalne połączenie działalności Biblioteki i W-MODN w Elblągu w jednym miejscu.

Prace budowlane obejmują: wymianę instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i c.o., wymianę posadzek, przebicia stropów parteru, montaż windy towarowej na książki, wyburzenia ścian i wprowadzenie podciągów, izolację ścian piwnic, a także montaż zewnętrznej windy osobowej — co zapewni dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

W ostatnich dniach budowę odwiedziła Maria Bąkowska, członkini Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i dr Jakub Klepański, zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego, którym towarzyszyli dyrektorzy obu instytucji. Podczas wizyty sprawdzono postęp prac, omówiono kolejne etapy i potwierdzono harmonogram. Docelowo przeniesienie zbiorów i wyposażenia z dotychczasowej siedziby przy ul. Św. Ducha 25 planowane jest na drugą połowę 2026 roku. Na spotkaniu omówiono również zakres zakupów inwestycyjnych na potrzeby elbląskiej książnicy pedagogicznej oraz ich etapowanie.

Obecnie pracujmy nad aranżacją wnętrz pomieszczeń odwiedzanych przez czytelników oraz szacujemy potrzeby w zakresie zakupu nowoczesnych środków dydaktycznych i wyposażenia serwerowni.

Dzięki tej inwestycji instytucje zyskają nowoczesną, dostosowaną do potrzeb użytkowników przestrzeń, zmienią się warunki do działalności szkoleniowej, edukacyjnej i bibliotecznej.

 

Od redakcji: o nowej siedzibie biblioteki pisaliśmy m. in. tutaj.

Kamil Czyżak, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
toż to moja jednostka wojskowa 2lata +stan wojenny
dzielny woj szwejk (2025.12.10)
Fantastyczna nowa siedziba biblioteki pedagogicznej, do której nikt nie będzie trafiał
(2025.12.10)
@dzielny woj szwejk - Moja szkola 3 lata; )
nie_halo (2025.12.10)
Zgadzam się..... ale w dobie lekarzy ze zdalnych, psychologow ze zdalnych co kogo obchodzi książka....
matoł (2025.12.10)
@dzielny woj szwejk - ja trochę później wiosna 83 do 85 ( minus 0,5 roku szkółka w Ełku)
jacol (2025.12.10)
I właśnie tak wyprowadzają kulturę ze Starego Miasta - a w zamian co? Komu jest potrzebny ten staromiejski budynek po byłym ZRYWie?
Bezproblemowy (2025.12.10)
Ale wujowy patron tej biblioteki...
Ojej (2025.12.10)
Radek bedzie mierzyl drzwi i okna ozi bedzie stawial iobrabial
(2025.12.10)

info

2  
  0
A może imienia Rydzyka jeszcze??
Kkkkk1 (2025.12.10)

info

4  
  7
@dzielny woj szwejk - mam tam dzialke vis-a-vis, sasiadka opowiadala ze zolnierze kiedys wpadali na szaber
(2025.12.11)