Mniej miejskiej propagandy

25
31.10.2025
Mniej miejskiej propagandy
fot. Sebastian Malicki (arch portEl.pl)
Bez publicystyki i reklam, za to z wyraźnym oznaczeniem źródła finansowania. Tak mają wyglądać miejskie biuletyny informacyjne zgodnie z założeniami nowelizacji ustawy medialnej. Jej założenia przedstawiła Marta Cienkowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W czwartek (30 października) minister kultury i dziedzictwa narodowego Marta Cienkowska przedstawiła założenia nowelizacji ustawy medialnej. Ministerstwo proponuje zakaz wydawania tzw. „prasy samorządowej”. Wyjątkiem ma być tzw. Biuletyn Informacyjny, ale z zakazem reklamy i publicystyki, ale z wyraźnym zaznaczeniem źródła finansowania.

- Media samorządowe to media wydawane przez jednostki samorządu terytorialnego. I tutaj chcemy wprowadzić daleko idące ograniczenia w ich wydawaniu, jednocześnie wzmacniając niezależne media lokalne – wyjaśniała Marta Cienkowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego na czwartkowej (30 października) konferencji prasowej. - Do zadań JST nie należy wydawanie prasy. Zależna od władzy prasę należy uznać za negatywne zjawisko z punktu widzenia rozwoju niezależnych mediów lokalnych, a także dostępu obywateli do rzetelnych i obiektywnych informacji. Na to zjawisko wielokrotnie zwracał uwagę rzecznik praw obywatelskich postulując podjęcie działań w tym zakresie.

Minister zwróciła uwagę, że niezależne media lokalne w Polsce zamykają się nie wytrzymując konkurencji z dotowanymi z publicznych pieniędzy mediami samorządowymi. W ministerstwie trwają prace nad powstanie specjalnego programu wsparcia mediów lokalnych. Podobne fundusze funkcjonują w krajach Unii Europejskiej.

Nowelizacja ustawy została skierowana do zespołu programowania prac rządu. Do jej uchwalenia jeszcze daleka droga, ale pierwsze kroki zostały zrobione. Minister zadeklarowała przeprowadzenie konsultacji społecznych w trakcie rządowych prac na ustawą. Parlament prawdopodobnie ustawą zajmie się w przyszłym roku.

Przypomnijmy, że elbląski Urząd Miejski wydaje biuletyn In Elbląg, w której publikuje artykuły o działalności i dokonaniach prezydenta Michała Missana. W pierwszym numerze tego periodyku znaleźliśmy m.in. tekst informujący o tym... jak nazywa się prezydent i wiceprezydenci Elbląga. Wszystko to za jedyne 3640,80 zł brutto, w tym 307,50 zł transport za 6 tys. egzemplarzy. O pierwszym numerze prezydenckiego periodyku Michała Missana pisaliśmy tutaj.

A jak łatwo zrobić propagandowe wydanie samorządowej gazety mieszkańcy Elbląga mogli się przekonać przed ostatnimi wyborami samorządowymi. Elbląski ratusz za czasów Witolda Wróblewskiego wydawał „gazetę” Elblag.eu. W ostatnim numerze wydanym przed wyborami samorządowymi naliczyliśmy aż kilkadziesiąt zdjęć ubiegającego się o mandat radnego w sejmiku wojewódzkim prezydenta Elbląga. Ostatni numer Elblag.eu opisywaliśmy tutaj.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Juz myslalem ze powstaje kolejne stowarzyszenie-:))
(2025.10.31)

info

6  
  1
Dalej blokujcie komentarze?
(2025.10.31)

info

13  
  1
To w końcu ministerka czy ministra xd
(2025.10.31)
Kierownictwo Ministerstwa Kultury to pani Marta
Hanek (2025.10.31)

info

4  
  0
Czas najwyższy. Samorzadowcy na propagandę wydają chętnie, na prawdziwe potrzeby mieszkańców czasami już nie wystarcza.
(2025.10.31)

info

8  
  2
Nie zaśmiecać szpalty bzdurami.
(2025.10.31)

info

4  
  2
No coś wspaniałego za jedyne 3640,I 80 groszy mogę się dowiedzieć kto jest prezydentem Elbląga, ja to raczej chciałbym sie dowiedzieć dlaczego jest prezydentem mojego miasta jeśli nie potrafi dopilnować I tych małych rzeczy, jak mostek Elewów w Bażantarni I tych ważnych jak przedszkole na Bema o które już tyle lat walczą mieszkańcy dla swoich pociech- szbciej się zmienia demografia jak ruchy ratusza w tej sprawie, dlaczego w sprawie portu są tak destrukcyjni( sprzedaż kolejnej dzialki w obrębie portu, komplikuje I utrudnia jego uruchomienie), dlaczego działka ośmieszająca bezradność włodarzy dalej jest niezagospodarowana, dlczego mosty tak długo są w złym stanie a te ktòre są remontowane I z uporem źle wykonane( chodzi o kostkę brukową) i nie spełniają swoich funkcji. Pytań jest znacznie więcej dlaczego, dlaczego? - może w końcu ktoś coś bąknie w tym biuletynie- dlaczego?
BBT. (2025.10.31)
Razem z tą w jasnych włosach, wiecznie pokrzywdzoną z ubzduranego ministerstwa "Od zawracania Wisły kijem" czyli Równości oraz planowanego Ministerstwa Głupich Kroków, proponowałbym nazywać je pacjentkami...
Monthy Python (2025.10.31)
Uczepił się pan redaktor tego biuletynu jakby to było strasznego. Ani to nie jest propaganda, ani tym bardziej nic drogiego. Wydanie całego biuletynu to kosztuje pewnie mniej niż miesięczna pensja autora tego artykułu
(2025.10.31)

info

2  
  2
heh, propaganda jest wszędzie... gdy trzeba było propagandowa-TV wyprowadziła ludzi na ulicę by krzyczeli "wolne media!"... no takie one wolne jak krowa na łańcuchu w zagrodzie :/. Jest trochę więcej mediów, ale statystyczny normik nie jest wciąż chyba w stanie tego przyjąć - wszak musi być paliwem dla tego systemu - odżywiać się paszą, zapewnić stały dochód big-pharmie, zgadzać się na wszystko, co mówi "autorytet" z TV (lub der Onetu czy die WP - to to samo). Ciekawe, kiedy ludzie nad Wisłą zaczną bardziej analizować, co się na nich eksperymentuje? Poziom świadomości rośnie - ale czasy przyspieszają z drugiej strony....
WolneMedia.pl (2025.10.31)