To nie są zbytki, miasto ratuje zabytki

19
26.06.2019
To nie są zbytki, miasto ratuje zabytki
Miasto przeznaczy ponad 175 tys. zł na remonty zabytkowych budynków (fot. Michał Skroboszewski)
Secesyjne kamienice z pocz. XX wieku, mała rezydencja na dawnych przedmieściach oraz zabytkowa kamienica na Starym Mieście. Tu (zobacz zdjęcia) potrzebne są prace konserwatorskie, a także zwyczajne – remontowe. Miasto przeznaczy na ten cel ponad 175 tys. zł. Stosowną uchwałę podejmą elbląscy radni.
Komisja do rozpatrzenia wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, znajdującym się na terenie Elbląga zdecydowała, które obiekty otrzymają dofinansowanie. Są to:
   1) kamienica przy ul. Wieżowej 21, wpisana do rejestru zabytków w 1959 roku jako „układ urbanistyczny Starego Miasta wraz ze znajdującymi się na tym obszarze historycznymi budowlami, murami i fasadami zburzonych domów”. Dotacja celowa w wysokości 56 tys. zł (koszt prac: 118 tys. 626 zł) zostanie przeznaczona na roboty budowlane, tj. wykonanie przedniej fasady kamienicy zgodnie z projektem wraz z wykonaniem okna parter/piętro w stolarce drewnianej.
   2) kamienica przy ul. 1 Maja 35, powstała na pocz. XX w. jako kamienica mieszczańska, będąca elementem zabudowy północnej pierzei dawnej Grobli Młyńskiej. Zbudowana w stylu secesji, z bogatym wystrojem wnętrz. Dotacja celowa w wysokości 91 tys. 600 zł (koszt prac: blisko 286 tys. zł) zostanie przeznaczona na prace konserwatorskie, tj. renowację ściany frontowej wraz z balkonami oraz stolarki okiennej i drzwiowej w częściach wspólnych dziedzińca wewnętrznego.
   3) budynek nawiązujący do małych rezydencji przy ul. Browarnej 115, wzniesiony w latach 20. XX w., murowany z cegły, z werandą i tarasem. Usytuowany na terenie dawnego przedmieścia, związany z Zakładami Przemysłowymi Schichaua. Dotacja w wysokości 7,5 tys. zł (koszt prac: 15 tys. zł) zostanie przeznaczona na sporządzenie orzeczenia technicznego wraz z badaniami geologicznymi, przeprowadzenie badań konserwatorskich-stratygraficznych, projekt budowlany w zakresie naprawy pęknięć na ścianach zewnętrznych, wykonania izolacji ścian podziemia budynku mających na celu zabezpieczenie zabytku i zahamowanie procesów jego destrukcji, opracowanie projektu kolorystyki w oparciu o wyniki badań stratygraficznych budynku mieszkalnego.
   4) kamienica przy ul. Bema 47, wybudowana na pocz. XX w. w stylu eklektycznym z elementami secesji. Dotacja w wysokości 20 tys. 400 zł (koszt prac blisko 42 tys. zł) zostanie przeznaczona na roboty budowlane, tj. wykonanie remontu dachu krytego papą: rozebranie pokrycia dachowego, częściowa wymiana deskowania i elementów konstrukcyjnych dachu, pokrycie dachu papą termozgrzewalną, remont kominów, wymiana wyłazu dachowego.
   Podczas jutrzejszej (27 czerwca) sesji Rady Miejskiej odbędzie się głosowanie nad stosowną uchwałą.
   
A

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Oby więcej renowacji i odbudowy zabytków, a miasto stanie się bardziej atrakcyjne.
Gienek (2019.06.26)

info

28  
  1
ale jaja to trzeba jeszcze podremontowac na wiezowej ruderke na rogu od przespolewskiego bo ta rudera to tetmarowej chyba jest chcieli ja kupic od niej z 10 razy ale nie chciałą ale teraz jej rada remontuje
kinooko (2019.06.26)

info

7  
  1
Pilnego remontu wymagają natychmiast kamienice przy wlocie ul. Zamkowej od strony Tysiąclecia. Posiadają piękne eklektyczne fasady ale sypią się na potęgę. Jedne z nielicznych zachowanych autentykow w obrębie Starego Miasta i w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum a strasza swoim wyglądem.
BEZ ŚCIEM proszę (2019.06.26)
Kiedy poszerzenie Bema i poprowadzenie dwutorowego odcinka tramwajowego do Dębicy?
(2019.06.26)

info

8  
  5
Zgadza się. Gdyby je odnowić byłyby ozdobą miasta te budynki.
Gienek (2019.06.26)
Kazda kamienica powinna byc odnowiona bo to sa budynki ktore przypominaja historie. Na nie powinny byc takie dotacje z unii a nie ze wspolnota m7si brac kredyt na 30 lat. Poza tym z coniektorych kamienic szczegolnie glownych ulic powinno sie przeniesc ludzi, ktorzy nie placa nie dbaja i przez nich glowne ulice strasza i widac biede i zaniedbanie. Glowne ulice powinny byc zadbane bo to wizytowka naszego miasta. W oknach i balkonach kwiaty. Kolorowo i wesolo. A nie szmaty w oknach i przed klatka pijaki.
(2019.06.26)

info

12  
  1
za 175 tys to można kupic mieszkanie a nie remontować zabytki budynek na bema co z elewacja frontowa ma się zawalić o ile wiem ma nie być robiona a co z willa na chrobrego za domem dziecka czy jeszcze istnieje co z piechoty
maniek76 (2019.06.26)

info

9  
  0
Tramwaj na Dębice proszę i na Bielany. Pózniej zamiast Kolei Nadzalewowej. Tramwaj prosze do Słuchacza.
(2019.06.26)

info

7  
  2
Serio. .. ? Przecież pieniądze lepiej wydać na wybieg dla psów jak ten na dolince gdzie za jedyne100 tys zł psy mogą poskakać sobie po oponach samochodowych najczęściej w błocie i stojącej tam wiecznie wodzie.
KotMaciej (2019.06.26)

info

9  
  1
A kamienice przy ulicy Zamkowej dalej mają odstraszać turystów wjeżdżających na starówkę? Te 2 kamienice wyglądają jak po ostrzale artyleryjskim.
rvrve (2019.06.26)

info

13  
  1