Drożej za odpady

64
06.11.2025
Drożej za odpady
Fot. A.R, zdjęcie z konkursu FotoreportEl
Od 1 stycznia 2026 roku każdy mieszkaniec Elbląga ma zapłacić o 5 zł więcej miesięcznie za wywóz odpadów. Podwyżki na najbliższej sesji Rady Miejskiej chcą przegłosować władze miasta. – Nowa stawka nie uwzględnia dodatkowych kosztów związanych z wywozem odpadów komunalnych w związku z pożarem sortowni – informuje Biuro Prezydenta Elbląga.

- Aktualne stawki opłat za wywóz odpadów obowiązują od 2,5 roku. Na przestrzeni tego czasu nastąpił znaczny wzrost cen materiałów i usług oraz kosztów pracy. Wzrost kosztów zagospodarowania odpadów wynika również z inflacji i zmian prawnych, związanych z wprowadzeniem systemu kaucyjnego, ograniczającego przychody ZUO. Do tej pory różnice w kwocie ok. 2,5 mln złotych pokrył samorząd, dzięki temu nie było zmiany opłat – informuje Joanna Urbaniak, kierownik referatu prasowego Biura Prezydenta Elbląga.

Na najbliższą sesję Rady Miejskiej prezydent przygotował projekt uchwały dotyczącą podwyżek opłat za wywóz odpadów o 5 zł od osoby (z 25 na 30 zł) miesięcznie.

– Proponowana stawka nie uwzględnia dodatkowych kosztów związanych z wywozem odpadów komunalnych, w związku z pożarem sortowni – zastrzegają władze miasta, dodając, że „skutek finansowy podwyżki opłaty dla gospodarstwa domowego wyniesie w przypadku 3-osobowej rodziny 15 zł”.

„Przy zmianie cennika Zakładu Utylizacji Odpadów od listopada 2025 r., łączne szacunkowe roczne koszty odbioru i zagospodarowania odpadów w 2026 r. wyniosą ok. 41 mln zł. W przypadku pozostawienia stawek opłat na dotychczasowym poziomie powstałby deficyt w wysokości ok. 8 mln zł” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały o podwyżkach opłat za gospodarowanie odpadami.

Dodajmy, że wzrosnąć mają także opłaty za przyjmowanie odpadów komunalnych do ZUO. Z 630 zł netto do 900 zł netto za tonę i to ma już bezpośredni związek z pożarem sortowni. - Spółka zabezpieczyła miasto przed zaleganiem odpadów, zawarła porozumienia z innymi instalacjami, które te odpady przyjmują. To jednak kosztuje, stąd propozycja wzrostu opłaty w tej jednej kategorii. Trwają intensywne działania w sprawie pozyskania mobilnej sortowni i niewykluczone, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy sytuacja związana z tymi kosztami się zmieni - mówił na posiedzeniu czwartkowej komisji gospodarki i klimatu Dariusz Ostrowski, dyrektor departamentu gospodarki miasta, który nadzoruje działalność ZUO.

Podwyżki mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. Decyzję podejmie Rada Miejska na sesji 13 listopada.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Uśmiechamy się!!! SZEROKO! Tak nas władza doi!
(2025.11.06)
żebyś nie zbiedniał za bardzo... brać to i owszem ale płacić to już nie bardzo. Wszystko najlepiej żeby było za darmo. Dej, dej...
smash (2025.11.06)
dalej brygadaaaa.... rżymy z radochy i becalen becalen....
(2025.11.06)
@smash - 5zł od ciebie typie, 5zł od kilkudziesięciu tysięcy ludzi ALE TO NIE Z POWODU SPALONEJ SORTOWNI haha; )))
(2025.11.06)
Brakuje jeszcze podwyżki za wodę i wtedy będziemy szczerzyć kły codziennie cały rok
(2025.11.06)
@smash - za darmo to nie długo będziesz pracował, bo takie ceny są w tym kraju. Widzę, że niektórym można pluć w twarz to powiedzą, że deszcz pada.
okoniowaty (2025.11.06)
Czekam jeszcze na podwyżkę ciepłej wody i ogrzewania już chyba pora
(2025.11.06)
Ja się nie zgadzam!! to za mało, trzeba było podwyższyć o 10 zł.
Inteligent (2025.11.06)

info

30  
  8
oj a kto tu minusuje prawdziwe opinie? Ojoj. Trzeba było dać 20zł podwyżki, co się pieścić.
(2025.11.06)

info

12  
  11
U nas 30 zł od osoby, a np. w Ostródzie 35 zł od osoby więc nie ma co narzekać.
ktyś (2025.11.06)