Scena, stolik, salon, Bażantarnia

22
13.07.2025
Scena, stolik, salon, Bażantarnia
Fot. Anna Dembińska
W ramach dzisiejszego (13 lipca) spotkania Letniego Salonu Muzycznego w Bażantarni zaprezentowano w konwencji „sceny przy stoliku” tekst Macieja Wojtyszki „Wznowienie”. Na scenie muszli koncertowej wystąpiły aktorki Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu – Maria Makowska-Franceson i Patrycja Bukowczan. Zobacz zdjęcia.

- Bohaterkami sztuki są dwie aktorki: Joanna - aktorka teatru lalek i Krystyna - aktorka dramatyczna. Na początku pierwszego aktu autor dokonuje szkicowej prezentacji charakterologicznej obu postaci. Krystyna nienawidzi swojego zawodu, bo nie przyniósł jej sławy, sukcesu i pieniędzy, co wydaje się być dla niej jedyną motywacją do działania. Joanna lubi swój zawód, jest sumienna i ma poczucie misji, co sprawia jej prawdziwą przyjemność. Spotkanie obu pań ma mieć wyłącznie zawodowy charakter, umówiły się na próbę. Krystyna ma zastąpić poważnie chorą koleżankę. Na festiwalu przedstawień lalkowych w Radomiu ma być zaprezentowana sztuka ich wspólnego znajomego, Tadeusza. Okazją jest rocznica jego tragicznej śmierci - opisuje "Wznowienie" Encyklopedia Teatru Polskiego.

Kolejnym spotkaniem w ramach Letniego Salonu Muzycznego będą "Piosenki Wodą Pisane". Wystąpi Marta Kania. Jak podaje Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, artystka mówi o sobie tak:

- Jestem żeglarką, podróżniczką, a gitara towarzyszy mi zarówno w rejsach, jak i lądowych wycieczkach. Piszę i komponuję, inspirację do różnych utworów czerpię z podróży, zdarzeń, spotkań, zawartych przyjaźni. Moje piosenki-opowieści są przesycone tematyką wody i lekkością wpisują się w różne nurty muzyczne, takie jak piosenka żeglarska, turystyczna czy poezja śpiewana".

Koncert już 20 lipca. Dodajmy, że Letniemu Salonowi Muzycznemu towarzyszą spacery przyrodniczo-historyczne po Bażantarni realizowane z Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.

 

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

red.

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
No, Podlasiacy pisowscy! Prawda, że dla Was beznadzieja? Dla mnie świetne
z-elbląga (2025.07.13)

info

7  
  10
Chłopie lecz się bo ten jad padł Ci na głowe
(2025.07.13)
Teraz bądz POLAKIEM, nie PIS - owcem, czy PO - wcem, te dwie szczujnie już się zagryzły, potrzebne nowe spojrzenie, wiara w kogoś komu uwierzymy, nie będzie łatwo, po przefarbowańcow ci u nas pod dostatkiem. Polak to takie " cuś" co odda życie za ojczyznę I będzie jej bronił - a nie służył oprawcy.
No tak. (2025.07.13)
Jadem to dysponujecie Wy, i to jadem w najlepszej postaci z jadów. A ja mam już Was po prostu dość i tyle.
z-elbląga (2025.07.13)
No, Podlasiacy peowcy! Prawda, że dla Was beznadzieja? Dla mnie świetne
z-elbląga (2025.07.13)

info

1  
  5
Znowu podział na pisowców i peowców, a gdzie miejsce dla normalnych ludzi?
(2025.07.13)
@No tak. - "Polak to takie " cuś" co odda życie za ojczyznę I będzie jej bronił" - aby cwaniak żył w dostatku - zapomniałeś dopisać
(2025.07.13)
Tymczasem Uszy nieźle gada o dystopii, która już działa - świeży filmik :o
2084 (2025.07.13)

info

2  
  0
@No tak. - No, pewnie brązowy.
(2025.07.13)
Nie był, nie widział, tak sobie bredzi pajacyk.
(2025.07.13)