Lasy otwarte, ale bardzo suche

47
20.04.2020
Lasy otwarte, ale bardzo suche
fot. Anna Dembińska
Elblążanie spragnieni ruchu na świeżym powietrzu w poniedziałek tłumnie pojawili się w Bażantarni i okolicznych lasach. Leśnicy apelują o ostrożność. I to nie tylko dlatego, że panuje epidemia, ale również z powodu suszy w lasach. Zobacz zdjęcia.

- W związku z tym, że mieliśmy bezśnieżną zimę, a wiosną praktycznie nie padał deszcz, to w lasach jest bardzo sucho – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Stąd w naszym nadleśnictwie jest średnie zagrożenie pożarowe, a ze względu na panujące warunki apelujemy o zachowanie ostrożności w trakcie korzystania z lasów. Przypominamy też, że zgodnie z ustawą o lasach z otwartego ognia nie można korzystać w lesie ani w odległości 100 m od lasu przez cały rok – wskazuje leśnik. - Ogień można rozpalać tylko w miejscach do tego celu przeznaczonych. W naszym nadleśnictwie od początku roku mieliśmy jak na razie tylko jeden pożar, który miał miejsce w lesie na Żuławach Wiślanych – dodaje.

Jan Piotrowski podkreśla, że sytuacja związana z zagrożeniem pożarowym jest dynamiczna, należy więc obserwować komunikaty lasów państwowych lub śledzić sytuację na mapach zagrożenia pożarowego dostępnych w Banku Danych o Lasach i na stronach Lasów Państwowych. - Można tam znaleźć informacje zarówno o ewentualnych zakazach wstępu do lasów, jak i o zagrożeniu pożarowym – dodaje.[fotoc]

- We wszystkich nadleśnictwach, także w naszym, utrzymywany jest całodobowy dyżur przeciwpożarowy. W biurze Nadleśnictwa Elbląg w okresie od wiosny do jesieni funkcjonuje Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny. Prowadzimy też obserwację lasów poprzez kamery wysokiej rozdzielczości zainstalowane na masztach na Mierzei Wiślanej - podkreśla Jan Piotrowski. - Prosimy o to, by nie zastawiać wjazdów do lasów samochodami, bo drogi leśne służą także straży pożarnej jako dojazdy przeciwpożarowe, a także o odpowiedzialne korzystanie z lasu.

Jeśli chodzi o kwestię ewentualnego wprowadzenia zakazów dotyczących korzystania z lasów, to wszystko zależny od rozwoju zdarzeń.

- W sytuacji dużego zagrożenia nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasów. Na dzień dzisiejszy nie ma takiej potrzeby w lasach Nadleśnictwa Elbląg – podkreśla Jan Piotrowski.

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów od poniedziałku, 20 kwietnia, można korzystać z lasów, lecz z pewnymi ograniczeniami.

- Można swobodnie spacerować po lesie, można tez korzystać z parkingów leśnych i miejsc postoju pojazdów, natomiast zamknięta pozostaje drobna infrastruktura turystyczna, taka jak wiaty, ławy, wieże widokowe itp. – tłumaczy Jan Piotrowski. - W Nadleśnictwie Elbląg w dalszym ciągu obowiązuje zakaz korzystania z miejsc palenia ognisk, zamknięte są wieże obserwacyjne, a na ścieżce edukacyjnej w Kadynach w dalszym ciągu obowiązuje jednostronny ruch pieszy.

Informacje o korzystaniu z lasów znajdziecie na stronie internetowej Lasów Państwowych.

Tomasz Bil

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Gdzie jest deszcz.. Ja pierniczę. Nas nie wykończy koronawirus tylko susza!
(2020.04.20)
Wykonczy nas glupota polityków, tak glupich ludzi nie bylo nawet za PRl, najgorzej obserwujac lokalnych az żal ze tak zglupieli , stare to , niemodne juz i archaiczne
(2020.04.20)
I po co tego typu artykuly, zaraz znow nam zabronia wchodzic
(2020.04.20)

info

8  
  4
Otworzyli,to znowu niektórzy napaskudzą w lesie śmieciami.
(2020.04.20)

info

11  
  5
...a dokładnie o co Ci chodzi ????
saba (2020.04.20)
Wszędzie pełno ludzi ,a później lament, płacz, a Wy pod nocnikiem , z ręką ,w nim !
Róbta tak dalej (2020.04.20)

info

11  
  3
Czas na zmianę
CzasNaEB (2020.04.20)
Nie ma żadnego koronowirusa.
Anatolij Dupogrzmot (2020.04.20)
Bądźmy ostrożni i tyle
Aż tyle (2020.04.20)

info

7  
  1
A toalety będą w parkach i bażantarni
Klon (2020.04.20)

info

7  
  0