Poseł z radnym apelują o pomoc rządu w sprawie pożaru w ZUO

78
27.10.2025
Poseł z radnym apelują o pomoc rządu w sprawie pożaru w ZUO
Radny Rafał Traks (z prawej) i poseł Andrzej Śliwka na konferencji prasowej ws. ZUO (fot. Anna Dembińska)
Wyjaśnień w sprawie pożaru w Zakładzie Utylizacji Odpadów i pomocy instytucji rządowych dla Elbląga oczekują politycy Prawa i Sprawiedliwości. W tej sprawie dziś (27 października) zaprosili dziennikarzy na konferencję prasową.

Przypomnijmy: w nocy z soboty na niedzielę (25/26 października) w elbląskim Zakładzie Utylizacji Odpadów wybuchł pożar. W jego wyniku spłonęła sortownia odpadów oraz park maszynowy. Na dzisiejszej (27 października) konferencji prasowej politycy Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do rządu o pomoc Elblągowi.

- Nazwijmy rzecz po imieniu: doszło do katastrofy ekologicznej. Takiego pożaru w Elblągu nie było od lat. Pojawia się gigantyczny problem związany z gospodarką odpadami – mówił Andrzej Śliwka, poseł PiS. - Działania naprawcze powinny zostać podjęte natychmiast. Oczekuję wsparcia ze strony rządu. Przypomnę, że jest rezerwa premiera, rezerwa wojewody, środki w budżecie ministra klimatu i środowiska, środki w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Takie dotacje celowe na odbudowę sortowni powinny zostać Elblągowi przekazane.

- Samorząd elbląski stoi przed trzema wyzwaniami. Pierwsze, to jak najszybsze wyjaśnienie okoliczności pożaru. Druga sprawa to konieczność przeorganizowania naszego systemu gospodarki odpadami. Nie mamy na tej chwili sortowni – dodał Rafał Traks, radny PiS. - Koszt instalacji to ok 70 mln zł plus hala. Myślę, że śmiało możemy mówić o kwocie przekraczającej 100 mln zł. Dziś samorządu nie stać na natychmiastową odbudowę, dlatego władze miasta jak najszybciej powinny otrzymać środki od rządu. Trzecia kwestia, to dochodzą do mnie informacje o zlikwidowaniu posterunku ochrony znajdującego się za sortownią. Ten posterunek ze względów oszczędnościowych został zlikwidowany. Chciałbym się dowiedzieć od prezydenta, czy to jest prawda.

Na konferencji poruszona została także kwestia ewentualnych podwyżek usług ZUO, które potencjalnie mogą uderzyć w mieszkańców. Przy czym, chcemy podkreślić żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Ewentualne podwyżki to decyzja Rady Miejskiej.

- Mieszkańcy naszego miasta ponoszą, naszym zdaniem, zbyt duże obciążenia finansowe. Nie stać nas na to, aby kolejne koszty były przerzucane na mieszkańców. To jest najprostsza możliwa rzecz – stwierdził Rafał Traks. - Będziemy głosować przeciw jakimkolwiek podwyżkom związanymi z odpadami komunalnymi. Od tego są władze rządowe, aby to one wsparły elbląski samorząd.

O kolejnych działaniach związanych z elbląską gospodarką odpadami i Zakładem Utylizacji Odpadów będziemy Czytelników informować na naszych łamach.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Podwyżka za wywóz śmieci, rzędu kilku złotych nikogo do ruiny by nie doprowadziła.
xyzet (2025.10.27)
Nie ma informacji czy hala była ubezpieczona????
(2025.10.27)

info

52  
  3
A czy wzmianka o Tym Senatorze Jerzym wcisle co próbuje wcisnąć kit ludziom ????
(2025.10.27)
Brawo Panie Śliwka. Jechać z nimi!! o tych nierobach...
(2025.10.27)
Państwo powinno dofinansować to wszystko, a nie! Do roboty!
(2025.10.27)

info

15  
  7
Pislandia się uruchamia
(2025.10.27)

info

74  
  23
Może grunt pod spalarnię????
(2025.10.27)

info

20  
  0
Ale rzeczywiście usunięcie posterunku ochrony było dość nieodpowiedzialnym posunięciem ze strony Prezydenta.
(2025.10.27)

info

20  
  8
Dzień bez afery w pis dzień stracony/cpk/
Kahatella/netkicia (2025.10.27)

info

45  
  21
Pisowcy może zaapelujcie do swoich niech zaczną być uczciwi - tego najbardziej brakuje nam Polakom
(2025.10.27)

info

58  
  17