Droga do Stadionu Krakusa nie taka prosta

35
10.12.2025
Droga do Stadionu Krakusa nie taka prosta
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)
Co dzieje się ze sprawą budowy stadionu lekkoatletyczno-piłkarskiego przy ul. Krakusa? Dokumentacja inwestycji nadal jest opracowana, nie ma jeszcze decyzji środowiskowej w tej sprawie, która umożliwia przygotowanie wniosku o pozwolenie na budowę.

Prace nad dokumentacją inwestycji miały zakończyć się w lipcu, ale nadal trwają. - Czekamy na wydanie opinii w sprawie decyzji środowiskowej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, termin został ostatnio przedłużony do 23 grudnia - informuje w odpowiedzi na nasze pytania Joanna Urbaniak z Biura Prasowego Prezydenta Elbląga.

Wykonawcą inwestycji jest firma AKINT, ms kosztować 287,4 tysięcy zł. Zakłada przebudowę istniejącego stadionu przy ul. Krakusa i dostosowanie go do wymagań Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Klasy IVA oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej dla III ligi wraz z budynkiem administracyjno-socjalnym przy ul. Brzeskiej.

- Zakres zamówienia jest bardzo szeroki. Proponowane rozwiązania dotyczące stadionu lekkoatletycznego zostały przygotowane we współpracy i przedstawione środowiskom sportowym, które po modernizacji mają być głównymi użytkownikami tego obiektu. Przyjęte rozwiązania muszą spełniać kryteria wymagane do uzyskania certyfikatu PZLA klasy IVA oraz PZPN dla III ligi - przypomina Joanna Urbaniak.

Co oznacza klasa IVa w lekkiej atletyce? To obiekt z minimum 6 torami na prostej i łukach, z infrastrukturą do przeprowadzenia wszelkich konkurencji, zapleczem dla zawodników, sędziów, organizatorów oraz trybuną na 500 osób. Na stadionie mogłyby być organizowane nawet mistrzostwa Polski np. w kategoriach młodzieżowych.

Stadion przy Krakusa ma powstać do 2027 roku, jego budowa może kosztować nawet 20 mln zł. - Na realizację inwestycji poszukujemy źródeł zewnętrznych między innymi w programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 - dodaje Joanna Urbaniak.

Przypomnijmy, że w tym roku mieszkańcy Elbląga zdecydowali w głosowaniu, że obiekt bę∂zie nosił nazwę Stadion Krakusa.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Typowe dla PO, uśmiechamy się brygada
(2025.12.10)
Stadion za 20 baniek na 3 ligę. Yhy...
Trzy czy czy (2025.12.10)
w Pasłęku, Malborku - można!!! Tu w tym skansenie z nieudolną władzą dbającą o własną kieszeń może za sto lat albo i wcale...
unduś (2025.12.10)
@Trzy czy czy - czytamy ze zrozumieniem, baranku, czytamy
(2025.12.10)
Tam faktycznie droga jest kręta.
(2025.12.10)

info

1  
  1
Czubek wszystko widzi w polityce, choroba na bank.
(2025.12.10)
Nareście wszedł projekt do sejmu godny uwagi, wnoszący zakaz trzymania psów w blokach mieszkalnych ! Popieramy tych którzy płacą  czynsz i nie życzą sobie ujadania, sierści na schodach i odchodów pod blokiem. Brak wzajemnego szacunku.
(2025.12.10)
Za mało kasy ze sprzedaży małpek, pożar sortowni śmieci, więc i procedury "samowolnie" hamują. Są sprawy ważne i ważniejsze.
(2025.12.10)

info

2  
  8
wiele wskazuje na to, że mógłby to byc piękny wielofunkcyjny obiekt, ale w Elblągu wszystko rodzi się w bólach skrojone na minimum za to z góry odtrąbione, tylko z realizacją zawsze coś pod górkę. i dziwić się potem, że jesteśmy w ogonie wydarzeń kulturalnych czy sportowych.
(2025.12.10)

info

12  
  5
Wetomat i tak zawetuje.
eee (2025.12.10)