To Finowie zbudują pogłębiarkę

83
18.02.2022
To Finowie zbudują pogłębiarkę
materiały NDI/Besix
Fińska stocznia Uudenkaupungin Työvene Oy zbuduje statek pogłębiarkę, która ma pracować na Zalewie Wiślanym. Jako jedyna złożyła ona ofertę zarówno w pierwszym, jak i drugim przetargu ogłoszonym przez Urząd Morski w Gdyni. Znacznie przewyższała ona kwotę, jaką urząd zamierzał przeznaczyć na budowę pogłębiarki. Ostatecznie inwestor zdecydował, że dołoży brakujące finanse.

Dopiero drugi przetarg ogłoszony przez Urząd Morski w Gdyni wyłonił firmę, która wybuduje statek pogłębiarkę mającą pracować na Zalewie Wiślanym. W obu przetargach oferent był jeden i ten sam: fińska stocznia Uudenkaupungin Työvene Oy. Na budowę statku przeznaczyła ona ponad 116,5 mln zł, natomiast Urząd Morski w Gdyni na sfinansowanie zamówienia dysponował sumą 80 mln zł. Ostatecznie urząd dołoży brakującą kwotę, czyli 36,5 mln zł.

- Zamawiający wybiera ofertę najkorzystniejszą na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w dokumentach zamówienia. W przedmiotowym postępowaniu, oferty były oceniane w oparciu o następujące kryteria: Cena – 60%, Okres gwarancji – 10%, Pojemność ładowni – 20% oraz skrócenie terminu dostawy – 10%. Przedmiotowa oferta uznana została za najkorzystniejszą, gdyż jako jedyna oferta w postępowaniu uzyskała w w/w kryteriach oceny ofert łącznie maksymalną liczbę punktów. Zamawiający może zwiększyć kwotę na realizację zamówienia do ceny oferty najkorzystniejszej – czytamy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia przetargu.

Przypomnijmy. Po wybudowaniu kanału przez Mierzeję Wiślaną i toru wodnego przez Zalew Wiślany i rzekę Elbląg konieczne będzie systematyczne pogłębianie toru wodnego. Będzie się tym zajmował Urząd Morski w Gdyni, który poszukiwał dostawcy nasiębiernej pogłębiarki ssąco-refulującej.

Fińska stocznia specjalizuje się w małych i średnich jednostkach pływających do użytku profesjonalnego, począwszy od łodzi roboczych z aluminiowym kadłubem po stalowe statki wielozadaniowe i promy drogowe.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Dzięki rzondom pisu, bla bla bla. .. ., ważne że za komentarz wpadło 2 złote.
lol (2022.02.18)
Polska nie umie wyprodukować takiej pogłębiarki? Amerykanie na Marsa chcą lecieć, a Polscy pogłębiarki zbudować nie potrafią haha
(2022.02.18)
Marzy mi się, aby w Elblągu dzięki przekopowi pojawiła się dobra praca, które NIE jest w wojsku, ani NIE jest to praca w stolarstwie.
(2022.02.18)
W wojsku fala odejść. Młodzi przyszli, zobaczyli jak jest i składają kwity. Niby 4 tys zarobki, ale atmosfera w pracy, że się człowiekowi żyć tam odechciewa.
(2022.02.18)
Niestety nie może, bo przemysł stoczniowy został zlikwidowany przez Tuska i jego rząd. Mamy stocznie w Hamburgu
PO Komunistyczne Odrodzenie (2022.02.18)
Brawo. W końcu coś się zacznie dziać i statki będą pływały.
(2022.02.18)
To i tak lepiej niż mieliby to zrobić chińczyki.
(2022.02.18)
Nieuchronnie zbliża się do ukończenia nieprawdopodobnej szansy rozwoju Elbląga. Oczywiście celem nadrzędnym przekopu jest bezpieczeństwo narodowe. Przypomnijmy, że program "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską"uruchomił premier Jarosław Kaczyński w listopadzie 2007.
LucynaŁupina (2022.02.18)
Pewnie umiała kiedyś ale pod rządami obecnej i poprzedniej władzy umiejętności - czytaj fachowcy - rozjechali się poświecie. Ale póki co stępka w Szczecinie jest gotowa, poświęcona, obgadana w TV i nity "złote"solidnie wbite. Pozdrawiam wszystkich miłośników dawnej Polski stoczniowo-morskiej.
cckk (2022.02.18)
To niby jaką pracę ma dać ci przekop bo moim zdaniem prace będzie miała tylko pogłębiarka.
Grażyna K (2022.02.18)