Solidarność uczci ofiary Grudnia 70

13
16.12.2025
Solidarność uczci ofiary Grudnia 70
Fot. Mikołaj Sobczak, arch. portEl.pl
GrudzieÅ„ 1970 roku to jedno z najtragiczniejszych wydarzeÅ„ w historii powojennej Polski. Brutalne stÅ‚umienie protestów robotniczych na Wybrzeżu przyniosÅ‚o ofiary w wielu miastach, w tym również w ElblÄ…gu, który odegraÅ‚ znaczÄ…cÄ… rolÄ™ w tamtych wydarzeniach. To wÅ‚aÅ›nie tutaj protestujÄ…cy robotnicy starli siÄ™ z milicjÄ… i wojskiem, broniÄ…c swojej godnoÅ›ci i domagajÄ…c siÄ™ podstawowych praw. W 55. rocznicÄ™ tych dramatycznych dni Region ElblÄ…ski NSZZ „Solidarność” oddaje szczególny hoÅ‚d elblÄ…skim Bohaterom, którzy zapÅ‚acili najwyższÄ… cenÄ™ – życia.

ElblÄ…g – miasto pamiÄ™ci i odwagi

Zginęło trzech mÅ‚odych mężczyzn – Elblążan, którzy na zawsze wpisali siÄ™ w historiÄ™ miasta oraz narodowÄ… pamięć o Grudniu 1970. To wÅ‚aÅ›nie ich Å›mierć – symbol niesprawiedliwoÅ›ci i brutalnoÅ›ci reżimu – przypominamy każdego roku, aby prawda o tamtych dniach nie zaginęła.

 

Waldemar Rebinin († 15 grudnia 1970)

Pierwsza z elbląskich ofiar. Zginął 15 grudnia w wyniku ran postrzałowych zadanych przez służby bezpieczeństwa podczas tłumienia protestów. Miał zaledwie 18 lat. Jego śmierć stała się jednym z pierwszych dramatycznych sygnałów eskalacji wydarzeń Grudnia 1970.

 

Zbyszek Godlewski – „Janek WiÅ›niewski” († 17 grudnia 1970)

Najbardziej symboliczna postać Grudnia 1970. Zastrzelony w Gdyni 17 grudnia, pochodziÅ‚ z ElblÄ…ga. To wÅ‚aÅ›nie jego ciaÅ‚o niesiono na drzwiach przez miasto, co staÅ‚o siÄ™ inspiracjÄ… do powstania sÅ‚ynnej „Ballady o Janku WiÅ›niewskim” – pieÅ›ni, która staÅ‚a siÄ™ symbolem sprzeciwu wobec komunistycznej przemocy. DziÅ› Zbyszek Godlewski uważany jest za ikonÄ™ tych tragicznych wydarzeÅ„, a pamięć o nim pozostaje żywa dziÄ™ki kulturze, edukacji i corocznym obchodom.

 

Marian Sawicz († 18 grudnia 1970)

Zginął dzień później, 18 grudnia, również w wyniku użycia broni. Miał 23 lata. Jego śmierć dopełniła tragicznego bilansu wydarzeń w Elblągu, pozostawiając rodziny i całe miasto w bólu i żałobie. Jego postać jest dziś jednym z filarów lokalnej pamięci historycznej.

To wÅ‚aÅ›nie tym trzem mÅ‚odym elblążanom – Waldemarowi Rebininowi, Zbyszkowi Godlewskiemu i Marianowi Sawiczowi – dedykowane sÄ… elblÄ…skie obchody rocznicy Grudnia 1970. To dziÄ™ki nim możemy przypominać, że historia wolnoÅ›ci ma również elblÄ…skie imiÄ™.

 

Program obchodów – 18 grudnia w ElblÄ…gu

Tegoroczne uroczystości mają charakter szczególny. Składają się na nie zarówno wydarzenia organizacyjne, jak i duchowe oraz patriotyczne, wszystkie poświęcone pamięci Ofiar.

