Na Powiślu i Żuławach chcą mieć spółkę wodną, by zabezpieczyć się przed powodzią

16
15.09.2025
Na Powiślu i Żuławach chcą mieć spółkę wodną, by zabezpieczyć się przed powodzią
Fot. Gmna Rychliki, KMP Elbląg
Dziesięć samorządów lokalnych z Żuław i Powiśla zamierza powołać wspólną spółkę, która ma zabezpieczać ich teren przed skutkami nawałnic i powodzi. To rezultat ulewnych deszczy, które przeszły nad regionem na początku sierpnia - z ich skutkami nie uporano się w wielu miejscach do dziś - informuje portal www.zawszepomorze.pl.

- Samorządowcy z Żuław i Powiśla postanowili powrócić do wypróbowanego niegdyś systemu spółek wodnych, dbających o należyty stan urządzeń hydrotechnicznych i powołać taką spółkę ze swoim udziałem. Z taką inicjatywą wystąpił burmistrz Nowego Stawu Jerzy Szałach i szybko znalazł pozytywny odzew. Gotowość przystąpienia do spółki zgłosiło dziesięć samorządów: miasto i gmina Nowy Staw, miasto i gmina Nowy Dwór Gdański, powiat nowodworski, powiat malborski, gm. Lichnowy, gm. Miłoradz, gm. Malbork, gm. Ostaszewo, gm. Sztutowo, gm. Stegna - czytamy na portalu www.zawszepomorze.pl.

Portal cytuje Józefa Sarnowskiego, długoletniego samorządowca z Powiśla i Żuław, który pomysł ocenia jako dobry. - Spółki wodne były przed laty powszechnym rozwiązaniem organizacyjnym na wsi, ich zadaniem było dbać o należyty stan całej sieci urządzeń hydrotechnicznych. Potem powstało państwowe gospodarstwo Wody Polskie, lecz nieprzemyślane działania ustawodawców spowodowały, że cały system został zagmatwany, nie działa dobrze. Taka międzygminna spółka samorządowa może działać znacznie sprawniej, chociaż trzeba pamiętać, że cieki wodne są systemem naczyń połączonych i to co dzieje się w jednym powiecie czy gminie ma bezpośredni wpływ na sąsiednie - mówi w rozmowie z portalem www.zawszepomorze.pl Józef Sarnowski.

Więcej na www.zawszepomorze.pl.

oprac. daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A gdzie Elbląg?
(2025.09.15)

info

16  
  4
heh, gdy ludzi się jednoczą w pozytywnym celu - jakoś mało frustrat-botów się sypie; ) w każdym razie - powodzenia, oby to zadziałało.
(2025.09.15)
To już kościoły nie wystarczą ?
Było dobrze (2025.09.15)
heh, "ludzi się jednoczą"
(2025.09.15)
Wejdą w buty Wodam Polskim i będą robic ich robotę wbrew prawu ? Nie uda sie
Ktos tam (2025.09.15)

info

8  
  4
Inicjatywa słuszna ale kopać trzeba od podstaw. Pilnować udrożnień. Monitorować każdy rów i kanał. A finansowanie to skąd? Wody Polskie się nie rozpadną i kasy nie sypną.
(2025.09.15)

info

11  
  0
Trzeba było ich nie likwidować, wymyślacie kolejne instytucje które będą następne pieniądze ciągnęły ze zwykłych ludzi - może czas opodatkować "uczciwych inaczej" polityków
(2025.09.15)

info

5  
  1
@Było dobrze - I cyk blokada komentarza - tak walczą o wolne media
(2025.09.15)
Pomysł dobry ale to by oznaczało że wody polskie są nie potrzebne a czy wy myślicie że oni dadzą sobie odebrać pensję za nie robienie nic? Przecież z zawodu dyrektorzyny ani grosza wam nie dadzą a płacić dwóm podmiotom za jedną robotę ekonomicznie nie wyjdzie taniej
Zielarski (2025.09.15)

info

12  
  1
PO prostu zdenerwowaleś naczelnego
Zielarski (2025.09.15)