Copernicus, czyli nowa atrakcja turystyczna w regionie

14
05.12.2025
Copernicus, czyli nowa atrakcja turystyczna w regionie
Blisko 100 milionów złotych ma kosztować budowa we Fromborku Europejskiego Centrum Copernicus. – Jesteśmy na ostatniej prostej, mamy pozwolenie na budowę, wkrótce ruszą przetargi – zapowiada marszałek województwa Marcin Kuchciński.

Europejskie Centrum Copernicus ma być nową atrakcją turystyczną Fromborka. Miejscem, które będzie przyciągać nie tylko miłośników astronomii, ale także wszystkich, którzy są zainteresowani dziedzictwem Mikołaja Kopernika. Inwestycja ma kosztować prawie 100 milionów złotych, obejmuje m.in. modernizację istniejącego Muzeum Mikołaja Kopernika oraz budowę w Krzyżewie (1,5 km od Fromborka) nowego obiektu z eksperymentarium, biblioteką, powierzchniami wystawienniczymi.

- Jesteśmy na ostatniej prostej, mamy pozwolenie na budowę, za chwilę ruszają przetargi. Jestem przekonany, że to będzie wyjątkowe interaktywne miejsce, w którym będziemy mogli zaprezentować o wiele więcej niż dotychczas w muzeum. Od 15 grudnia w dużym stopniu ograniczamy pracę muzeum, by rozpocząć przygotowania do modernizacji, więc wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość, by za kilkanaście miesięcy zaprosić Państwa na otwarcie zmodernizowanego obiektu – mówił Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

- Czeka nas remont budynków, które znajdują się na Wzgórzu Katedralnym – gmachu głównego muzeum, Kanonii Najświętszej Marii Panny, Domu Kustosza i Baszty Kustodii, zyskamy nowe przestrzenie, na których będziemy prezentować dotyczące życia i badań Mikołaja Kopernika, ale również poświęcone Warmii i Fromborkowi nie tylko z czasów Kopernika – opowiada Anna Zienkiewicz, dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika. – W nowym budynku w Krzyżewie powstanie nowoczesna biblioteka z czytelnią starodruków, biura, gabinety merytoryczne i również nowe przestrzenie wystawiennicze, do których będziemy zapraszać mieszkańców.

Jak dodaje dyrektor Muzeum, pierwsi zwiedzający będą mogli odwiedzić Europejskie Centrum Copernicus na początku 2029 roku.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Gratulacje, większe inwestycje niż w Elblągu.
(2025.12.05)
"Giordano Bruno został spalony na stosie w 1600 roku za głoszenie herezji, w tym poglądów heliocentrycznych opartych na odkryciach Mikołaja Kopernika. (... ) Powody: Oskarżono go o herezję, w tym o popieranie kopernikańskiej budowy Wszechświata. " Kiedyś ludzie ginęli w męczarniach za teorię heliocentryczną, albo uznani za wiedźmy.
Św Inkwizycja (2025.12.05)
A w czym problem ?
(2025.12.05)
@Św Inkwizycja - Dzisiaj za popieranie sekty PiS też proponuję na stos bo to dzisiejsza herezja !
(2025.12.05)
"w elblagu ciesza się z bazgrołow jakiejś maniaczki", Nazywanie artystki "jakąś maniaczką" to zwykłe chamstwo i buractwo!
(2025.12.05)
Za 100 milionów to można 2 takie Fromborki wybudować, ile z tego pójdźie do ręki jako pranie kasy 100 milionów, to Planetarium powinno być większe jak w USA a będą raptem parę budynków. To będzie można lewe faktury wystawiać
Mirek 12 (2025.12.05)
artystki?? to skrzywdzone dziecko, któremu ktoś sprał psychę twierdząc, że ma talent
(2025.12.05)
@Św Inkwizycja - Czytałeś traktaty, pisma Giordana Bruna? Zdecydowana większość z nich to coś, co dziś nazwalibyśmy "szurstwem i foliarstwem". W kilku rzeczach gość miał rację (i to mu sie wybiórczo pamięta), w większości nie. Był pomyleńcem.
(2025.12.05)
@Św Inkwizycja - A najwięcej stosów zapłonęło na terenach dzisiejszego nieudacznego tworu bi smarka
(2025.12.05)
@Mirek 12 - Ale wtedy żaden powiec nic by nie przytulił
(2025.12.05)