Pies jest nie tylko naszym przyjacielem i towarzyszem w trudach i znojach dnia codziennego. Służy nam także w celach leczniczych. O tym, jak ważną funkcję w naszym życiu spełnia pies i jak wszechstronnym jest stworzeniem, mogliśmy przekonać się podczas obchodów Elbląskiego Dnia Psa. Jego organizatorami byli: CSE Światowid, Fundacja Psy Dzieciom oraz firma Husse.
- Dzisiejszy festyn ma pokazać, jak ważnym stworzeniem w życiu człowieka jest pies. Jak bardzo wszechstronnym jest stworzeniem i na jak różne sposoby towarzyszy w życiu człowieka. Towarzyszy bowiem człowiekowi nie tylko podczas odpoczynku, ale także w pracy i służy celom terapeutycznym - powiedziała prowadząca festyn Marta Osowska-Utrysko.
Podczas Elbląskiego Dnia Psa można było m. in. podjąć się adopcji zwierzaka ze schroniska oraz porozmawiać z pracownikami tej placówki:
- Ogólnopolskie Schronisko Ochrony Zwierząt Animals jest to organizacja, która prowadzi obecnie sześć schronisk - mówi Barbara Zarudzka, inspektor OSOZ Animals. - Do naszych zadań należy interweniowanie wszędzie tam, gdzie zwierzęciu dzieje się krzywda. Organizujemy także pogadanki w szkołach, uświadamiamy młodzież i dzieci, że zwierzę jest żywą istotą, która wymaga naszej opieki. Trafiają do nas porzucone psy, koty, bociany, zwierzęta dzikie. Naszą główną bolączką jest przepełnienie naszego schroniska. Przebywa obecnie u nas ok. 250 psów i ok. 120 kotów. Ludzie przyczyniają się do nadmiernego rozmnażania się swoich zwierząt, nie sterylizują ich i coraz częściej zdarza się, że podrzucają bezbronne kociaki, czy szczeniaki w reklamówkach lub zostawiają je w parkach czy w lasach. Znajdujemy często te zwierzęta nieżywe, zamrożone. Jest to bardzo okrutne. Zapraszamy wszystkich miłośników zwierząt i osoby, które noszą się z zamiarem nabycia zwierzęcia do naszego schroniska. Wiele bezbronnych i bezpańskich zwierząt czeka na swój dom - apeluje. - Nasze zwierzęta są bardzo nieszczęśliwe, gdyż żyją w izolacji, bez kontaktu ze światem zewnętrznym. Schronisko nie jest ich naturalnym środowiskiem. Zachęcamy więc bardzo gorąco ludzi, by adoptowali zwierzęta z naszego schroniska. Apelujemy także do młodych ludzi, którzy kochają zwierzęta o to, by zgłaszali się do nas do pracy w charakterze wolontariusza. Uważam, że każdy człowiek powinien zobaczyć, jak wygląda praca w schronisku. Pracując w schronisku i stykając się z ogromną tragedią zwierząt, człowiek zmienia często spojrzenie na świat i widzi go inaczej.
Podczas festynu obecna była grupa Husse Baltic Agility Team z Sopotu, która pokazała, że również psy potrafią uprawiać sporty. [Agility - jest to sport psów polegający na tym, że pies prowadzony przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami musi pokonać bezbłędnie i jak najszybciej specjalny tor przeszkód - DK]. W ramach festynu odbył się więc pokaz psów pokonujących specjalny tor przeszkód. [fotoc]
Na festynie obecni byli również przedstawiciele firmy Husse, która zajmuje się dystrybucją wysokiej jakości karmy dla psów. Można było również zasięgnąć rady ekspertów w dziedzinie kynologii oraz porozmawiać z lekarzem weterynarii.
- Kynoterapia jest to metoda, która polega na wspomaganiu edukacji i rehabilitacji dzieci, młodzieży i dorosłych z udziałem psa - wyjaśnia Anna Hatle-Tafelska, fundator Fundacji Psy Dzieciom i kynoterapeuta - Kynoterapeuta i pies to zespół. Bez współudziału człowieka pies nie osiągnąłby właściwie żadnych celów. Pies nie leczy, nie czyni cudów. Terapia jest więc ciężką i mozolną pracą zespołu. To kynoterapeuta ustala, jakie są cele zajęć, jakie są potrzeby dziecka, które podlega terapii. Pies w terapii jest przede wszystkim motywatorem do tego, by dziecko wykonało dane ćwiczenie. Terapia może być prowadzona w trzech aspektach. Mogą być to po pierwsze spotkania z psem w ramach zajęć w szkołach czy przedszkolach. Drugim celem naszej działalności jest edukacja z psem, która jest realizowana w ramach podstawy programowej zatwierdzonej przez MEN. Pies staje się wtedy atrakcyjnym elementem zajęć lekcyjnych. Można bowiem prowadzić zajęcia z psem, np. na języku polskim w ramach omawiania lektury "Lessie wróć". Nasza oferta skierowana jest zarówno do dzieci chorych jak i zdrowych. Trzecim obszarem naszej działalności jest terapia z psem. Jest to ukierunkowany zestaw ćwiczeń z zakresu kompleksowej rehabilitacji, ukierunkowany na realizację zaplanowanych celów. Terapia z psem odnosi się przede wszystkim do dzieci chorych, do dzieci z zaburzeniami, autyzmem, upośledzeniem czy niepełnosprawnością ruchową. My jako kynoterapeuci założyłyśmy niedawno fundację "Psy Dzieciom" i w ramach tej fundacji prowadzimy terapię i edukujemy dzieci.
Na festynie obecna była również treserka psów, do której można było zwrócić się z zapytaniem o zachowanie swojego psa oraz poprosić o radę odnośnie jego tresury.
- Jestem treserem i zajmuję się głównie złymi zachowaniami psów i wychowywaniem psów - mówi Dagmara Kierul - Do mnie może zwrócić się każdy, kto ma problemy z okiełznaniem swojego zwierzęcia. Poza tym prowadzę szkołę "Psijazna Szkoła" i w ramach jej działalności organizuję dwa razy w roku szkolenia w Elblągu.
Podczas festynu odbył się również pokaz profesjonalnego strzyżenia i pielęgnacji sierści psa.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter