To już 30 lat!

22
25.10.2019
To już 30 lat!
SP 11 świętowała 30 - te urodziny (fot. Michał Skroboszewski)
30 lat na karku, ale elblÄ…ska „jedenastka” wciąż jest mÅ‚oda. Z jej murów wyszli m.in. reprezentanci Polski w koszykówce, a na salach gimnastycznych wciąż trwajÄ… poszukiwania nastÄ™pców PrzemysÅ‚awa Zamojskiego. DziÅ› (25 października) w auli SP 11 odbyÅ‚a siÄ™ gala z okazji 30. urodzin szkoÅ‚y. Zobacz zdjÄ™cia.

- W latach 80. ubiegÅ‚ego wieku nasze miasto rozrastaÅ‚o siÄ™. W jego północnej części z roku na rok przybywaÅ‚o nowych bloków osiedla „Nad Jarem” W 1987 r. pojawiÅ‚a siÄ™ potrzeba budowy nowej placówki oÅ›wiatowej – wspominaÅ‚ BogusÅ‚aw Milusz, dyrektor SP nr 11 na uroczystej gali z okazji 30-lecia szkoÅ‚y.

Akt erekcyjny pod budowÄ™ szkoÅ‚y wmurowano 1 wrzeÅ›nia 1987 r., a pierwszy dzwonek zabrzmiaÅ‚ dokÅ‚adnie dwa lata później (w budynku E). Na poczÄ…tku do szkoÅ‚y uczÄ™szczaÅ‚y dzieci z klas 0-3. W pierwszym roku do szkoÅ‚y uczÄ™szczaÅ‚o 650 dzieci, których uczyÅ‚o 26 nauczycieli w 20 oddziaÅ‚ach. A na zewnÄ…trz trwaÅ‚y jeszcze prace budowlane.

- Do szkoÅ‚y najlepiej byÅ‚o iść w gumowcach, aby pokonać wszechobecne bÅ‚oto – Å›miaÅ‚ siÄ™ BogusÅ‚aw Milusz.

Pierwszą dyrektorką była Zofia Sojczyńska. Starsze dzieci przyszły później. Pewną ciekawostką jest fakt, że byli to uczniowie klas 4-6.

- PrzyszedÅ‚em do tej szkoÅ‚y z SP 9 w szóstej klasie. Przez trzy lata byliÅ›my najstarszymi uczniami. Można powiedzieć, że przecieraliÅ›my szlaki. Fajnie byÅ‚o. ĆwiczyliÅ›my w auli, bo salÄ™ gimnastycznÄ… dopiero budowali. Super nauczyciele, super szkoÅ‚a to byÅ‚a – mówiÅ‚ SÅ‚awomir Lichoraj, jeden absolwentów „jedenastki”.

Pierwsi absolwenci (186 uczniów) skończyli szkołę w 1993 r.

- Najlepsi z nich otrzymali nagrody rzeczowe zakupione na kwotÄ™ pół miliona ówczesnych zÅ‚otych – wspominaÅ‚ obecny dyrektor „jedenastki”.

W grudniu 1992 r. oddano do użytku halÄ™ sportowÄ…. I szkoÅ‚a od razu postawiÅ‚a na koszykówkÄ™. DziÅ› uczniowie „jedenastki” mogÄ… grać jednoczeÅ›nie 6 meczów jednoczeÅ›nie. Efektem tego sÄ… liczne tytuÅ‚y mistrzowskie, które mÅ‚odzi koszykarze i koszykarki z ElblÄ…ga zdobyli na przestrzeni 30 lat. Ze szkoÅ‚y wyszli też reprezentanci Polski. Nie można tez nie wspomnieć o El-baskecie – turnieju koszykówki dla uczniów szkół podstawowych, który wpisaÅ‚ siÄ™ na staÅ‚e w krajobraz sportowy ElblÄ…ga.

- Ale nie tylko sportem stoi nasza szkoÅ‚a. CiekawostkÄ… jest fakt, że nasi wychowankowie zaistnieli na szklanym ekranie. W 1992 r. StanisÅ‚aw Prus z kolegami wygraÅ‚ TelewizyjnÄ… ListÄ™ Miniprzebojów, a siedem lat później uczeÅ„ PaweÅ‚ Dolny zajÄ…Å‚ drugie miejsce w telewizyjnym konkursie „Szalone Liczby” - mówiÅ‚ BogusÅ‚aw Milusz.

Od 2011 r. Szkoła Podstawowa nr 11 nosi imię Kornela Makuszyńskiego. Warto też pamiętać, że w tym samym budynku do ubiegłego roku szkolnego uczyli się gimnazjaliści z Gimnazjum nr 4 im. Zbigniewa Herberta.

SM

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Jestem pod ogromnym wrażeniem, brawo uczniowie, nauczyciele, dyrekcja za wspaniałą inscenizację. Pozdrawiam wszystkich ciepło!
absolwentka (2019.10.25)

info

8  
  6
O i dyrektor dyrektor obecny! A gdzie dyrektor departamentu edukacji? KtoÅ› chyba sobie nie radzi z praca i administrowaniem.
Dziś (26 października) w auli SP 11 odbyła się gala z okazji 30.Kurcze a dzisiaj 25 października. To się nazywa dziennikarstwo. Wiedzą co będzie jutro. Ps. Ktoś to sprawdza?
b0ss (2019.10.25)

info

6  
  0
30 lata szkoły, władze się zmieniały i nauczyciele, a elewacja szkoły niezmienna.
b0ss (2019.10.25)

info

17  
  1
A gdzie są Ci: "reprezentanci Polski w koszykówce?". szkoda, że ich nie było, prawda?
(2019.10.25)

info

8  
  5
a strajku włoskiego nie było?i zakazu dodatkowych imprez???
(2019.10.25)

info

10  
  6
najważniejsze ze znowu można był zaistnieć i nawet coś powiedzieć, jakie to wszystko już śmieszne i żałosne ale jak to na prowincji!
(2019.10.25)

info

10  
  7
Miło wspominam harcerstwo i szczep nr 11 i wszystkie drużyny 15,16,XVII i 18 z lat 97-02 Czuwaj :)
wyw. QbA (2019.10.25)

info

6  
  3
ach te uściski dłoni, te agitacje, te czułe słówka, te spojrzenia, brawa nie klapu klapu tylko bisy, istne szalenstwo, cudo, jak my to kochamy !
(2019.10.25)

info

4  
  4
Bogusławie! Jako zastępca prezydenta nie mogłeś niczego ważnego u głównego przepchnąć. Prosiłem ciebie czasem tygodniami. Bronić kreatywnych ludzi też nie chciałaś. Dla mnie jesteś cykorem. Czekam na proces za zniesławienie za słowo cykor.Ty wiesz, kto to pisze. Czekam. Jestem przygotowany i gotowy.