1,5 miliona na klub młodzieżowy. To nie koniec

73
08.10.2025
1,5 miliona na klub młodzieżowy. To nie koniec
Otwarcie klubu Niebieskie Trampki w Galerii Przymorze w Gdańsku (fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl
Przez najbliższe trzy lata władze Elbląga wydadzą prawie 1,5 mln złotych na prowadzenie klubu młodzieżowego w Centrum Handlowym Ogrody. – Nigdy takich pieniędzy na pomoc młodzieży nie było. Kibicujemy zwycięzcy konkursu, ale mamy żal, że my od lat pomagamy młodzieży w Elblągu i nie możemy liczyć na takie wsparcie – mówią terapeuci, którzy skontaktowali się z naszą redakcją, komentując okoliczności przeprowadzenia konkursu.

Konkurs "na wsparcie lub powierzenie realizacji zadania z zakresu działalności na rzecz dzieci i młodzieży, przeciwdziałania uzależnieniom oraz ochrony i promocji zdrowia psychicznego" został ogłoszony 20 sierpnia 2025 roku w Biuletynie Informacji Publicznej. Jednym z jego elementów było stworzenie klubu młodzieżowego w centrum handlowym. Oferty złożyły dwie organizacje – Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA z Gdańska i elbląski oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, o czym na stronie elbląskiego Biuletynu Informacji Publicznej można było przeczytać 15 września.

 

Byliśmy zdziwieni

Dokładnie dwa tygodnie później władze miasta poinformowały media o podpisaniu umowy ze zwycięzcą konkursu, którym została Fundacja FOSA. Stworzony przez nią klub młodzieżowy ma funkcjonować w Centrum Handlowym Ogrody pod nazwą „Niebieskie Trampki w Elblągu”.

- Klub będzie miejscem wsparcia, rozwoju i integracji dla młodych elblążan. Celem projektu jest stworzenie bezpiecznej i inspirującej przestrzeni, w której młodzież będzie mogła rozwijać swoje pasje, zdobywać nowe umiejętności, a także korzystać ze wsparcia pedagogów, psychologów i animatorów – informował wówczas Jacek Żukowski z zespołu prasowego Biura Prezydenta Miasta.

- Byliśmy zdziwieni, bo nikt wcześniej nie poinformował o wynikach konkursu. Na BIP takiej informacji nie było – mówi nam jedna z osób ze środowiska terapeutów, prosząc o zachowanie anonimowości.

- Kibicujemy zwycięzcy konkursu, ale mamy żal, że my od lat pomagamy młodzieży w Elblągu i nie możemy liczyć na takie wsparcie. Nigdy wcześniej takich pieniędzy na pomoc młodzieży nie było, a tu przychodzi ktoś z zewnątrz i otrzymuje komfortowe warunki i miejsce, w którym sam czynsz wynosi 10 tys. zł miesięcznie – dodaje kolejna z osób, która skontaktowała się z naszą redakcją.

 

Dwie oferty, wygrała lepsza

Umowę z przedstawicielami Fundacji FOSA prezydent Elbląga Michał Missan podpisał 29 września. Dopiero jednak 1 października i to po interwencji naszej redakcji wyniki konkursu pojawiły się w Biuletynie Informacji Publicznej. Dlaczego? - Informacja została opublikowana w dniu 1 października, ustawa nie precyzuje konkretnego terminu publikacji – tłumaczy dzisiaj Joanna Urbaniak, kierownik zespołu prasowego Biura Prezydenta Elbląga.

W konkursie startowały dwie organizacje. Czym przekonała komisję konkursową oferta FOSY, że to ona wygrała konkurs?

- Oferta Fundacji FOSA zakładała większe wskaźniki ilościowe tzn. działania skierowane są do większej ilości osób, zaoferowano również większą liczbę godzin bezpośredniej pracy specjalistów z młodzieżą. Oferta FOSY bardziej także odpowiadała na potrzeby konkursu, gdyż zakłada otwarte i rotacyjne korzystanie z klubu przez młodzież (liczba uczestników jest otwarta), a nie w formie stałych grup. Ponadto organizacja posiada duże doświadczenie w pracy z młodzieżą gromadzącą się w galeriach – odpowiada Joanna Urbaniak.

Przedsięwzięcie pod hasłem Niebieskie Trampki istnieje od 2021 roku. „To sieć miejsc stworzonych dla młodzieży i razem z młodzieżą. Działają w trzech lokalizacjach Gdańska: Forum, Galerii Metropolii i Galerii Przymorze. Każdy klub ma własny rytm, przestrzeń i energię, łączy je jedno – w centrum zawsze jest młody człowiek, jego potrzeby, pasje i historie” – czytamy na stronie Fundacji FOSA.

 

1,5 miliona przez trzy lata

Otwarcie elbląskiego klubu młodzieżowego Niebieskie Trampki w Centrum Handlowym Ogrody planowane jest na przełomie listopada i grudnia. Zanim do tego dojdzie, animatorzy i streetworkerzy odwiedzą młodzież w szkołach i miejscach, gdzie najczęściej przebywa w wolnym czasie, by porozmawiać na temat klubu i jej potrzeb. Koszt funkcjonowania klubu (do końca 2028 roku) wyniesie 1,5 mln złotych, z czego dofinansowanie z budżetu miasta to 1 mln 451 tys. zł.

- Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na organizację takiego miejsca dla młodzieży w centrum handlowym?. Z jakich doświadczeń korzystaliście przy przygotowywaniu warunków konkursu? Czy CH Ogrody (których problem z wałęsającą się po centrum młodzieżą przede wszystkim dotyczy) w jakikolwiek sposób partycypują w kosztach utrzymania punktu (np. poprzez preferencyjną stawkę czynszu?) – zapytaliśmy w urzędzie.

- Dyrekcja CH Ogrody zgłaszała problemy związane z obecnością młodzieży w przestrzeni handlowej oraz wieloma negatywnymi skutkami z tym związanymi. O tym problemie informowały niejednokrotnie lokalne media – również Państwa portal. Wobec tego Prezydent podjął działania zmierzające do utworzenia w galerii specjalnego miejsca dedykowanego młodym mieszkańcom. Podstawą decyzji była analiza dobrych praktyk stosowanych w innych miastach, gdzie podobne inicjatywy przyniosły pozytywne efekty – informuje w odpowiedzi Joanna Urbaniak. -. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego odwiedzili w tym celu dwa kluby młodzieżowe funkcjonujące w Lublinie, Ostródzie i Gdańsku. W dalszej kolejności zostały podjęte rozmowy z dyrektorem CH „Ogrody” dot. możliwości wynajęcia pomieszczenia w centrum, a następnie w dniu 15.08.2025r. podpisany został list intencyjny pomiędzy Gminą Miasto Elbląg a City Gardens sp. z o.o., określający główne założenia w zakresie przyszłego najmu lokalu oraz zasad współdziałania. Nawiązując współpracę, spółka uwzględniła społeczny charakter prowadzonej działalności i zaoferowała preferencyjne stawki czynszu, wyremontowanie pomieszczenia na swój koszt oraz odstąpiła od pobierania czynszu w 2025 roku.

- Czy nie uważacie Państwo, że koszty organizacji tego miejsca (np. czynsz wynoszący miesięcznie około 10 tys. zł) nie są za wysokie w stosunku do potrzeb? – dopytaliśmy.

- Dotychczasowe zadania zlecane do realizacji organizacjom pozarządowym przez elbląski samorząd, których odbiorcami były dzieci i młodzież, były zadaniami głównie z zakresu profilaktyki uzależnień czy wspierania rodziny. Po raz pierwszy zlecone zadanie łączy w sobie prowadzenie działań animacyjnych z udzielaniem specjalistycznego wsparcia w sytuacjach kryzysowych. W swoim założeniu działania te mają być prowadzone konkretnie w galerii handlowej i są odpowiedzią na realnie występujący problem w tym właśnie miejscu. Prowadzenie miejsca dla młodzieży akurat w galerii handlowej oczywiście generuje wyższe koszty, jednakże względy ekonomiczne nie są w tym przypadku najważniejsze, a względy społeczne. Należy w tym miejscu podkreślić wysoki zwrot z tego rodzaju inwestycji społecznych, gdzie środki wydane na prewencję i wsparcie młodzieży pozwalają oszczędzić wielokrotność tej kwoty w przyszłych kosztach interwencji i opieki – odpowiedziała Joanna Urbaniak.

 

Co z miejscem dla młodzieży na Bema?

Przypomnijmy, że stworzenie miejsca dla młodzieży, w którym mogłaby spędzać swój wolny czas, Michał Missan obiecywał w kampanii wyborczej. Mówiło się wówczas o lokalizacji w byłej strażnicy przy ul. Bema. Czy ten pomysł przepadł? - Planowany jest dalszy rozwój polityki młodzieżowej, m.in. poprzez tworzenie kolejnych miejsc aktywności młodzieży. W tym celu pod uwagę brana jest również lokalizacja po byłej strażnicy przy ul. Bema – odpowiedziała Joanna Urbaniak.

Rafał Gruchalski

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
kiedy nie wiadomo o co chodzi.....
katon (2025.10.08)

info

31  
  7
Miejsce dla młodzieży nie jest złym pomysłem, ale wydawanie na to 10 tysięcy z miejskiej kasy za sam wynajem, mając tyle lokali to pomyłka. Pamiętajcie o tym jak kiedyś wam odpiszą w urzędzie że nie ma pieniędzy na waszą drogę itd..
(2025.10.08)
Kolejny powski wałek, oczywiście moim subiektywnym zdaniem. Zresztą pewnie i tak to zablokują, jak wszystko co dotyczy tej bandy...
(2025.10.08)
Czyli od 2026 roku dotujemy pośrednio Centrum Handlowe? Skandal jakiś.
(2025.10.08)

info

43  
  10
Każdy pisman mierzy według swojej Lisowskiej wałowej miarki
Kot Jarka (2025.10.08)
To są jakieś śmieszne pieniądze. Na 14 "nauczycieli" religii w Elblągu miasto wydaje 4.5 mln rocznie a prawie żadnej dziecko nie chodzi
Marnotrawstwo + (2025.10.08)
Pro Publico Bono! 🤦🏻
(2025.10.08)

info

6  
  2
A widzieliście co robi ta młodzież przesiadująca w galerii zamiast się uczyć? Czy policja reagowała na ich wybryki? Co to za durnowaty pomysł :)
(2025.10.08)

info

31  
  7
@Marnotrawstwo + - proponuje przejsć intensywny kurs doszkalajacy z matematyki głównie z zakresie dodawania i mnozenia,
(2025.10.08)
Widać że wreszcie młodzież doczekała się opieki ze strony UM. Jak prezydent zapowiedział tak i się wywiązał z danego słowa.
kij (2025.10.08)