ODN świętuje 30 lat

17
19.09.2019
ODN świętuje 30 lat
30 lat ODN podsumowała dyrektor placówki, Danuta Oleksiak, fot. Michał Skroboszewski
Szkolą nauczycieli, piszą programy nauczania, tworzą podręczniki, wspierają szkoły, prowadzą konsultacje, warsztaty, konferencje. Pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu świętowali dziś 30-lecie istnienia placówki. Podczas uroczystej gali podsumowano trzy dekady działalności ośrodka. Zobacz zdjęcia.

Była to okazja do wspomnień, rozmów, podsumowań. Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli to zespół wybitnych specjalistów, doskonalących, jak wskazuje nazwa placówki, pedagogów na terenie dziewięciu powiatów. - Organizujemy konferencje, szkolenia rad pedagogicznych, seminaria, konsultacje, wspieramy szkoły w rozwoju różnych dziedzin – powiedziała Danuta Oleksiak, dyrektor WMODN w Elblągu. - Odpowiadamy na potrzeby państwa, ponieważ co roku realizujemy kierunki polityki oświatowej państwa, a także wdrażamy priorytety kuratora. Nasza kadra to zespół ludzi niezwykle wykształconych. Są to osoby wielu talentów, posiadających wysokie kwalifikacje. Wśród specjalistów przedmiotowych i osób, które reprezentują określone dziedziny pedagogiczne, trenerów, autorów programów, podręczników nagradzanych na arenie ogólnopolskiej, mamy też specjalistów od coachingu oraz egzaminatorów. Dziś chcemy podziękować dyrektorom, nauczycielom i instytucjom za to, że są z nami i nas wspierają.

Podczas trzech dekad placówką kierowało sześciu dyrektorów. W 1989 roku pierwszym dyrektorem ODN został dr Julian Turko, wieloletni kierownik Elbląskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. W kolejnych latach ośrodkiem kierowali Mirosława Damps, Krystyna Szostak, Ryszard Wodzisławski i Beata Pabian. - Dziś mamy okazję, by wspólnie się spotkać, bawić się i cieszyć, że mimo tak wielu reform w edukacji, udaje nam się rokrocznie przebywać setki kilometrów i wspierać szkoły, pomagać nauczycielom, być przy nich w tych trudnych czasach – mówi Danuta Oleksiak.

Z okazji okrągłej rocznicy przygotowano wystawę prac Krystyny Szostak, która oprócz tego, że przed laty była dyrektorem Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, została zapamiętana jako wybitna malarka.

Tak swoją pracę w placówce wspomina jego wieloletni dyrektor, Ryszard Wodzisławki: – Jest to kawałek życiorysu. W ODN pracowałem 19 lat, od 1998 do 2017 roku. Przeszedłem drogę od konsultanta do dyrektora. Najlepiej wspominam chyba pierwsze lata swojej pracy w ośrodku, kiedy to realizowałem eksperyment Ministerstwa Edukacji Narodowej polegający na pilotażu oceniania zewnętrznego – mówi. - Był to dla mnie najwspanialszy okres, dlatego że to, co dzisiaj robi komisja egzaminacyjna, najpierw my musieliśmy wypracowywać, a było nas tylko dwóch. W Elblągu było wtedy około 5,5 tysiąca uczniów klas ósmych, a my we wtorek przeprowadziliśmy sprawdzian z języka polskiego, w środę z matematyki, a w czwartek rano mieliśmy już wyniki egzaminów. Oczywiście, żeby to zrobić, musieliśmy nocować w ośrodku. Trzeba było przeskanować wszystkie prace, wydrukować wszystkie zaświadczenia. To pokazuje entuzjazm, jaki mieliśmy do tej pracy. Miło wspominam także okres, byłem już wtedy dyrektorem placówki, kiedy realizowaliśmy projekt kancelarii Rady Ministrów pt. "Komputer dla ucznia". Trzeba było wtedy przeszkolić 2,5 tysiąca nauczycieli, stworzyć podręcznik. Przeszkoliliśmy około 3 tys. nauczycieli i wydaliśmy na ten projekt nie milion a 600 tys. zł. Ciekawe było to, że jeszcze musiałem się tłumaczyć, dlaczego zrobiłem to tak oszczędnie (śmiech).

dk

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Szkoda, że nie zaproszono na tę uroczystość nauczycieli doradcow metodycznych, którzy pracowali przez lata w tej placówce. Żal!
były dor. met. (2019.09.19)

info

15  
  1
rad PEDOLOGICZNYCH? JAN Turko? z Centrum Edukacji EKONOMICZNEJ ? litości.. ..
(2019.09.19)
No nie... Krysia by się na pewno nie ucieszyła. No sorki, ale nie
(2019.09.19)

info

9  
  1
Grunt, że jest samozachwyt
(2019.09.19)

info

15  
  2
To w końcu kto był na tej uroczystości. Ja długoletni konsultant metodyczny też nie byłem zaproszony.
(2019.09.19)

info

9  
  1
Kółko wzajemnej adoracji. 30 lat próżniactwa. Od 15 lat czytam we wrześniu ofertę szkoleniową i ciągle ta sama tematyka szkoleń. Czasem - dla przyzwoitości - trochę przeredagowany tytuł warsztatu. Ale prowadzący ciągle ci sami od lat, więc niezależnie od problematyki szkolenia - treści ciągle te same. Podczas szkoleń (od jakiegoś czasu płatnych) panie prowadzące klepią nieustannie to samo i ciągle sadzą, że są odkrywcze i twórcze. Od kilku lat lubią sobie podworować z rządu (większość doradców wspierała przed wyborami 2018 - KWW Witolda Wróblewskiego), widocznie nie zdając sobie sprawy, że na sali są jednak wyborcy PIS. Nie! To nie byłoby do pomyślenia, że nauczyciele też są ciemnymi pisowcami! Toteż na sali podczas szkoleń - zażenowany, niemrawy chichot. .. Cóż, czas byłoby na profesjonalistów w WMODN. ..
zwykły elbląski nauczyciel (2019.09.19)
Więcławska nieustannie wpatrzona w pryncypała, ach Więcławska któż ci odda to zapatrzenie. ..
(2019.09.19)

info

9  
  4
Pani Doktor, karma wraca, proszę pamiętać, że czyste sumienie w życiu jest bardzo ważne.
(2019.09.19)

info

12  
  1
To wśród nauczycieli są wyborcy Pis? Nie wierzę.
(2019.09.20)

info

8  
  2
@zwykły elbląski nauczyciel - Święta racja, latami powtarzane to samo, a do tego nudy i lata 90-te w XXI wieku.
(2019.09.20)