Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru w sortowni śmieci

26
28.10.2025
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru w sortowni śmieci
Hala sortowni w ZUO, fot. UM w Elblągu
We wtorek (28 października) Prokuratura Rejonowa w Elblągu wszczęła śledztwo w sprawie pożaru w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Elblągu. - Powołano również biegłego z zakresu pożarnictwa, który dokona oględzin w miejscu zdarzenia - mówi prok. Ewa Ziębka, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

Śledztwo wszczęto z artykułu 163 par. 1 kodeksu karnego, czyli w sprawie sprowadzenia zdarzenia powszechnie niebezpiecznego.

- Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 - czytamy w paragrafie pierwszym tego artykułu.

Przypomnijmy, że sobotni (25 października) pożar całkowicie strawił sortownię Zakładu Utylizacji Odpadów wraz z parkiem maszynowym. Akcja gaśnicza zakończyła się w niedzielę po południu. Obecnie na pogorzelisku trwają jeszcze prace porządkowe. Władze miasta zapewniają, że śmieci z terenu miasta są i będą odbierane na bieżąco. Obecnie część z nich trafia do spalarni w Olsztynie. Wysłaliśmy szereg pytań do władz miasta dotyczących przeciwpożarowych zabezpieczeń ZUO i bezpieczeństwa. Czekamy na odpowiedzi.

O pożarze w ZUO przeczytasz w tym artykule.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Do spalarni w Olsztynie? Nie udało się nawiązać współpracy z Gdańskie, który jest znacznie bliżej?
(2025.10.28)
To bez wątpienia największy kataklizm w naszym mieście ostatnich lat. Rzeczy, które wywołują silne wrażenie to fakt, że nie zadziałały systemy monitoringu i dozoru. Oraz że w zasadzie straż pożarna dotarła na miejsce jak już pożar obejmował cały obiekt. Mam nadzieję, że śledztwo wykaże co lub kto zawiódł i czy to był sabotaż.
(2025.10.28)
Wiadomo, przyczyna ta sama co innych w Polsce dużych pożarów.
(2025.10.28)

info

17  
  3
Tak to jest jak się oszczędza na profesjonalnej ochronie. Akurat sortownia... - zleceniodawca i podpalacz doskonale wiedzieli gdzie uderzyć żeby sparaliżować cały system.
(2025.10.28)

info

12  
  2
Nasza prokuratura, ? No to będą jaja. Jak oni prowadzą śledztwo to pobity człowiek umiera ze strachu!?!? No to stawiam, że śmieci się zapaliły bo sobie śmierdziały i było im źle z tym.
(2025.10.28)
Jak straż przyjechała to ochroniarz dopiero dowiedział się ze się pali ?!
(2025.10.28)
Widocznie nie.
(2025.10.28)
Za dużo w Elblagu samochodów z dziwną rejestracją...
(2025.10.28)
Pytają ochroniarza no i jak żeś pilnował... ?... a on na to - a dajcie mi święty spokój za 1000 zł to se sami pilnujta !
(2025.10.28)

info

13  
  2
A za podpalenie hali w Gdańsku kara 5 lat, 2 lata i rok.
Blumenbauer (2025.10.28)