Poszukiwane archiwalne zdjęcia Starego Miasta w Elblągu

12
29.03.2023
Poszukiwane archiwalne zdjęcia Starego Miasta w Elblągu
Fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl
Fotografie ze spaceru po Starym Mieście w Elblągu? Pamiątkowe pocztówki z wycieczki? A może nagranie wideo z budowy kamienicy elbląskiej starówki? Jeśli posiadasz takie lub podobne materiały, podziel się z organizatorami wystawy, która wkrótce odbędzie się w Centrum Sztuki Galeria EL.

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wspólnie z Centrum Sztuki Galerią EL prowadzi zbiórkę fotografii Starego Miasta w Elblągu. - Interesują nas obrazy związane z odbudową starówki, ale także zdjęcia mieszkanek i mieszkańców, turystek i turystów na tle Starego (nowego) Miasta – jednym słowem wszystko to, co dotyczy retrowersji. Wybrane materiały: fotografie, slajdy, pocztówki, wideo zeskanujemy i wykorzystamy na wystawie o elbląskich retrowersjach - piszą organizatorzy.

Archiwum odbudowy - dzięki wybranym i zeskanowanym materiałom, zaproszona do współpracy grupa Turnus stworzy obiekt, który pokaże odbudowę z różnych perspektyw, przez pryzmat wspomnień i osobistych historii. Nowy fotoobiekt będzie niespodzianką dla mieszkanek i mieszkańców Elbląga. Grupa kuratorsko-turystyczno-artystyczno-zabawowa Turnus, założona przez Kamilę Falęcką, Marcelinę Gorczyńską i Michalinę Sobieraj, powstała z myślą o współpracy i dobrej zabawie.

- Retrowersje. Sobie mieszkania – miastu starówkę - Wystawa, której otwarcie planujemy na maj 2023 roku, opowiadać będzie o elbląskim Starym Mieście i jego powojennej historii. Pokażemy nie tylko esencje retrowersji, ale różne wizje, plany, projekty i dyskusje dotyczące odbudowy. Oprócz spojrzeń osób zajmujących się architekturą, urbanistyką i konserwacją, pokażemy historie mieszkańców i mieszkanek, osób, które żyją w odbudowanych kamienicach i które tworzą nową historię elbląskiego Starego Miasta - informują organizatorzy przedsięwzięcia. - Szukamy fotografii, wideo, pocztówek, które zostały wykonane na elbląskiej starówce. Interesują nas zarówno powojenne ujęcia ruin, ale także te pokazujące odbudowę. Szukamy widoków budujących się kamienic i ulic oraz zdjęć mieszkańców i mieszkanek na tle starego miasta, jak pracują, odpoczywają np. w Cafe Carillon czy spacerują. Interesują nas też ujęcia mieszkań z odbudowanych kamienic z lat 90. i przełomu wieku - dodają.

 

Jak zgłosić zdjęcia?

Zdjęcia w formie cyfrowej można zgłaszać poprzez formularz.

W razie jakichkolwiek pytań należy pisać na adres turnustwojegozycia@gmail.com

Nabór zdjęć trwa do 31.03.2023

Turnus Twojego Życia

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Czyli idziemy na gotowca?
Dobre (2023.03.29)
Żeby udostępnić parę zdjęć taki formularz?
(2023.03.29)

info

12  
  1
Już nie ma innych miejsc niż starówka? Rozumie że patrząc na tą styropianawą wersję ckni się do starej architektury i stąd potrzeba wydębienia fotek od społeczeństwa ale ludzi interesują jak wygladaly miejsca w których mieszkają obecnie. Przy okazji ma ktoś fotki okolic ul Daszyńskiego, Próchnika? Zeppelinstrasse, Maybachstrasse?
(2023.03.29)

info

6  
  3
@Dobre - Redakcja jest juz tak leniwa, ze nie chce im sie nawet wsiasc w wehikuł czasu i cyknąc pare fotke. Normalnie masakra.
AlbertE (2023.03.29)
@Dobre - Ze źródeł, którym nie mogę ufać, wiem, że chcieli to zrobić sami, ale akurat wehikuł czasu jest w serwisie i to jakaś poważniejsza awaria.
MajorTom (2023.03.29)
W internecie i na moim dysku są tysiące. Wg mnie ciekawe byłyby fotki prywatne wykonane tak w latach 1945 - 1990.Nieznane, ciekawe ujęcia. Ogólnie fotki powojennego, peerelowskiego Elbląga są ciekawe.
(2023.03.29)

info

8  
  0
A może zamiast krytykować podjąć samemu działania zmierzające do stworzenia albumu zdjęć z przeszłości miasta. Historię tworzą zwykli ludzie, ich losy i udział w życiu codziennym to bezsprzeczne dokumenty przeszłości. A takie fakty z życia zwykłych ludzi, w tym fotografie, wspomnienia, pamiętniki to prawda o każdym czasie z życia. Stąd kto może wspomóc taką inicjatywę to będzie właśnie jednym z źródeł autentyczności tamtej epoki.
Jan Łatwopalny. (2023.03.29)

info

3  
  1
na drapane panie giermku g? znowu? nauka peło nie idzie na marne...
(2023.03.29)

info

0  
  5
W Inf. Turystycznej w Nowym Ratuszu jest dostępny np fantastyczny album Elbląg i elblążanie w fotografii własnej, lata czterdzieste, lata pięćdziesiąte
(2023.03.29)

info

3  
  0
Polecam stronę fotopolska. eu cała masa zdjęć w tym Elbląga z różnych lat
Art :) (2023.03.29)

info

0  
  0