NATO już na Podchorążych

78
01.02.2019
NATO już na Podchorążych
Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód przeniosło się z ul. Łęczyckiej na ul. Podchorążych (fot. kpt. Paulina Montewka)
Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu przeniosło się z ul. Łęczyckiej do nowych koszar. Obiekt przy ul. Podchorążych, który wcześniej zajmował sztab 16 PDZ, został rozbudowany i przystosowany do wymogów NATO. Dziś (1 lutego) na terenie koszar podniesione zostały flagi państw członkowskich Traktatu Północnoatlantyckiego.
Powstanie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) jest konsekwencją decyzji, które zapadły na Szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku. Wtedy to, przedstawiciele państw członkowskich podjęli decyzję o wzmocnieniu ściany wschodniej Sojuszu, poprzez rozmieszczenie w Państwach Bałtyckich i w Polsce, czterech wielonarodowych grup bojowych w ramach tzw. wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO. Do koordynacji ich działań powołane zostało dowództwo wielonarodowej dywizji z siedzibą w Elblągu.
   3 lipca 2017 roku na Starym Rynku w Elblągu odbyła się uroczystość powitania żołnierzy dowództwa w mieście. Kończyła ona również proces osiągania przez nich Wstępnej Gotowości. Przez następne miesiące żołnierze przygotowywali się do czekającej ich certyfikacji, która znalazła swój finał podczas ćwiczenia pk. „Anakonda-18”. 6 grudnia 2018 roku DWDP-W osiągnęło Pełną Gotowość. Przez cały ten czas żołnierze dowództwa wykonywali zadania stacjonując w tymczasowym miejscu dyslokacji. 3 stycznia 2019 roku w [fotor] Elblągu odbyła się uroczystość, podczas której Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych oddał w użytkowanie 21. Wojskowemu Oddziałowi Gospodarczemu nową siedzibę dowództwa dywizji. Kolejnym krokiem było przeniesienie żołnierzy i sprzętu do nowej lokalizacji.
   Dziś (1 lutego) na masztach znajdujących się na terenie koszar, podniesione zostały flagi państw członkowskich Traktatu Północnoatlantyckiego. Oznacza to, iż DWDP-W oficjalnie rozpoczęło pracę w nowej siedzibie. Podczas przemówienia Dowódca Wielonarodowej Dywizji gen. dyw. Krzysztof Motacki podkreślił, iż uroczystość rozpoczyna kolejny etap funkcjonowania dowództwa, w którym w pełni przygotowany do działania skład osobowy może pracować w dostosowanym do jego potrzeb środowisku.
   
mjr Dariusz Guzenda, rzecznik prasowy dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A będzie na Łęczyckiej?
Jaaa (2019.02.01)
Pociski wycelowane w Elbląg. Masakra jakaś. Elbląg zostanie w pierwszej kolejności zniszczony
Pan_Kracy (2019.02.01)
@Pan_Kracy - Przynajmniej nie będziemy się męczyć. Zrobi się najpierw jasno, potem ciemno i nic nie będzie bolało :D
(2019.02.01)
Pułk
Wąskii (2019.02.01)
A w drugiej kolejnosci kaliningrad
BolloX (2019.02.01)
A wiecie ludzie ile Amerykanie płacą za dwudniowy obiad to wam powiem całe 1,70 zł resztę pan Błaszczak dopłaca z naszej kieszeni ,a Polacy biedują
Olaf2 (2019.02.01)
Do niedawna nasze to w ogóle za free żarly, co niektórzy nawet do domu zabierali....
Sddg (2019.02.01)
Ale skrót NE, jest (wiecie, że to od Nędza Elblaska)
(2019.02.01)
@Olaf2 - Co to jest dwudniowy obiad?
(2019.02.01)
Co to jest dwudniowy obiad?, to jest obiad z przed dwóch dni. i tak drogo.
(2019.02.01)