Będą pieniądze na rozwój portu?

46
03.10.2025
Będą pieniądze na rozwój portu?
(fot. Mikołaj Sobczak, archiwum portEl.pl)
- Mam nadzieję, że ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie unijnych środków na rozwój portu zapadnie do końca roku – mówi prezydent Elbląga Michał Missan. Europoseł Jacek Protas tłumaczy, że ta sprawa się przeciąga, bo Komisja Europejska przedłużyła tzw. przegląd śródokresowy unijnych programów.

Przypomnijmy, że Elbląg nadal czeka na decyzję Komisji Europejskiej, czy będzie mógł skorzystać z około 200 mln złotych, zapisanych w Regionalnym Programie Operacyjnym na rozwój portu. Od miesięcy trwają negocjacje w tej sprawie, które prowadzą przedstawiciele rządu i Zarządu Województwa. Miasto przygotowało niezbędne dokumenty, ale nadal decyzji nie ma, choć początkowo mówiono o tym, że zapadnie ona w czerwcu.

- Sprawy związane z portem idą swoim torem, mamy to pod kontrolą. Dzisiaj mamy już zapewnienie, że środki na transport i komunikację zostaną uruchomione. A jeśli chodzi o sam port – to z tego co przekazał mi pan marszałek – wynika, że możemy spodziewać się, że jeżeli zostanie to wpisane w strategię średniookresową rozwoju kraju, to te środki zostaną wypłacone. Nie chciałbym wypowiadać się za marszałka, ale mam nadzieję, że rozstrzygnięcie tej kwestii nastąpi do końca. Nie wszystko ode mnie zależy. Czekam na wszystkich decydentów, któzy chcieliby przyjechać i podpisać taką umowę – powiedział nam Michał Missan.

- Przegląd śródokresowy programów unijnych miał się zakończyć do połowy roku, ale Komisja Europejska wprowadziła do niego cały szereg nowych rozwiązań, poszerzyła możliwości zmian we wszystkich programach. Skorzystaliśmy z tego jako kraj przesuwając olbrzymie środki z KPO na obronność. Stąd te Komisja Europejska przesunęła termin podjęcia decyzji na koniec roku – dodał Jacek Protas, europoseł z naszego regionu.

Dodajmy, że to właśnie w Elblągu w kwietniu przyszłego roku odbędzie się posiedzenie Komitetu Regionów, który doradza Komisji Europejskiej w sprawach rozwoju samorządów. Jakich efektów obaj politycy spodziewają się po tym spotkaniu?

Będą pieniądze na rozwój portu?
Jacek Protas i Michał Missan (fot. RG)

- To będzie okazja do poznania samorządowców z całej Europy, porozmawiania o potrzebach, wymienienia się doświadczeniami. Niebagatelna promocja Elbląga, to wartość dodana, ale też ważna – stwierdził Michał Missan.

- To na pewno duże wydarzenie promocyjne dla miasta. Nie na co dzień przyjeżdżają samorządowcy z całej Europy do danego regionu. Ta wizyta w kwietniu będzie się odbywała w czasie, gdy będą trwały bardzo intensywne decydujące prace nad wieloletnim budżetem Unii Europejskiej po 2027 roku. Komitet Regionów ma bardzo duży wpływ na proces negocjacyjny i tu każda pomoc – również tego gremium – w zrozumieniu naszych problemów i wsparciu chociażby rozwiązań związanych z paktem dla regionów wschodnich będzie potrzebne. Myślę, że będziemy mieli sojuszników – stwierdził Jacek Protas.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Żeby nie Wcisła I Wróblewski to już dawno by ten port był by rozbudowany
(2025.10.03)
Cała Polska się śmieje z Elbląga, że nie potrafimy portu rozbudować i pogłębić rzekę Elbląg
(2025.10.03)
Ale mieszkańcy Elbląga sami tego chcieli to mają. Brak rozbudowy portu, Brak Kolei Nadzalewowej
(2025.10.03)
Dla Platformy Oszustów wazniejsze są kluby swingers.
Polak Wyborca (2025.10.03)
Ale co wy tam chcecie rozbudowywać jak ten port jest zamknięty na amen na działce 3.5ha? Przecież z góry jest to skazane na porażkę. Pierwsze co powinno być zrobione, to ustanowienie lokalizacji portu, która pozwoli na praktycznie nieograniczoną rozbudowę w razie potrzeb, a w tej chwili absolutnie jest to nierealne. Z drugiej strony, przecież ten plac (bo to nic więcej jak plac) nie nada się nigdy na jakiekolwiek ambitniejsze plany, przeładowywanie czy składowanie. Jak to ma z czymkolwiek konkurować?
no_jak_? (2025.10.03)

info

16  
  8
@Polak Wyborca - nie pogrążaj się człowieku, bo to twoi idole są w tym obeznani, zapomniałeś?
(2025.10.03)
Cała Polska widzi jak Elbląg się rozwija, przestań oglądać swojskie TV i czytać swojską prasę, to będziesz zdrowszy.
(2025.10.03)
właśnie teraz do Elbląga docierają pieniądze i UE i budżetu rządowego i samorządu województwa. A twoi przez 8 letnie rządy nic a nic nie wspomagali naszego piasta, zapomniałeś?
(2025.10.03)
@Polak Wyborca - byłeś?-podziel sie wrażeniami
(2025.10.03)
Stawiałem na Michała Missan i nie żałuje... Elbląg pięknieje każdego dnia....
(2025.10.03)

info

8  
  9