18:00 – Msza ÅšwiÄ™ta w Katedrze pw. Å›w. MikoÅ‚aja

Uroczysta Eucharystia zostanie odprawiona w intencji Ofiar Grudnia 1970, ich rodzin oraz wszystkich walczących o prawdę i godność człowieka

 

Po Mszy – przemarsz pod Pomnik „Ofiar Grudnia 1970”

Po zakoÅ„czeniu liturgii okoÅ‚o godz 19:00 wszyscy uczestnicy przejdÄ… pod elblÄ…ski Pomnik „Ofiar Grudnia 1970” na Placu SolidarnoÅ›ci. Tam odbÄ™dzie siÄ™ Apel pamiÄ™ci, zÅ‚ożenie kwiatów i oddanie hoÅ‚du Bohaterom.

To szczególny moment, w którym ElblÄ…g jednoczy siÄ™, aby upamiÄ™tnić Ofiary Grudnia w szczególnoÅ›ci Waldemara Rebinina, Zbyszka Godlewskiego i Mariana Sawicza – mÅ‚odych elblążan, którzy zginÄ™li za OjczyznÄ™

 

Zapraszamy do wspólnego uczczenia pamięci

Region ElblÄ…ski NSZZ „Solidarność” gorÄ…co zaprasza wszystkich mieszkaÅ„ców, delegacje, instytucje oraz osoby, którym bliska jest pamięć o Grudniu 1970, do udziaÅ‚u w obchodach 18 grudnia.

Nasza obecność to świadectwo szacunku, wdzięczności oraz troski o zachowanie prawdy historycznej.

Niech ElblÄ…g – miasto trzech Bohaterów Grudnia 1970 – pokaże, że pamięć o nich jest wciąż żywa.

Spotkajmy się 18 grudnia, aby razem oddać hołd tym, którzy zginęli za wolność.

inf. NSZZ Solidarność Region Elbląski

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
To smutne, że po raz kolejny organizowane są oddzielne obchody okolicznościowe ważnych dla całego naszego społeczeństwa i narodu rocznic. Tak jest co roku z Sierpniem 80 i Grudniem 70.Jedne obchody organizuje Prezydent Miasta reprezentujący Koalicję Obywatelską, a inne obchody organizuje Solidarność wspierająca Prawo i Sprawiedliwość.18 grudnia 2025 zobaczymy że jedni organizują te obchody rano, a drudzy wieczorem. Czy na prawdę nie potraficie stanąć ponad tymi partyjnymi podziałami i dać przykład innym jak w takich sprawach poszukiwać kompromisów. ?
Precz z komunÄ…! ha-tfu !
(2025.12.16)

info

5  
  12
Precz z komuną Solidarnościową Dudy! Niech sobie sami obchodzą to święto a najlepiej prezesi tych związków. Szkoda gadać
(2025.12.16)

info

15  
  5
Tylko jak? Skoro snusowy dzieciak wiek 42 lata wyzywa premiera RP od najgorszych premierów w dziejach wolnej Polski. Nie ma żadnych szans jak na czele państwa stoi kibol biorący udział w ustawkach gdzie większość uczestników została skazana za czyny rozbójnicze i inne.
Jest chory i trzeba tą chorobę wyleczyć !
Jak zawsze przed wigilią dzielą Naród a w tym roku już nawet w swoim obozie PiS ! Źle się to skończy a odpowiedzialność za przyszłe tragedię bierze Nawrocki którego nie licznie nazwali prezydentem.
(2025.12.16)

info

8  
  5
Niestety nie ma już "Solidarności". Teraz to przydu.. sy PiSu.
(2025.12.16)

info

13  
  5
Nawrocki pojechał na rosołek ?
(2025.12.16)

info

5  
  3
Jaką wy solidarnością jesteście cwaniaki pisowskie?
(2025.12.17)

info

8  
  5
Solidarności już nie ma. Jest przystawka partyjna PiSu. A na twiterze nawet ktoś napisał, że ten gość to był w zomo albo ormo. Nie pamiętam dokładnie co tam było pisane..
kolega ze służby (2025.12.17)

info

4  
  1