To barwy, które nas łączą

58
02.05.2019
To barwy, które nas łączą
Długa, biało - czerwona flaga została zawieszona na Bramie Targowej (fot. Anna Dembińska)
Na terenie całego miasta można dostrzec biało-czerwone barwy. Flagi powiewają na ulicach miasta, a także na pojazdach komunikacji miejskiej, w oknach czy na balkonach. Nie zabrakło tradycyjnego już przemarszu z 50-metrową flagą. Zobacz, jak w Elblągu świętowano Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
 Pochód rozpoczął się pod Ratuszem Staromiejskim i przeszedł ul. Stary Rynek pod Bramę Targową, na której zawieszono flagę.
   - Godło państwowe, hymn i przywołane dziś barwy narodowe to najważniejsze symbole Polaków, związane z tradycją naszych dziejów. Przez wieki reprezentowały one naród oraz państwo polskie i wciąż silnie przemawiają do uczuć patriotycznych i obywatelskich, przyczyniają się do umocnienia więzi społecznych i pobudzają do działania w imię wspólnej sprawy – mówił Witold Wróblewski, prezydent miasta. - Obchodzone dziś Święto Flagi można sprowadzić do symboliki dwóch kawałków płótna, połączonych ze sobą w barwy narodowe. Dla nas, tu zebranych, są to symbole niosące treści i wartości największe: my Polska, my Polacy.
   Włodarz miasta dodał również, że jest to także "oznaka wolnego, niepodległego państwa".
   - Reprezentują imię Polski na zewnątrz, łącząc Polaków w kraju i za granicą. Otaczać je powinniśmy należytym szacunkiem, co nie wyklucza radosnego ich prezentowania – przypominał prezydent. - Obchodzone w całym kraju Święto Flagi ma również dla nas, elblążan, lokalne znaczenie. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku technikum przy Zespole Szkół Ekonomicznych nadano imię Flagi Polskiej. To druga szkoła w kraju nosząca to zaszczytne imię. Możemy być również dumni z tego, że Elbląg jest miejscem, gdzie przechowywana i prezentowana jest flaga z przedwojennego konsulatu w Stavanger.
   Trafiła tutaj w 2016 r. i została poddana konserwacji, uroczyście odsłonięto ją w zeszłym roku.
   - Odnowiona flaga eksponowana jest w Ratuszu Staromiejskim i ma przypominać o szacunku, jakim darzone są barwy narodowe oraz partnerskiej współpracy Elbląga z miastem Stavanger – uzupełnił Witold Wróblewski.
mw

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Tylko flaga biało-czerwona nie uznajemy żadnej innej!. Co nam dała UE? Większość POLSKIEGO przemysłu została zniszczona i wysprzedana za grosze. Polacy stali się konsumentami zachodnich produktów i niewolnikami zachodnich korporacji! Nie dla koalicji europejskiej. Jak głosować to tylko na ludzi, którzy w UE będą należycie bronić naszych interesów czyli na PiS.
(2019.05.02)
polska flaga Tylko z Unijną. Dzięki UNII mamy autostrady, mamy lepsze życie, no i mamy takich frustratów jak ty
(2019.05.02)
Tylko flaga biało-czerwona nie uznajemy żadnej innej! Dzięki ue mamy takich kastratów jak ty
(2019.05.02)
"nie uznajemy żadnej innej" - łaski nie robicie, jesteśmy dzięki Bogu w Unii i musisz tą flagę uznawać na równi z Polską flagą. Tyle w temacie!
(2019.05.02)
i dwóch takich jak ty :)
(2019.05.02)
Tylko flaga biało-czerwona nie uznajemy żadnej innej! Zawsze można opuścić ue jak będzie nadal patologicznym tworem
(2019.05.02)
Opuszczaj, to jazda do twojego ZSRR
(2019.05.02)
Unia Europejska to najgorsze dziadostwo jakie może być! Nie ma nic za darmo i my wszyscy Polacy za to płacimy. Nie możemy pozwolić na utratę własnej SUWERENNOŚCI. Platforma Obywalelska jakby nie nastąpiła zmiana rządów całkowicie by nas sprzedała za bezcen. Jak to zrobił Kongres Liberalno Demokratyczny z którego powstała ta partia. Dlatego Pamiętajcie absolutnie NIE głosujemy na Koalicję Europejską!
(2019.05.02)
Głosujemy na Koalicję Europejską!
(2019.05.02)

info

17  
  26
do "Opuszczaj, to jazda do twojego ZSRR" przecie UE powstało w zastępstwie ZSRR
(2019.05.02)

info

13  
  8