Co dla Elbląga z Polskiego Ładu?

55
14.02.2022
Co dla Elbląga z Polskiego Ładu?
Stadion przy Krakusa czeka na modernizację (fot. Michał Skroboszewski)
Jakie wnioski planuje złożyć Elbląg oraz jakie są szacowane wartości inwestycji składane do Funduszu Inwestycji Strategicznych? O to pyta władze miasta radny Rafał Traks (PiS).

- Pod koniec grudnia ruszyła druga edycja Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – pisze radny Traks w piśmie z 2 lutego do prezydenta Elbląga. - Ma on na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych poprzez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego – zaznacza. Wskazuje, że wnioski w ramach programu można składać do 15 lutego.

Dalej radny wymienia, ile dofinansowania można otrzymać na dany rodzaj inwestycji. 95 proc. wartości można dostać m. in. na budowę czy modernizację infrastruktury drogowej, wodno-kanalizacyjnej, na odnawialne źródła energii... 90 proc. - m. in. na cyfryzację usług publicznych i komunalnych, rewitalizację obszarów miejskich, budowę i modernizację infrastruktury turystycznej, kulturalnej, sportowej... 85 proc. wartości inwestycji może zostać dofinansowane w obszarach takich jak budowa i modernizacja infrastruktury tramwajowej albo infrastruktury technicznej drogowej...

Lista tych obszarów jest oczywiście dłuższa, to tylko przykłady. Jak wskazuje Rafał Traks w swoim piśmie, samorząd może zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowania: pierwsze nie może przekroczyć 65 mln zł, drugie 30, a trzecie 5 mln... Jaką część tortu chciałby ukroić dla siebie Elbląg? Kawałki są trzy, czyli maksimum, a mają one smak sportu, rekreacji i komunikacji miejskiej...

- Gmina Miasto Elbląg stara się pozyskać środki zewnętrzne ze wszystkich możliwych źródeł finansowania, również z Programu Inwestycji Strategicznych – stwierdza w odpowiedzi na pytanie radnego prezydent Witold Wróblewski. Przedstawia też trzy elbląskie wnioski o dofinansowanie.

Pierwszym jest rewitalizacja kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej. Inwestycja opiewa na 72 mln 200 tys. zł, dofinansowanie to 65 mln zł (90 proc.).

Drugi to "poprawa zrównoważonej mobilności mieszkanców Elbląga", a konkretnie zakup taboru tramwajowego. Tu mowa o kwocie niemal 35 mln 300 tys. zł, dofinansowanie miałoby wynieść 30 mln (85 proc.).

Na trzecim miejscu znalazła się modernizacja stadionu lekkoatletycznego przy Krakusa, etap I. Ta inwestycja opiewa na nieco ponad 5 mln 555 tys. zł, a oczekiwane dofinansowanie to 5 mln (90 proc.).

Czy któryś z wniosków uzyska dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych? O tym przekonamy się prawdopodobnie za kilka miesięcy. Dotychczas Elbląg otrzymał dofinansowanie z tego źródła na jeden projekt - przebudowę nabrzeży na Wyspie Spichrzów. To 27 mln złotych (koszt całej inwestycji to 30 mln). - Otrzymaliśmy promesę na tę kwotę, pieniędzy na koncie miasta jeszcze nie mamy - przyznał na poniedziałkowym posiedzeniu komisji gospodarki miasta wiceprezydent Janusz Nowak.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Rozumiem, że przeciwnicy Nowego Ładu nie będą korzystać z tych inwestycji. Taką niezłomność sobie chwalę.
LucynaŁupina (2022.02.14)
@LucynaŁupina - Pisowcy, czy przeczytaliście już całą ustawę o Nowym Ładzie napisaną w Toruniu przez Waszego wielkiego władcę. Przeczytajcie
(2022.02.14)
@LucynaŁupina - Pani Lucyno Nie musze korzystać z tego obiektu, ale niech rząd odda moje 10 % wypłaty :)
Pan M. (2022.02.14)
@LucynaŁupina - Na prawdę tak to działa? Jeśli nie popieram podnoszenia cen paliwa to nie powinienem jeździć samochodem? Pisowcy z każdym kolejnym rokiem odklejeni od rzeczywistości.
lopl (2022.02.14)
To na tabor powinno pojsc 60mln a nie na basen. Masakra basen otwarty z ktorego moze max 3 razy skorzysta ktos w roku a tymczasem codziennie do roboty tysiace meiszkancow musi jezdzic dziadowskimi tramwajami. Mamy tyle wazniejszych priorytetow niz poplywanie zwlaszcza że sloneczne dni latem to raptem max 2 miesiace a reszte roku bedzie to stalo i dziadziało bo kto finansowac bedzie co roku remont tego kapieliska?
(2022.02.14)

info

40  
  13
A co z tym pseudo stadionem przy A8.Zgroza i jeszcze raz zgroza.
(2022.02.14)

info

28  
  9
Bezczelny pisior. Najpierw ze swoim gangiem okradli Polskę w tym i Elbląg a teraz mówi że można prosić karakana o zapomogę. Tak samo pisowski rząd okradł wielu pracujących Polaków tym bublem który nazywają ładem a potem się chełpią że tarcze 7.0 wprowadzają. NIE KRADNIJCIE A MY PRACUJĄCY SOBIE PORADZIMY BEZ WASZYCH ZASIŁKÓW ZAPOMÓG I TARCZ !
System (2022.02.14)
@LucynaŁupina - W momencie gdy takie pisiory jak ty zaczną utrzymywać kościoły wyłącznie za swoje pieniądze.
8* (2022.02.14)
@lopl - Tak to działa. Gdyby więcej osób się zbuntowało cena baryłki by spadła. A tak tylko czcze gadanie.
LucynaŁupina (2022.02.14)
Modernizować stadion!!!
Kolega Dlugiego (2022.02.14)

info

19  
  11