4W-MBOT z nowym dowódcą

14
19.12.2025
4W-MBOT z nowym dowódcą
Fot. DWOT
Płk Cezary Kiszkowiak objął dowodzenie 4 Warmińsko-Mazurską Brygadą Obrony Terytorialnej. Przekazanie obowiązków odbyło się podczas uroczystości na placu apelowym jednostki w Olsztynie. Przed nowym dowódcą stoją odpowiedzialne zadania, związane z kierowaniem największą jednostką WOT.

Podczas uroczystej zbiórki płk Kiszkowiak przejął dowodzenie brygadą od płk. Łukasza Buczkowskiego, od ponad dwóch miesięcy czasowo pełniącego obowiązki dowódcy. Płk Kiszkowiak zwrócił się do żołnierzy i pracowników brygady, zapowiadając dalsze wzmacnianie jej potencjału.

- Brygada jest bardzo ważnym elementem składowym lokalnej społeczności, która może liczyć na nasze wsparcie, nawet w najtrudniejszych sytuacjach kryzysowych, a takie zobowiązanie motywuje nas do jeszcze większego wysiłku – mówił nowy dowódca.

- Pod komendę dowódcy przekazuję brygadę o ustabilizowanym potencjale osobowym i wyposażoną odpowiednio do stawianych przed nią zadań. Jednostka stanowi siłę zdolną do reagowania na różne rodzaje zagrożeń i na stałe wpisała się w system bezpieczeństwa regionu - powiedział płk Łukasz Buczkowski, dziękując personelowi jednostki za dotychczasową współpracę.

Wojska Obrony Terytorialnej liczą 45 tys. żołnierzy. Największą spośród 20 ich brygad jest 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, licząca ponad 3,5 tys. żołnierzy. Jej głównym zadaniem jest wspieranie lokalnych społeczności oraz administracji publicznej w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe, udział w działaniach obronnych państwa we współpracy z innymi rodzajami Sił Zbrojnych RP. Brygada składa się z batalionów rozmieszczonych w różnych częściach regionu, co umożliwia szybkie reagowanie na zagrożenia lokalne. Żołnierze brygady to w większości mieszkańcy regionu, którzy łączą służbę wojskową z życiem zawodowym i rodzinnym, regularnie szkoląc się bojowo i z zakresu reagowania kryzysowego.

 

4W-MBOT z nowym dowódcą
Cezary Kiszkowiak, fot. DWOT
Płk Cezary KISZKOWIAK (ur. 24 czerwca 1967 r. w Słubicach) – oficer Wojska Polskiego z wieloletnim doświadczeniem dowódczym, sztabowym i międzynarodowym. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu (1990), Uniwersytetu Wrocławskiego – magister politologii w zakresie stosunków międzynarodowych (1998) oraz studiów podyplomowych z zarządzania kryzysowego na Uniwersytecie Zielonogórskim (2009). Specjalizował się w obszarze Współpracy Cywilno-Wojskowej (CIMIC), pełniąc służbę w licznych jednostkach w kraju oraz na misjach zagranicznych w Iraku i Afganistanie. Laureat prestiżowej nagrody BUZDYGANA miesięcznika Polska Zbrojna (2013).

Pełnił m.in. funkcję attaché obrony przy Ambasadzie RP w Ottawie (2013–2018), Szefa Sekretariatu Szefa Sztabu Generalnego WP (2018–2024) oraz doradcy politycznego

Szefa SGWP (2024–2025). Uczestniczył w kluczowych procesach planistycznych i negocjacjach na forum NATO i UE, współtworząc rozwiązania wdrażane w Siłach Zbrojnych RP. W roku akademickim 2024/2025 ukończył Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Akademii Sztuki Wojennej, zajmując drugie miejsce. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 3 grudnia 2025 r. został wyznaczony na dowódcę 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Olsztynie. Dotychczas stanowisko to zajmowali gen. bryg. Mirosław Bryś i płk Jarosław Kowalski.

Zespół prasowy 4W-MBOT

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Zyczmy panu pułkownikowi by utworzył batalion w Elblągu
(2025.12.19)
To jest wojsko Królowej Jadwigi / NAWET AMUNICJI BRAK IM.
(2025.12.19)

info

8  
  3
Trudno e obecnych czasach znaleźć kogoś kto dobrowolnie oddaje się pod dowództwo lekarza kosiniaka, gdzie jest haczyk? Życiorys niby ok, a może kolejny oficer, który będzie lojalny przede wszystkim zasadom Bóg, Honor, Ojczyzna, a słuchał Pana Prezydenta? Wtedy ok.
(2025.12.19)

info

5  
  5
Nasze narodowe hasło "BÓG HONOR i OJCZYZNA" to podstawowe przyczyny śmierci naszych bohaterów narodowych. Zresztą najczęściej brali oni udział we wszystkich przegranych przez nas bitwach.
Alfonso I de Vetoman (2025.12.19)
W kwietniu 2026 r 4W-MBOT będzie przechodzić "lekką" restrukturyzację w ramach KOP (Komponent Obrony Pogranicza) jednakże stacjonowanie batalionów jest już ustanowione (Braniewo, Morąg, Giżycko, Olsztyn i Ełk) będzie tworzony batalion logistyczny ale na 99% tworzony będzie na bazie klog w m. Olsztyn.
ZawszeGotowiZawszeBlisko (2025.12.19)
zmieniają się jak skarpety
(2025.12.19)
Mam to gdzieś.
(2025.12.19)
bo w wojsku jest tzw kadencyjność ale ty i tak tego nie zrozumiesz
BOT (2025.12.19)
@Alfonso I de Vetoman - Efekt edukacji tuskaniej szkoły. Doucz się bo nie znasz historii Polski.
(2025.12.19)
Teatr dla wełny
(2025.12.20)

info

2  
  0