Radni dali zielone światło inwestorowi (aktualizacja)

70
23.04.2020
Radni dali zielone światło inwestorowi (aktualizacja)
Tak ma wyglądać kamienica, którą chce zbudować inwestor (wizualizacja z materiałów inwestora)
W miejsce straszących od lat pozostałości po budowie kamienicy na rogu ul. Wigilijnej i Stary Rynek ma powstać 6-kondygnacyjna kamienica. Zgodę na inwestycję, w trybie tak zwanej ustawy lex deweloper, wyrazili radni na dzisiejszej (23 kwietnia) sesji Rady Miejskiej. 

Od 25 do 30 mieszkań o powierzchni od 39 do 62 m kw. z lokalami usługowymi na parterze ma powstać w kamienicy na rogu ul. Wigilijnej i Stary Rynek, w miejscu niedokończonej inwestycji odstraszającej przechodniów od ponad 30 lat. Inwestor - spółka Z&B Development z Sopotu - korzysta z tak zwanej ustawy „lex deweloper”, ułatwiającej procedury związane z budową mieszkań. Prezesem spółki jest Sławomir Bajczyk, znany w Elblągu broker ubezpieczeniowy.

Wniosek do ratusza w sprawie inwestycji wpłynął w październiku 2019 roku, zgodnie z przepisami ustawy urzędnicy zwrócili się o opinię do szeregu instytucji w tej sprawie. Odpowiedzi już napłynęły, najciekawsze wnioski zawierają opinie Zarządu Dróg i Miejskiej Komisji Urbanistycznej.

- W stosunku do przedstawionego pierwszego projektu na terenie narożnika ulic Stary Rynek i Wigilijna obecny projekt ma stanowić element kompromisu, w którym autor starał się zbliżyć do zasad ustalonych dla Starego Miasta przez służby konserwatorskie w latach 80. Jednak w przedstawionej koncepcji zabudowy budynek nadal się czyta jako sześciokondygnacyjny o jednakowej wysokości. Wskazane byłoby zróżnicowanie wysokości poszczególnych segmentów oraz wprowadzenie dachów wysokich zamiast symbolicznych szczytów dachowych – napisał w swojej opinii Jacek Bocheński, przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistycznej w Elblągu, uznając że w tym przypadku nie trzeba stosować przepisów ustawy lex deweloper.

Z kolei Zarząd Dróg warunkuje realizację inwestycji od zapewnienia dojazdu do ul. Wigilijnej poprzez sąsiednie działki, po uzgodnieniu z ich właścicielami i zarządcami. Uwag do projektu nie miał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

Inwestor po tych opiniach skorygował projekt (zapewnił m.in. dojazd ustanawiając służebność gruntową i miejsce na pojemniki na odpady), a urzędnicy przygotowali projekt uchwały, który miał trafić pod obrady jeszcze 19 marca. Z powodu epidemii sesja została jednak odwołana

 

Aktualizacja: Sprawa inwestycji na rogu ul. Wigilijnej i Stary Rynek powróciła na kolejnej sesji RM, 23 kwietnia. Radni zgodzili się na lokalizację inwestycji w tym miejscu, dzięki czemu inwestor będzie mógł wystąpić o pozwolenie na budowę. Ma na to trzy lata od opublikowania uchwały Rady Miejskiej w Elblągu w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym.

 

 

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
może być, szybciej czas ucieka, wirus czeka
(2020.03.13)

info

10  
  18
Nareszcie.
(2020.03.13)

info

43  
  9
Pieniądz robi pieniądz ;)
(2020.03.13)

info

20  
  4
W końcu zrobią coś z tym syfem! Taka kamienica powinna już tam stać dawno!
Goscjjj (2020.03.13)
W końcu art. inny niż koronawirus
(2020.03.13)

info

30  
  5
henios i witek. w sa odpowiedzialni za ten stan rzeczy i to im nalezy przypisac wine ze ta czesc starowki wyglada tak tragicznie.
opus (2020.03.13)

info

19  
  17
Na starówce jest więcej takich perełek, zróbcie porządek też innymi nie dokończonymi inwestycjami.
(2020.03.13)

info

53  
  5
Takie pytanko do Powiatowego Inspektora, a te ruiny nadają się do kontynuacji budowy, czy należałoby rozebrać i budować od podstaw?
Zaciekawiony.. (2020.03.13)

info

30  
  9
Trzeba mieć zerowe poczucie estetyki aby zaprojektować i zatwierdzić takie kiczowate kamienice. Jedźcie do Torunia zobaczyć jak powinny wyglądać staromiejskie kamienice.
gcvb (2020.03.13)
Nie podoba! Gdzie jest cegła? Gdzie jest odtworzenie starych kamienic? Warszawa odtworzyła Starówkę i dziś jest ona wpisana na listę UNESCO, a u nas buduje się architektoniczne potworki. Przy dzisiejszej technologii budownictwa można stworzyć całkiem nowe wnętrza kamienic, ale elewacje w większości przypadków powinny być przedwojenne! Miasto powinno wskazać, które kamienice należy odtworzyć na zasadzie retrowersji. Wtedy nasze Stare Miasto zyska ducha.
ariset (2020.03.13)