17-latkowi grozi nawet 20 lat więzienia

33
08.12.2025
17-latkowi grozi nawet 20 lat więzienia
Zatrzymanie Gracjana R. przez policję, fot. arch. KMP w Elblągu
Sąd przedłużył areszt dla 17-letniego Gracjana R., który we wrześniu zaatakował nożem 16-latka i 18-latka. Doznali oni ciężkich obrażeń, jeden z ciosów skutkował raną na głębokość 10 cm. Nastolatkowi grozi nawet 20 lat więzienia. Nie przyznaje się do winy.

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło 5 września w Pasłęku. Gracjan R. zaatakował nożem 16-latka i 18-latka. Prawdopodobnie doszło między nimi wcześniej do kłótni. Rany okazały się ciężkie. Prokuratura zarzuca Gracjanowi R. popełnienie przestępstwa z artykułu 156 par.1 pkt 2 kodeksu karnego, czyli spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, za co może grozić nawet 20 lat więzienia.

- Na obecnym etapie postępowania podejrzanemu Gracjanowi R. przedstawiono zarzut popełnienia dwóch przestępstw: spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu małoletniego pokrzywdzonego Sz. C. w postaci choroby realnie zagrażającej życiu poprzez zadanie mu kilkukrotnie uderzeń nożem w okolice pleców, klatki piersiowej, kończyn górnych, szyi, karku, głowy na skutek czego pokrzywdzony doznał między innymi odmy płucnej lewego płuca, uszkodzenia tętnicy szyjnej, licznych ran ciętych, a w tym ośmiu ran kłutych szyi, karku, głowy, obu ramion oraz klatki piersiowej oraz spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pokrzywdzonego A. G. w postaci choroby realnie zagrażającej życiu w ten sposób, iż zadał mu co najmniej jedno uderzenie nożem w klatkę piersiową na skutek czego pokrzywdzony doznał rany kłutej klatki piersiowej na głębokość ok. 10 cm po prawej stronie, stłuczenia prawego płuca oraz odmy – informuje prokurator Ewa Ziębka, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

Prokuratura przesłuchała szereg świadków, zdaniem śledczych konieczne będzie uzyskanie dodatkowej opinii z Instytutu Genetyki Sądowej.

- W trakcie przeprowadzonych dotychczas czynności m. in. przesłuchano pokrzywdzonych oraz szereg świadków, dokonano oględzin, uzyskano dokumentację fotograficzną, wyniki badań toksykologicznych, uzyskano dokumentację medyczną, opinie biegłych, kwestionariusz wywiadu środowiskowego. W sprawie trwają dalsze czynności, koniecznym jest przesłuchanie kolejnych świadków oraz uzyskanie dodatkowej opinii, w szczególności Instytutu Genetyki Sądowej z zakresu biologii i daktyloskopii – informuje prok. Ewa Ziębka.

Gracjan R. nadal przebywa w areszcie.

- Postanowieniem Sądu Okręgowego w Elblągu, na wniosek Prokuratora Rejonowego w Elblągu z 18 listopada przedłużono stosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na dalszy okres trzech miesięcy - do 04 marca 2026r. – informuje prok. Ewa Ziębka.

Do sprawy wrócimy.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Bydlę.
(2025.12.08)
Zakazać sprzedaży i posiadania noży!
(2025.12.08)
Zakazać bardziej takich jak Ty.
(2025.12.08)
czekamy na wpis mądrusia
(2025.12.08)

info

7  
  3
Szacun dla kozaka!!! szkoda ze jest pod cela.
Hogo (2025.12.08)
@Hogo - "szacun" warty swojej ceny! Ha, ha, ha!
(2025.12.08)
Szkoda dzieciaka, teraz będzie miał dużo czasu aby przemyśleć czy warto było kozaczyć i czy nie lepiej było załatwić problem używając mózgu.
(2025.12.08)
W cale nie szkoda. To już prawie dorosły chłop i powinien wiedzieć że jego czyny skutkują karą pozbawienia wolności oraz natury moralnej. To jest wypaczenie człowieczeństwa a ofiary niech się cieszą że żyją. Mają ogromne szczęście i druga szansę.
(2025.12.08)
Już się boje wchodzić do kuchni !
(2025.12.08)
Jestem ciekaw jaki dostanie wyrok, oby Portel nie zapomniało o tej sprawie.
Mietkowyy (2025.12.08)

info

11  
  2