Elblążanie upamiętnili rocznicę wybuchu II wojny światowej

39
01.09.2020
Elblążanie upamiętnili rocznicę wybuchu II wojny światowej
fot. Michał Skroboszewski
1 wrzeÅ›nia 1939 roku rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ najwiÄ™kszy i najtragiczniejszy konflikt zbrojny w historii. We wtorek (1.09) przy Krzyżu KatyÅ„skim na cmentarzu Agrykola w ElblÄ…gu upamiÄ™tniono 81. rocznicÄ™ wybuchu II wojny Å›wiatowej.  Zobacz zdjÄ™cia. 

DokÅ‚adnie o godz. 12 w ElblÄ…gu zawyÅ‚y syreny alarmowe. To w ramach upamiÄ™tnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny Å›wiatowej. 1 wrzeÅ›nia 1939 roku III Rzesza dokonaÅ‚a agresji na PolskÄ™.

- DziÅ› wspominamy smutnÄ… rocznicÄ™ nie tylko naszej narodowej, ale i Å›wiatowej tragedii. RocznicÄ™ zwyciÄ™stwa nienawiÅ›ci, agresji i pogardy nad pokojowym współistnieniem i dialogiem. Stajemy w powadze i zadumie przed naszymi wojennymi pomnikami ku przestrodze i z nadziejÄ…, że to dramatyczne doÅ›wiadczenie stanie siÄ™ codziennÄ… refleksjÄ… dla kolejnych pokoleÅ„ - powiedziaÅ‚ podczas uroczystoÅ›ci MichaÅ‚ Missan, wiceprezydent ElblÄ…ga.

Podczas II wojny światowej życie straciło prawie 6 milionów polskich obywateli, a kraj będący w tym czasie areną zmagań wojennych, został zniszczony.

- Dzisiaj jest ważny moment, żeby wspólnie uczcić pamięć ofiar wojny, a także wspólnie wyrazić przestrogÄ™ dla współczesnego Å›wiata. Nie wolno nam zapominać o polegÅ‚ych podczas II wojny Å›wiatowej. Nie możemy zapomnieć o kombatantach – uczestnikach tamtych strasznych wydarzeÅ„. To oni swojÄ… postawÄ… uczÄ… nas prawdziwego patriotyzmu. Oni udowodnili że w obronie ukochanej ojczyzny sÄ… gotowi poÅ›wiecić wszystko co najważniejsze – wÅ‚asne życie. DziÄ™ki ich heroicznej postawie dziÅ› żyjemy w wolnym kraju - podkreÅ›laÅ‚ Antoni Czyżyk, przewodniczÄ…cy Rady Miejskiej w ElblÄ…gu.

- Cena wolności jest ogromna, a rozmiary tragedii ludzkich czasu wojny są niewyobrażalne. Musimy o tym pamiętać, musimy o tym mówić kolejnym pokoleniom. Bo naszym celem ponad wszystko powinno być budowanie społeczeństwa pokoju i dialogu, tak, aby ofiara złożona przez poprzednie pokolenia nie była nadaremna, a Polska była domem spokojnym i bezpiecznym. Domem życzliwości, wzajemnego szacunku, zrozumienia i współpracy. - mówił Edward Pietrulewicz, dyrektor biura regionalnego w Elblągu, Urzędu Marszałkowskiego.

Podczas uroczystości odegrano hymn państwowy, odczytano apel pamięci. Była również salwa honorowa. Na koniec delegacje złożyły kwiaty przy Krzyżu Katyńskim.

Wioleta PajÄ…k

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
No wreszcie dotarło do tych w garniturach ze oni też mają nosić maski.
(2020.09.01)

info

6  
  2
no i ładnie, pamiętać trzeba i nigdy nie zapomnieć. .. .to nasza historia
(2020.09.01)

info

11  
  0
elblazanie znaczy Niemcy czy Polacy bo w gazecie "dziennikarze"to lubia pisac o niemcach (winnych)jako elblazanie
A oprócz pamiętania i nie zapominania powinniśmy jeszcze wyciągnąć z tej lekcji wnioski na przyszłość i zamienić je na konkretne działania. Narody, które nie uczą się na własnych błędach giną bezpowrotnie.
Nie było "prawdziwych patriotów"z racami i w koszulkach z kotwicą krzyczących że nie zapomną?Średnia wieku 16 lat i 2 klasy podstawowki.
Kumpel Maria (2020.09.01)

info

9  
  5
Czyżyk i Missan bez maseczek. Bo niby że co, ELYTY covid nie ruszy? Czy może ratownik medyczny Missan ma już jakąś wiedzę LEPSZĄ OD NASZEJ??? Brawo dla miastowej władzy, podobno przykład idzie z góry. ..
Jełopy (2020.09.01)
Obecny rząd czyni Polskę osamotnioną i naraża na przegraną w razie wojny.
(2020.09.01)

info

6  
  12
Wiem, że przez to co powiem zostanę zhejtowany przez mało ogarnięte umysłowo osoby. .. Ale jestem i zawsze będę wdzięczny ZSRR (aktualnie Rosji)za wyswobodzenie nas z rąk Hitlerowców. A Ci co gadają o komunie i podporządkowaniu ZSRR, to się zastanówcie czy byście woleli całkowity brak Polski na mapie i w najlepszym wypadku niewolnictwo w Niemieckich gospodarstwach gdzie byście tyrali za owsiankę i spali w budzie dla psa. Bo dla Niemców byliśmy podludźmi. Okres zaborów to pikuś w porównaniu z tym co by było za Hitlera gdyby wygrał wojnę.
Andrzej79 (2020.09.01)
@Andrzej79 - bardzo dziwaczne te wywody, bez ruskich wojnę Niemcy by przegrali jeszcze bardziej bo po wywaleniu na ich atomowych bomb przez usa nie byloby tam czego zbierać, a Polska odrodzona byłaby wolna od razu, a po 50 latach ruskiej okupacji, Rosjanie to okupańci, męczyli naród 50 lat, pokolenie za pokoleniem, do tego nie zapłacili nawet 1 zlotówki odszkodowania za to co tu robili, a narobili bilionowych strat Polakom,
Edwardas (2020.09.01)
To jest czczenie nieudolnej Polski sanacyjnej, która doprowadziła do klęski wrześniowej i rzeż milinów Polaków. Teraz obecne rządy prowadzą do podobnej sytuacji : sąsiedzi jako nieprzyjaciele, a "przyjaciel"- USA za oceanem. .. @Polak Mały