W komendzie polała się krew

9
20.05.2019
W komendzie polała się krew
Dziś w komendzie oddano 8555 ml krwi (fot. Michał Skroboszewski)
Dziś (20 maja) elbląscy policjanci, pracownicy cywilni, ale i wszyscy chętni elblążanie oddawali to, co najcenniejsze - swoją krew potrzebną dla ratowania życia drugiego człowieka. Mobilny punkt ustawiony został przed budynkiem komendy przy al. Tysiąclecia. Łącznie pobrano 8 555 ml krwi i zarejestrowano 4 dawców szpiku. Akcja jest częścią obchodów 100. rocznicy powstania Polskiej Policji. Zobacz zdjęcia.
- Dziś przyjechał do nas krwiobus z Olsztyna, dodatkowo prowadzimy akcję "Dzień Dawcy Szpiku Kostnego" - wyjaśniał sierż. sztab. Jacek Grzebyk, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu. - Nie ma się czego bać. Pobranie wymazu z jamy ustnej nie boli, a może się okazać, że ktoś z nas uratuje życie osoby chorej na białaczkę. Być może także my sami będziemy potrzebowali bliźniaka genetycznego i wówczas ratunkiem jest baza fundacji DKMS.
   O oddawaniu krwi, które też nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie, mówili uczestnicy dzisiejszej akcji:
   - Nie czuję się słabo - zapewniała Sandra Lipnicka, studentka PWSZ w Elblągu. - Wydaje mi się, że to jest kwestia dobrego przygotowania. Przed oddaniem krwi zjadłam lekkie śniadanko, a później małego batonika (śmiech). Myślę, że oddawanie krwi to kwestia zrobienia dobrego uczynku - argumentowała swój udział w akcji studentka.
   St. sierż. Tomasz Mironiuk też przyznał, że po oddaniu krwi czuje się świetnie: - Czuję się dobrze, nie bolało (śmiech). To tylko 450 ml krwi, czyli nie jest to ilość, która  szczególnie osłabia organizm.
   - Wypełniamy ankietę, szybkie rutynowe badania, wizyta w gabinecie lekarskim, oddawanie krwi, czekoladki na koniec i po sprawie - relacjonował procedurę st. sierż. Mironiuk. - Oddawałem krew już wiele razy, dziś przekroczyłem 10 litrów. Dodatkowo jestem zarejestrowany jako dawca szpiku.
   - Chciałbym, żeby znalazł się mój bliźniak genetyczny, któremu mógłbym pomóc - powiedział asp. sztab. Radosław Apanowicz z KMP w Elblągu. - Oczywiście, polecam wszystkim tego typu działania. Jest to olbrzymia satysfakcja i możliwość niesienia pomocy osobom w potrzebie.
   - Jest to dla mnie coś ciekawego, nowego i na razie czuję się dobrze - to z kolei zdanie Piotra Stefanowicza, studenta PWSZ odbywającego praktyki w Komendzie Miejskiej Policji. - Pierwszy raz doświadczyłem czegoś takiego, ale muszę przyznać, że satysfakcja jest ogromna.
   Akcję zorganizowano dzięki zaangażowaniu elbląskich funkcjonariuszy z Policyjnego Klubu Honorowych Dawców Krwi, Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża z Elbląga oraz Pasłęka.
   
Sebastian Wiśniewski

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

"W komendzie polała się krew", co to za hasło? Zaraz będzie "Na poczcie znaleziono paczkę", czy "Biegał z nożem po rzeźni", może "Po trzech godzinach odnaleźli- butelki w trawie."
Struś (2019.05.20)
@Struś - zamiast stosowac normalne nazewnictwo to uzywa sie pokretnych haselek ktore irytuja, jak w jakims szmatlawcu
(2019.05.20)
No i słusznie należy pomagać zwierzętom
(2019.05.20)

info

4  
  6
8.555 ml przy oddawaniu 450 ml od każdego daje 19 osób. Wynika z tego że tylu oddałoło :kupy" "elbląscy policjanci, pracownicy cywilni, ale i wszyscy chętni elblążanie" Grubo.
(2019.05.20)

info

2  
  1
* "do kupy"
(2019.05.20)

info

1  
  1
Oczywiście na zdjęciu kto, jakiś pan komisarz, jak są zdjęcia to trzeba iść pokazać się, żal. Ja jestem policjantem z innej komendy i chodzę co dwa miesiące w cywilu, nikt nie musi o tym wiedzieć, oddaję bo chcę, a nie bo tak wypadałoby, proponuję panowie policjanci z Eg tego samego. Pozdr
.,. (2019.05.20)

info

7  
  8
Brawo dla odważnego policjanta z innej komendy ZA SŁOWA PRAWDY.
(2019.05.20)

info

5  
  3
Akcja fajna, ale dlaczego nie mamy swojego wydzielonego Krwiodawstwa, jako swojego regionalnego oddziału?
(2019.05.21)

info

0  
  0
Znowu policja. .. OMG i do tego wypowiada sie Jacek Grzebyk - człowiek bez żadnych zasad, wogóle nie powinien być policjantem!
JanJohn (2019.05.21)

info

4  
  0