A moim zdaniem... (od najstarszych)
Pokazuj od
najnowszych
najnowszych
Największe
emocje
emocje
@Zen - Głupoty i mitologia, na której teraz prostowanie nie mam czasu - ZSRR i owszem, przez kilka pierwszych lat po wojnie wywoził z Polski (z tzw. Ziem Odzyskanych) co się dało, ale trzeba zauważyć, że robił to zgodnie z prawem i umowami reparacyjnymi zawartymi z Aliantami. Co więcej, zapomina się w Polsce o tym, że np. rząd ZSRR zobowiązał się, i zobowiązania tego dotrzymał, do przekazania Polsce 15% dóbr wywożonych z Niemiec ze swojej strefy okupacyjnej. Nieprecyzyjnie sformułowany zapis umowy sprawił, że władze polskie nie były w stanie oszacować faktycznej kwoty odszkodowań i w praktyce musiały się godzić na to, co Stalin chciał dać. Minister spraw zagranicznych ZSRR Mołotow uznał, że majątek przejęty przez Polskę na skutek dołączenia do niej Ziem Północnych i Zachodnich, przekroczył wartość reparacji, co spowodowało, że to Polska stała się dłużnikiem ZSRR. Rachunki miały zostać wyrównane przez coroczne dostawy 2 mln ton węgla dla ZSRR po cenie stanowiącej 10% cen światowych. Uniknięto jednak w ten sposób utworzenia polsko–radzieckich spółek węglowych – rozwiązania o wiele gorszego dla Polski, które uzależniłoby ją jeszcze bardziej od wschodniego sąsiada. (. .. )
(. .. ) ZSRR przekazywał również Polsce różnoraką pomoc gospodarczą, nie tylko po wojnie - np. w 1981 roku ZSRR wysłał do ogarniętej kryzysem Polski bezzwrotną pomoc o wartości 400 mln dolarów, a w ciągu całego stanu wojennego coś koło miliarda. ZSRR dotował Polskę również poprzez korzystne licencje, na podstawie których nasz przemysł zbrojeniowy czy lotniczy zarabia do dziś, aż do chyba najważniejszego - wysyłania do Polski radzieckich surowców po cenach znacznie niższych niż ceny światowe, co trwało całe dekady (my nasz węgiel tylko przez kilka lat). To nie jest tak, że "ZSRR nas tylko okradał", jak powtarzają do dziś różne niedouczone, najczęściej zoologiczne, rusofoby;)
Nasz przemysł zbrojeniowy to zarabiał przed wojną, na eksporcie samolotów, szybowców i uzbrojenia do krajów w całym świecie, a Rosja przekazała Polsce zacofane licencje i zniszczyła to czego nie zniszczyli Niemcy, polskie przedsiębiorstwa. Do dzisiaj mają u siebie w Petersburgu od 1939 polską armatę plot star 75 mm, która miała lepszą donośność pionową od niemieckiej 88 mm ciekawe kiedy Rosja odda nam naszą własność.
Dostali za friko niemieckie gospodarki i nie chcieli się dzielić ? To były bardzo biedne czasy - nie rozumię - to q. .. .stwo !!!
Ciekawe kiedy PiS też zacznie wprowadzać obowiązkowe dostawy.
Nikt nie dostał za darmo, gospodarstwa trzeba było spłacać.
a ty musisz byc dopiero znawca glupoty skoro tak latwo ja oceniasz
He he Ty gamoniu lewacki jaką pomoc nam przekazali ruscy? Najpierw nas okradali ile się dało mordowali gwałcili katowali o takiej pomocy piszesz? Boże czy w końcu ktoś uciszy tego lewaka zamknie gdzieś odizoluje od zdrowego społeczeństwa
Jakich dóbr? Prawie wszytko co lepsze zabrali do siebie, wszystko co zostało, to albo to, czego nie znaleźli, albo nie zdążyli zabrać, u nas w powiecie to całe mosty kratownicowe rozbierali i linie kolejowe zabrali. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia hal po stoczni Schichaua niedługo po wojnie, to nawet śrubokręty i metalowe okna wymontowali z budynków.