Na koniec kampanii wystawiają rządowi rachunek

211
09.07.2020
Na koniec kampanii wystawiają rządowi rachunek
Borys Budka w Elblągu, fot. Michał Skroboszewski
- Wystawiamy rządowi rachunek na 100 mln złotych i ogłaszamy challenge samorządowy: nominujmy prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, Piotra Grzymowicza, prezydenta Olsztyna i prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, aby również wystawili temu rządowi rachunki - mówił podczas czwartkowego (9 lipca) spotkania prasowego Michał Missan, wiceprezydent Elbląga. W ten sposób odniósł się do wręczanych podczas kampanii wyborczej samorządowcom rządowych czeków z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zobacz zdjęcia.

W czwartek (9 lipca) Elbląg odwiedził Borys Budka, przewodniczący Koalicji Obywatelskiej. Przed Bramą Targową spotkał się z dziennikarzami lokalnych i ogólnopolskich redakcji. Spotkanie było podsumowaniem kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego, kandydata KO na prezydenta Polski.

- Chciałbym podziękować elblążanom za tak wspaniałe poparcie Rafała Trzaskowskiego. Na początku w ciągu 5 dni zebraliśmy ponad 7 tysięcy podpisów poparcia. W pierwszej turze wyborów Rafał Trzaskowski wygrał - ponad 20 tysięcy elblążan zagłosowało na niego. Klimat jaki jest wokół tych wyborów przypomina mi pierwsze wybory samorządowe w 1990 roku. Taki klimat jest teraz w Elblągu i jest on gwarantem, że Rafał Trzaskowski w naszym mieście wygra - mówił Jerzy Wcisła, senator KO.

Borys Budka podkreślił, że w drugiej turze wyborów potrzebna jest ogromna mobilizacja wyborców. 

- Te wybory nie zostały jeszcze rozstrzygnięte. Potrzebna jest maksymalna mobilizacja. Sondaże pokazują, że nawet kilkadziesiąt tysięcy głosów może zdecydować o tym, kto będzie prezydentem Polski. Możemy wybrać prezydenta silnego, niezależnego, o formacie europejskim, takiego, który odbuduje prestiż urzędu prezydenta - mówił Borys Budka.

Przewodniczący Koalicji Obywatelskiej zaznaczał także, że Rafał Trzaskowski jako samorządowiec wie i rozumie "jak wiele zła może zrobić władza centralna samorządom, jeśli nie jest kontrolowana odpowiednio przez prezydenta".

- To prezydent Andrzej Duda podpisywał wszystkie absurdalne reformy tego rządu, on odpowiada za chaos w edukacji, którą ratowały samorządy. To często samorządowcy ratują inwestycje, które centralnie nie potrafią być prowadzone - mówił Borys Budka.

Budka odniósł się także do sztandarowej inwestycji rządu PiS: przekopu przez Mierzeję Wiślaną. 

- Żeby przekop mógł być realizowany potrzebujemy rządu, który potrafi zrealizować jakąkolwiek inwestycję. Ta inwestycja po pierwsze nie jest zgodna z normami środowiskowymi, jest nieekonomiczna, jest także wykluczająca Elbląg. Jedyną szansą na realizację tej inwestycji jest odpowiedzialna władza w Warszawie. Obecna władza nie zrealizowała do tej pory żadnej centralnej inwestycji. Ja nie wierzę, żeby ta ekipa rządowa cokolwiek dobrego zrobiła. Przekop to na razie nie jest inwestycja gospodarcza, ale militarna. Jeśli ta inwestycja będzie służyła interesowi gospodarczemu, wówczas ma sens. Oni jej nie dokończą, zostawią to rozkopane, tak jak rozkopana jest droga A1 - mówił Borys Budka.

Michał Missan, wiceprezydent Elbląga, podczas spotkania zaprezentował rachunek dla rządu PiS od elbląskiego samorządu opiewający na 100 mln zł. Miała być to kontra dla czeków, które podczas kampanii wyborczej rząd wręcza samorządowcom. Czeki mają być promesami na środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale uchwały w sprawie funduszu jeszcze nie ma - jak zauważył Michał Missan. 

- Z elbląskiego budżetu wyparowało 100 mln złotych na skutek decyzji rządu. Chcą nam zwróć 5,9 mln złotych. Myśmy to przeliczyli na jednego mieszkańca: każdemu z nich zginęło tysiąc złotych, a chcą mu oddać 59 złotych. My się pytamy, kiedy oddadzą resztę. Jako miasto wystawiliśmy rządowi rachunek, a inspiracją był dla nas burmistrz Chodzieży. Wystawiamy rządowi rachunek na 100 mln złotych. Chciałbym ogłosić też challenge samorządowy: jako pierwszych nominuję prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz do wystawienia takiego rachunku, drugiego Piotra Grzymowicza, prezydenta Olsztyna i prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Niech również wystawią swoje rachunki rządowi - mówił prezydent Elbląga. 

W spotkaniu uczestniczyli m.in. również: Jacek Protas, poseł KO, Elżbieta Gelert, posłanka KO, Jan Harhaj, starosta powiatu lidzbarskiego

daw

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
PiS PO jedno zło
(2020.07.09)
No i racja tylko pisoiry mają inne zdanie. .. Po nich zostanie tylko szambo
(2020.07.09)
Jeszcze nie na szczycie a już tacy butni.
(2020.07.09)
Jacy oni są żałośni :D A jeszcze bardziej zalosni są Ci, którzy na nich glosowali, macie co chcieliście, płacz urzędników bo kasa pusta i brakuje na premię, winą obarczaja oczywiście nie siebie tylko Kaczora haha jak mi brakuje kasy to pracuje, A nie zwalam wine na kogoś innego nieudacznicy
A.Boczek (2020.07.09)
@A.Boczek - zalosni sa i spisuja sie wysmienicie, sa gwarantem ze PIS rzadzi i bedzie rzadzil, z jednej strony odwracaja nasza uwage a z drugiej ktos nam siega do kieszeni, niech was szlaq jasny trafi krew nagla zaleje
(2020.07.09)
Jeśli te r. .je mają mnie skołonić do głosowania na Trzaska - to niestety, nie udało się. Najbardziej skompromitowane mo. dy.
(2020.07.09)

info

116  
  28
Popatrzcie na te gemby. .. Żal. Co nie znaczy, że Ci drudzy coś potrafią
Mih123 (2020.07.09)

info

83  
  18
budka i missan to są porażki PO. ..
(2020.07.09)
". Ta inwestycja po pierwsze nie jest zgodna z normami środowiskowymi, jest nieekonomiczna, jest także wykluczająca Elbląg "Wykluczająca ?? ! PO nie chce rozwoju regionu. I wszystko jasne, dlaczego Wcisła miał problem z określeniem się w sprawie przekopu. I żaden Trzaskowski tego nie zmieni. PO nigdy NIC dla Elbląga nie zrobiło i nie zrobi. Zostaje głosować za DUDĄ.
POwiew świeżości . (2020.07.09)
mało coś tych ludzi zgromadzili. .. chyba to jest ich gwozdz do trumny
(2020.07.09)