Krzysztof Jaworski: Żyję tym miastem

20
26.11.2025
Krzysztof Jaworski: Żyję tym miastem
Krzysztof Jaworski, zwycięzca VII Testu Wiedzy o Elblągu (fot. Anna Dembińska)
- Kilka pytań na „pierwszy rzut oka” wydawało się trudnych, ale z przedstawionych wariantów odpowiedzi można było wywnioskować, która z nich jest prawidłowa – mówi Krzysztof Jaworski, zwycięzca VII Wielkiego Testu Wiedzy o Elblągu. Porozmawialiśmy „na gorąco” po ogłoszeniu wyników.

- Który to już start?

- Szósty. Raz nie startowałem, bo akurat nie było mnie w Elblągu. Poza tym jednym wyjątkiem jestem co roku. Prawie zawsze byłem w pierwszej dziesiątce, raz chyba wypadłem i skończyłem na 13 miejscu. Pamiętam, że też dostałem nagrodę, bo akurat nagradzaliście trzynaste miejsce.

 

- Zaskoczyło Cię to zwycięstwo?

- Trochę tak, trochę nie. Po pierwszej części byłem spokojniejszy, wiedziałem, że poszło nieźle, po drugiej już było dobrze, w trzeciej były trudności zwłaszcza z pytaniami sportowymi. Ale ostatecznie liczba udzielonych odpowiedzi dała zwycięstwo.

 

- Skąd taka wiedza?

- Kilka rzeczy. Studiowałem historię. Zawsze ciekawiło mnie, co się dookoła mnie dzieje, dlaczego „coś jest tutaj, a nie gdzie indziej”. Po za tym lubię chodzić pod Elblągu. Kolejna sprawa, to mój zawód. Jestem dziennikarzem i z racji tego wiem, co się w naszym mieście dzieje. „Współczesna” część testu była dla mnie łatwa, bo o większości wydarzeń informowałem słuchaczy radia.

 

- Co powiesz o tegorocznych pytaniach?

- Większość z nich była łatwiejsza niż w ubiegłych latach. Takie mam wrażenie „na gorąco”.

 

- Które były najtrudniejsze?

- Sportowe, ale wiem, kto je układał, więc nie byłem zdziwiony ich stopniem trudności. Trochę kłopotów sprawiły mi też pytania o sponsorów. Kilka pytań na „pierwszy rzut oka” wydawało się trudnych, ale z przedstawionych wariantów odpowiedzi można było wywnioskować, która z nich jest prawidłowa. Tu przykładem jest np. pytanie o zwycięzcę konkursu „Czy to jest kochanie...” lub o patrona biblioteki.

 

- 48 punktów to jest jednak całkiem zacny wynik.

- Nie będę ukrywał. Kilka razy „strzelałem”. Zaskoczyło mnie np. pytanie o nazwę zamku krzyżackiego. Czułem, że jest podchwytliwe. Byłem pewien, że Juliusz Marek, autor pytań historycznych, stworzył pułapkę dla uczestników. Zamek w Elblągu był siedzibą Wielkiego Szpitalnika Zakonu Krzyżackiego. Ale był to zamek, a nie pałac i „skusiłem”.

 

- Jak się do takiego testu przygotować?

- Specjalnie się nie przygotowywałem. Ja „żyję tym miastem”. Książki o Elblągu czytam z ciekawości, nie pod kątem przygotowań do testu. „Część współczesną” mam na co dzień z racji wykonywanego zawodu. Jako dziennikarz muszę wiedzieć, co się w mieście dzieje. A historią zwyczajnie się interesuję.

 

- Widzimy się za rok?

- Oczywiście. Przyjdę już nie po to, żeby wygrać, tylko żeby się dobrze bawić. Przy okazji sprawdzić swoją wiedzę. Wygrałem raz, to mi wystarczy, teraz dam szansę innym.

 

- Dziękuję za rozmowę.

rozmawiał Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Cały Krzysztof! Gratulacje chłopaku. Fajnie, że w Elblągu są ludzie, którzy kochają to miasto miłością szczerą.
(2025.11.26)

info

49  
  6
nie znam, ale wygląda na porządnego chłopa :) gratulacje
(2025.11.26)

info

34  
  5
To fakt !
(2025.11.26)

info

18  
  1
Znam Krzysztofa od lat i jest to najuczciwszy ze wszystkich dziennikarzy. Kiedyś zaproponowałem mu aby postarał się puścić mój ulubiony zespół w ESCE i powiedział że świetny zespół i fajnie grają ale nie on decyduje o muzyce tylko kierownictwo w radio. Tak więc pomógł by mi ale za wysokie progi. Bardzo dobry kolega. Zespół staram się promować gdzie się tylko da i Radio Żuławy jest najlepszym regionalnym radiem jak dla mnie oferując kawał dobrej muzyki oraz promuje nowe zespoły!
(2025.11.26)

info

13  
  3
Podejrzewam że radni tego miasta okupowaliby ostatnie miejsca i na zdecydowaną większość pytań nie znaliby odpowiedzi.
(2025.11.26)

info

8  
  6
Pamiętam, że też dostałem nagrodę, bo akurat nagradzaliście trzynaste miejsce. To ewidentny dowód że swoich to i na 13 miejscu nagradzają.
(2025.11.26)

info

3  
  26
Gdyby pytania nie były przestawiane jak w milionerach, bez sugerowanych odpowiedzi to było o wiele trudniej. Np. podaj datę kiedy i kto był tu i tam ? Podaj datę kiedy elbląg został szwedów ?
(2025.11.26)

info

2  
  3
Stęchniony to jest ten komentarz raczej a stęchnionym za rozumem to ci wszyscy którzy nawet nie podeszli do testu i to też raczej...
(2025.11.26)
Ciekawe jak zwycięzca odpowiedzial na 35 pytanie. Nadmieniem, że ze wszystkich zalącxonych tam podpowiedzi żadna nie jest prawidłowa.
Też tankista (2025.11.26)
Nie znam człowieka ale to ciekawy przypadek postaci, która ukończyła liceum w Elblągu, później tą śmieszną elbląską szkołę wyższą (cokolwiek to oznacza), pracuje i żyje tutaj. Czyli można. Może rzeczywiście warto promować takie osoby i ich postawy. Pod warunkiem oczywiście, że nie ma tam drugiego dna jak np. u starówkowych dilerów czy właścicieli panienek.. Jeśli nie to super i może kolejni pidobni?
(2025.11.26)