Metodą „na policjanta" wyłudzili 17 tys. złotych. Policjanci ostrzegają przed oszustami

28
15.09.2020
Metodą „na policjanta wyłudzili 17 tys. złotych. Policjanci ostrzegają przed oszustami
Fot. arch. KMP w Elblągu
Policjanci z Elbląga odnotowali przypadek oszustwa „na policjanta".  Fałszywy funkcjonariusz zadzwonił do starszego mężczyzny i poinformował go, że oszczędności, które trzyma w banku, są zagrożone i musi je natychmiast wypłacić. Pokrzywdzony podjął z banku 17 tys. zł i przekazał je oszustowi.

Wczoraj (14 września) do mieszkańca ulicy Teatralnej w Elblągu zadzwonił oszust podający się za policjanta. Polecił mężczyźnie wypłacić całą gotówkę i wykonywać kolejne polecenia wydawane przez telefon. Powiedział, że oszczędności, które trzyma w banku są zagrożone i bierze udział w tajnej akcji policyjnej wymierzonej przeciwko nieuczciwym pracownikom banku. Pokrzywdzony uwierzył, że rozmawia z funkcjonariuszem i po krótkim czasie wypłacił 17 tys. zł. Zgodnie z wytycznymi oszusta pieniądze przekazał innemu mężczyźnie na osiedlowym parkingu.
   
   Jak działają sprawcy?

„Fałszywy funkcjonariusz" podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi, aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta.

Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.
   
   Jak nie stać się ofiarą oszustów?

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Poinformujmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112. 

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Jpr ile mozna mowic pisac a mowimy ze młodzież teraz jest otumaniona przez internet
(2020.09.15)
chętnie bym się wyżył na tych oszusytach
(2020.09.15)
(policjant powinien sie wylegitymować okazac odznake ale u nas to sie pomija bo ludzie to nie suweren, przez co taki ludzik latwo sie poddaje sugestii i wykonuje polecenia)mam troche racji?
(2020.09.15)

info

8  
  0
69 zakażonych +0 59 wyleczonych +0 0 zmarłych
(2020.09.15)

info

2  
  1
"Policjanci z Elbląga odnotowali. .. "To teraz policja chwali się tym co odnotowała ? No wyrazy nieuznania za sukcesy.
(2020.09.15)

info

11  
  2
Starsi ludzie są gorsi od dzieci. .. Możesz mówić 100 razy a i tak zapomną, są bardzo łatwowierni, naiwni. Znam to z doświadczenia, a najgorsze są te wszystkie sprzedaże towarów na prezentacjach, klejnot TV, domokrążcy z polecenia itd.
Anonimek1 (2020.09.15)
buahahahahhaaaaa, mogł jeszcze kredyt wziąć,
antyStarzec (2020.09.15)

info

7  
  1
@Anonimek1 - schorowani na starosc faszeruja sie prochami, albo popijaja po cichu
(2020.09.15)
Powinno to być traktowane jako darowizna, bo jak to inaczej nazwać?. W mediach na okrągło się o tym trąbi a ludzie dalej się dają robić w balona. Tego typu zajście nie powinno być w ogóle notowane a juz tym bardziej ścigany osobnik który otrzymał darowiznę, bo niby za co ścigać?
Hahahaha (2020.09.15)

info

7  
  0
Starsi ludzie nie czytaja Internetu
(2020.09.15)