Wybrany wątek opinii

"Giordano Bruno został spalony na stosie w 1600 roku za głoszenie herezji, w tym poglądów heliocentrycznych opartych na odkryciach Mikołaja Kopernika. (... ) Powody: Oskarżono go o herezję, w tym o popieranie kopernikańskiej budowy Wszechświata. " Kiedyś ludzie ginęli w męczarniach za teorię heliocentryczną, albo uznani za wiedźmy.
Św Inkwizycja (2025.12.05)
@Św Inkwizycja - Dzisiaj za popieranie sekty PiS też proponuję na stos bo to dzisiejsza herezja !
(2025.12.05)
@Św Inkwizycja - Czytałeś traktaty, pisma Giordana Bruna? Zdecydowana większość z nich to coś, co dziś nazwalibyśmy "szurstwem i foliarstwem". W kilku rzeczach gość miał rację (i to mu sie wybiórczo pamięta), w większości nie. Był pomyleńcem.
(2025.12.05)
@Św Inkwizycja - A najwięcej stosów zapłonęło na terenach dzisiejszego nieudacznego tworu bi smarka
(2025.12.05)
@Św Inkwizycja - Nigdy by go nie spalili za Kopernika. Spalony został za takie rzeczy jak twierdzenie, że Chrystus był czarodziejem i że spali klasztor dominikanów. Giordano Bruno tak w ogóle był księdzem katolickim
(2025.12.05)
Święta racja. Facet poszedł w zapomnienie jako niezły świr. Odgrzany został w 19 wieku. Wtedy było zapotrzebowanie na świętych rodzącego się socjalizmu w walce z Kościołem. Zresztą Bruno był księdzem katolickim, ale to się pomija.
(2025.12.05)
Powrót do komentarzy