Plaża i basen ...na Bulwarze

18
25.07.2012
Plaża i basen ...na Bulwarze
Nurkowania uczy najmłodszych Stanisław Chomentowski, ratownik WOPR (fot. AD)
Nadeszły upalne dni, a wraz z nimi ochota na zażywanie kąpieli. Kąpieli, która ma być przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna. Na elbląskim Bulwarze Zygmunta Augusta, w minibasenie, Elbląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe uczy najmłodszych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz podstaw nurkowania. Zobacz więcej zdjęć.
Zajęcia przy Tawernie Tortuga miały rozpocząć się już w pierwszej połowie lipca, jednak pogoda skutecznie odstraszała amatorów kąpieli. W końcu nadeszło upalne lato. Dziś (25 lipca) w zajęciach prowadzonych przez ratowników wzięli udział wychowankowie elbląskiego domu dziecka.
   – Zostaliśmy powiadomieni, że możemy przyjść i skorzystać z zajęć, więc jesteśmy – mówił Radosław Manista, wychowawca. – Nasze dzieci miały już kontakt z wodnymi zabawami na kolonii w Stegnie. Teraz, kiedy baseny w Elblągu są pozamykane to takie miejsce daje im wielką frajdę i jest niesamowitą przygodą. Jeśli tylko będzie jeszcze możliwość skorzystania z zajęć, to na pewno się tu zjawimy – zapewniał.
   – Pierwszy raz nurkowaliśmy – mówił Daniel. – Najlepsza była butla. Fajnie się oddychało z takim sprzętem, który tylko w telewizji widziałem.
   [fotoc]
   Z zajęć skorzystali też okoliczni mieszkańcy, a także przyjezdni.
   – O zajęciach dowiedziałam się z Internetu – mówiła pani Małgosia z Kalisza. – Jesteśmy tu już po raz drugi, jednak przedtem pogoda nie dopisała. Jest to atrakcyjna propozycja, jedyna w swoim rodzaju, tym bardziej, że baseny w Elblągu są nieczynne.
   Okazuje się, że postawienie niewielkiego basenu oraz zbudowanie plaży na Bulwarze Zygmunta Augusta przyniesie korzyści nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom.
   – Razem z panią Bożeną, szefową elbląskiego WOPR doszliśmy do wniosku, że brakuje w mieście jakiegoś odkrytego akwenu i, na miarę naszych możliwości, postanowiliśmy zagospodarować tę wolną przestrzeń – wyjaśniał Maciej Głuchowski, właściciel Tawerny Tortuga. – Dużo oczywiście zależy od pogody. Póki co, nie narzekamy. Jest fajnie, dzieci się bawią, a rodzice mają spokój i gwarancję, że ich pociechy są pod dobrą opieką. Planujemy kontynuować zajęcia w sierpniu – dodał. – Szczegóły jeszcze nie są znane, bo musimy je skoordynować z możliwościami WOPR. Nasz basen jest natomiast dostępny na co dzień. Dla każdego. Grupy zorganizowane, które chciałyby wziąć udział w zajęciach muszą się do nas zgłosić, na miejscu ustalimy zasady. Zajęcia są oczywiście bezpłatne – zaznaczył Maciej Głuchowski.
   – Dziś dzieci zapoznają się ze sprzętem, próbują nurkować i oddychać pod wodą. Realizujemy też program pod nazwą „ABC resuscytacji”, w którym oczywiście nie nauczymy dzieci zabiegów przedlekarskich, ale spróbują na fantomie udzielić pomocy. Chcemy u tych dzieci wyłączyć hamulce, żeby wiedziały, że jak się coś dzieje, to muszą działać natychmiast – powiedział Stanisław Chomentowski, ratownik WOPR.
   Na zakończenie zajęć dzieci mogły popływać motorówką i popatrzeć na swoje miasto z nieco innej perspektywy.
   
Anna Dembińska

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
"Brakuje" akwenów ? Toć leżymy nad zalewem ( wystarczy autobus na koszt prezydenta ), mamy największy odkryty basen w Polsce i Pani brakuje akwenów !
(2012.07.25)

info

0  
  0
K. .. A Nowaczyk sobie robi kpiny z ludzi
(2012.07.25)

info

0  
  0
Ja jutro stawiam swoj własny basen i urzędasów mam s de. ..
(2012.07.25)

info

0  
  0
zidiocial juz ten elblag- rzuca jakis ochlap a ludzie sie ciesza jak by im w kieszen kto narobil- zal mi was elblazanie!!!
(2012.07.25)

info

0  
  0
to na zawadzie wyjac jedna płytke chodnikowa i jak napada daszcz to bedzie miejskie kąpielisko - Ludzie oni poprostu juz wam nie pluja w twarz lecz żygaja bo maja was za totalne bydlo
(2012.07.26)

info

0  
  0
śmiesznie jest ale to woda więc dzieciory mają radochę
(2012.07.26)

info

0  
  0
Odsunąć od koryta Jasia Fasolę bo w przyszłym roku zamknie piaskownice dla dzieci.
(2012.07.26)

info

0  
  0
mamy Prezydenta. .. do Chin pojechał pewnie nowe baseny po 1 zł zamawia żeby na sezon letni starczyło ! Tym co go wybrali gratuluję i mam nadzieję że przejrzeli na oczy i serial o idiotyzmach Grzesia skończy się po jednej kadencji.
elblązanin niestety (2012.07.26)

info

0  
  0
Zamiast mało przydatnego zegara słonecznego i idiotycznego ogródka aecheologicznego nareszcie władza wychodzi naprzeciw rzeczywistym potrzebom młodych mieszkańców Elbląga. Na cześć prezydenta Nowaczyka HIP ! HIP ! HURAAAA !Hero.
(2012.07.26)

info

0  
  0
to ja się już nie dziwię, że Czechy żądają dostępu do morza. ..
ale jaja (2012.07.26)

info

0  
  0