Trzy sekundy do śmierci…
W tym roku Budżet Obywatelski bezapelacyjne wygraÅ‚a muszla koncertowa w Bażantarni, co mnie cieszy, bo też na niÄ… gÅ‚osowaÅ‚em. Od dzieciÅ„stwa byÅ‚a w moim życiu, elblążanina z urodzenia, kiedy to na gapÄ™ jechaÅ‚o siÄ™ tramwajem do przystanku koÅ„cowego tuż przy muszli. Potem w miarÄ™ dojrzewania bywaÅ‚o siÄ™ tam w niedzielÄ™ na potaÅ„cówkach, gdzie na betonowych krÄ™gach zdobytych dla nas przez ArmiÄ™ CzerwonÄ…, można byÅ‚o podrywać ówczesne panienki. Na górze, po schodkach, staÅ‚ kiosk ze wszystkim, zwÅ‚aszcza z napojami uznawanymi obecnie za szkodliwe…, a że brakowaÅ‚o trochÄ™ do 18-tki, pani J. (RODO) dawaÅ‚a nam od tyÅ‚u. Wtedy królowaÅ‚o piwo ElblÄ…g Zdrój, z zamkniÄ™ciem na gumkÄ™.
Kilka dni temu na portElu pojawiły się informacje, że mogą nastąpić jakieś przetasowania w Budżecie. Zakładam, że muszla pozostaje nienaruszalna, bo muszle w życiu człowieka spełniają najważniejsze role. Ta koncertowa uwalnia sferę duchowości, zaś klozetowa jest niezbędna w jego fizjologii.
Gdyby przetasowania jakieÅ› miaÅ‚y miejsce, to proponujÄ™ koniecznie wprowadzić do Budżetu to, co najważniejsze dla bezpieczeÅ„stwa elblążan, czyli dodatkowÄ… sygnalizacjÄ™ Å›wietlnÄ… na skrzyżowanych, tzw. sekundomierze, które pokazujÄ…, za ile sekund bÄ™dzie zmiana Å›wiatÅ‚a „zielonego” na „żółte”.
W ElblÄ…gu jak i w prawie caÅ‚ej Polsce Å›wiatÅ‚a „żółte” Å›wiecÄ… maksymalnie 3 sekundy. Te 3 sekundy to swoista formuÅ‚a 1 na skrzyżowaniu, stres i pytanie, czy zdążyÅ‚em przejechać na „żółtym”. NIE MA SZANS! Przy prawidÅ‚owej prÄ™dkoÅ›ci 50 km /h, wg oficjalnego wzoru S = v2 / 2a (gdzie v to prÄ™dkość, a - opróżnienie zwiÄ…zane z hamowaniem), droga hamowania na jezdni suchej (s) wynosi 30 m! Jeżeli na tej drodze stanie czÅ‚owiek lub inny pojazd, to mamy problem. Ile jest wypadków i nieszczęść na przejÅ›ciach dla pieszych, szkód materialnych - nie trzeba nikogo myÅ›lÄ…cego przekonywać.
Ponieważ nigdy nie ma szans opuszczenia skrzyżowania na „żółtym” opuszczamy skrzyżowanie na „czerwonym”, na co czyhajÄ… już dzielni funkcjonariusze w samochodach albo przy monitoringu, co kosztuje 300 zÅ‚ i 6 punktów.
Tylko sekundomierze uratują nas od problemów i konsekwencji karnych i cywilnych. Funkcjonują one w kilku miastach. Ostatnio zainstalowano je w Kutnie, od lat zainstalowanie są na większych skrzyżowaniach w Kaliningradzie!
Dlaczeg w Elblągu, w ramach uzasadnionego priorytetu nie podjąć takich działań? Żeby zmobilizować prezydenta miasta, przypomnę, że projekt o takim rozwiązaniu został w październiku 2016 r. storpedowany w Sejmie przez PiS
Ps. Felieton dedykuję Pani Marii Kasprzyckiej, dzielnej redaktorce PortElu, która co piątek przybliża Czytelnikom swój punkt widzenia na Elbląg.