Sprawdzają, co najbardziej przeszkadza osobom niepełnosprawnym

10
Wczoraj
14:00
Sprawdzają, co najbardziej przeszkadza osobom niepełnosprawnym
- W Elblągu powstaje mapa barier architektonicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami. W pracach nad interaktywną mapą biorą udział osoby z niepełnosprawnościami oraz przedstawiciele elbląskich seniorów, czyli grupy, które najbardziej dotyka brak dostępności w przestrzeni publicznej - informuje Urząd Miejski.

Jednym z elementów prowadzonych działań są cykliczne spacery (2 razy w miesiącu przez rok), odbywające się w poszczególnych częściach Elbląga. Uczestniczą w nich przedstawiciele środowiska osób z niepełnosprawnościami, w tym osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Wraz z urzędnikami oceniają dostępność przestrzeni publicznej.

- Za nami drugi ze spacerów. Po obszarze Starego Miasta nadszedł czas na analizę barier architektonicznych w kwartale ograniczonym ulicami: Rycerska, Pocztowa, Armii Krajowej, Hetmańska i Tysiąclecia. Wynikiem spacerów będzie stworzenie mapy barier architektonicznych różnego kalibru, które będą w miarę posiadanych środków finansowych sukcesywnie likwidowane, poprawiając w ten sposób dostępność przestrzeni miejskiej. Mapa ma na celu zidentyfikowanie oraz udokumentowanie utrudnień w przestrzeni publicznej, które uniemożliwiają swobodne poruszanie się osobom ze szczególnymi potrzebami, a przede wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, osobom starszym, czy rodzinom z wózkami. Stworzenie takiej mapy i eliminacja barier w przestrzeni publicznej, to jeden z kluczowych punktów kontraktu, który prezydent Elbląga Michał Missan zawarł z mieszkankami i mieszkańcami - informuje UM w Elblągu.

W dotychczasowych spacerach udział wzięli seniorzy z Elbląskiej Rady Seniorów, osoby z Polskiego Związku Niewidomych oraz osoby ze szczególnymi potrzebami, jak np. Szymon Hak z Integracyjnego Klubu Sportowego Atak poruszający się na wózku inwalidzkim.

oprac. daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

proszę się przespacerować ulicą toruńską gdzie jest hospicjum i dps.
(2025.07.26)
Przystosujcie wszystkie przystanki, tak aby mógł ten człowiek spokojnie zjechać z platformy a nie pastwisko i słupek że znakiem przystanek, jest takich bardzo dużo. Jak i mamy z wózkami mają problem. Tego sympatycznego pana często wożę na wózku...
Kierowca 123 (2025.07.26)

info

6  
  6
Przy okazji proszę ocenić możliwość parkowania samochodu osobowego na kopertach przed Siedzibą Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności przy ul. Zamkowej 16a.
(2025.07.26)
Krawężnik nie każda terenówka pokona.
-jar (2025.07.26)
Każdemu sprawnemu w ramach surwiwalu polecam na kwadrans przesiąść się na wózek i przejechać wokół katedry po tych kocich łbach. Kręgosłup od razu na rehabilitację się kwalifikuje. Nie można było zrobić jak w Gdańsku? Kto to zatwierdził? Lepiej niż wokół katedry jest zrobiony ten chodnik przy ratuszu staromiejskim - po nim na wózku lub z wózkiem dziecięcym można przejechać bez narażania na wstrząśnienie mózgu. Dobrze jest też wokół Światowida, za to dostać się na wózku lub z wózkiem do małej sali kinowej to horror.
(2025.07.26)
warkot zlomu nad miastem
(2025.07.26)

info

6  
  4
To jeździj po chodniku, a nie po ulicy. W koło katedry masz albo równą kostkę brukową, albo równo poukładane kostki kamienne. Kocie łby są tylko na ulicy.
KapitanSzyderca (2025.07.26)
@KapitanSzyderca - Okej, a jak ktoś chciałby przejechać na drugą stronę chodnika, to jak ma to zrobić Ma się zamienić w balon? Tam powinni położyć płyty na przejściach dla pieszych.
(2025.07.26)
Zgadzam się co do potrzeby położenia tych płyt, najlepiej kamiennych, na przejściach na Starym Mieście, kiedyś musiałam pomóc osobie na wózku, bo nie dała rady przejechać sama... trzeba ludziom ułatwiać życie, i tak mają już pod górkę...
(2025.07.26)
Zdaje się rok temu naprawa nawierzchni tej ulicy była jedną z propozycji i głosowałam za nią.
Medium (2025.07.27)