Światowid w budowie

39
01.10.2019
Światowid w budowie
Na razie są tu surowe ściany, na koniec to całkiem nowe pomieszczenie zamieni się w pracownię malarstwa (fot. Anna Dembińska)
Światowid zmienia się diametralnie, trwa jego rozbudowa, przebudowa i remont. Na efekt końcowy trzeba będzie jeszcze poczekać, ale już widać zarys zmian. Powstanie m.in. nowa sala kinowa, która pomieści 70 osób, pomieszczenie, które zamieni się w dobrze doświetloną pracownię malarstwa czy nowa trybuna na sali sportowo – widowiskowej. Zobacz więcej zdjęć.

Przebudowa i remont Centrum Spotkań Europejskich Światowid trwa. Zmieni się m.in. sala sportowo – widowiskowa, w której odbywały się na przykład coroczne kiermasze wielkanocne i bożonarodzeniowe.

- Powstanie tu dodatkowa trybuna, w tej chwili kładziemy tynki, instalacje i wentylację. Sala będzie uzbrojona w taki sposób, że będzie tu można montować oświetlenie, nagłośnienie w różnej konfiguracji – mówił Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid i dodał, że po modernizacji pomieści się w niej ok. 600 osób (do tej pory było to ok. 400 osób).

Zakładano, że remont tej sali potrwa do końca października, okazało się jednak, że termin ten wydłuży się.

- Po odkryciu warstwy parkietu wyłoniła się jeszcze jedna, stara podłoga – wyjaśnił Antoni Czyżyk i dodał, że w związku z tym trzeba było zaprojektować na nowo tę część.

Ciekawym miejscem będzie także pracownia malarstwa sztalugowego, którą dobudowano do ściany budynku (z jej okien widać lodowisko Helena). Światło będzie do niej wpadało z okien, a także z góry, poprzez spore świetliki.

Zmieni się także przestrzeń kina Światowid, powstanie całkiem nowa sala przeznaczona dla 70 osób (obecnie filmy wyświetlane są na dużej sali oraz w sali kameralnej), inaczej będzie wyglądał hol.

- Jesteśmy w tej chwili na etapie montażu instalacji okiennej i wykonywania elewacji zewnętrznej. Dachy są pokryte i ocieplone – wyliczał Antoni Czyżyk. - Po zakończeniu inwestycji przybędzie nam 1800 mkw. nowej powierzchni. To ogromna przestrzeń, w jej projektowaniu brali udział również pracownicy CSE Światowid.

Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, pojawią się odpowiednie platformy, winda, oznaczenia.

Kiedy zakończy się przebudowa, rozbudowa i remont CSE Światowid? Jak przewiduje dyrektor tej jednostki w trzecim kwartale przyszłego roku.

Antoni Czyżyk podkreślał również, że instytucja cały czas funkcjonuje, co – według niego – nie byłoby możliwe bez pomocy miasta (udostępnia ono instytucji magazyny przy ul. Lotniczej, pozwala korzystać z obiektów miejskich).

Całkowity koszt projektu to ok. 23,7 mln zł, z czego ok. 12,2 mln zł to dofinansowanie unijne, ok. 9,3 mln zł to pieniądze pochodzące z samorządu województwa i ok. 2,2 mln zł to środki własne instytucji.

mw

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Gratulując nam wszystkim za chwile zmodernizowanego obiektu mam pytanko. Czy nie znaleziono podczas prac jakis ciekawych pamiątek pozostawionych przez budowniczych "Światowidu" dekady temu?!
Kat_Na_Idiotów (2019.10.01)
A kaski dla dziennikarzy? to po pierwsze, a po drugie - panie prezydencie. .. więcej sportu. ..
(2019.10.01)

info

12  
  2
A może pan prezydent tak się po zajezdni tramwajowej polansuje ,obecny dyrektor doprowadził do totalnej katastrofy w personelu ,a wy dalej udajecie że to nie wasz problem.
1125. (2019.10.01)

info

19  
  2
@Kat_Na_Idiotów - Flaszkę ale pustą. ..
(2019.10.01)
Co z tego że będzie nowa ładna elewacja budynku, skoro Światowid ma zwyczaj obklejać cały budynek szyldami i bannerami reklamowymi.
rhuk (2019.10.01)

info

15  
  2
znaleziono jednego idiotę z czasów minionej epoki co zadaje durne pytania
Dwa (2019.10.01)
a czego tu gratulować? bieda szopki rodem z prl, to nadwawało się do rozbiórki nie remontu
Desery (2019.10.01)
To Antek sam to buduje? Antoni powiedzial, Antoni pokazal. Nie, no szacunek, samemu wybudować taki bunkier to już coś. Rozumiem, że te nieroby w kaskach tylko przeszkadzają.
(2019.10.01)

info

19  
  1
Celna riposta.
(2019.10.01)
Nic się nie zmieniło jak kiedyś,to ja zbudowałem to ja to ja. A gdzie robotnicy to im się nalezy szacunek za dobra pracę . Nadal ten obiekt to PRL czy wreszcie nastąpią zmiany. Była wizualizacja cały budynek że szkła,podświetlany cacuchno. A będzie jak zwykle szaro buro i ponuro.
(2019.10.01)