Gratka dla fanów motoryzacji

13
19.09.2023
Gratka dla fanów motoryzacji
W najbliższy weekend w Elblągu gościć będzie przejazdem kilkunastu właścicieli zabytkowych motocykli Junak M10. Planują oni przejechać na swoich wyjątkowych jednośladach trasę do Fromborka i z powrotem, w ramach tzw. Rajdu Kopernikańskiego.

Pojawią się także na dziedzińcu elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Miłośnicy klasycznej polskiej motoryzacji będą mogli ich tam spotkać w najbliższą sobotę (23 września) w godz. od 15 do 18 , a także w niedzielę (24 września) od 10 do 12 . To doskonała okazja do obejrzenia pojazdów oraz rozmowy z ich właścicielami.

Motocykle SFM Junak były produkowane przez Szczecińską Fabrykę Motocykli w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Model M10, który w sobotę zagości w Muzeum, w teorii osiąga maksymalną prędkość 125 km/h. Dysponuje jednocylindrowym czterosuwowym silnikiem o mocy 17 KM przy 5700 obrotach na minutę. To największy motocykl produkowany po II Wojnie Światowej w Polsce, jego masa wynosi 170 kg. W czasach świetności szczecińskiej fabryki Junaki eksportowano do wielu krajów, m. in. na Węgry, do Turcji czy Mongolii, a nawet na Kubę i do Stanów Zjednoczonych. Współcześnie nazwa Junak jest wykorzystywana przez różnych producentów jednośladów w modelach nawiązujących wyglądem do klasyki PRL-u.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
"Hej młody Junaku! Smutek zwalcz i strach! Bo tu na tym brzegu za 30 lat. Powstanie z pewnością, jasna długa prosta. Szeroka, jak morze Trasa Łazienkowska. I z brzegiem złączy drugi brzeg, na którym twój ojciec legł"... La, lala, la, la, lala...
No tak (2023.09.19)
Szkoda że tylko junaki.... a sokoły ??
(2023.09.19)
@No tak - Ja wam wszystko wyspiewam
(2023.09.19)
Fajne zdjęcie
bystrzak (2023.09.19)

info

1  
  1
stoi taki "fan" i prrry, ,, przygazówka i cisza, za trochę znowu prrry, znowu cisza. za chwile znowu prrry. Nerwice macie, czy co? Kto zdrowy tą manetką tak szarpie w koło, czy to może rodzaj masturbacji. Jak już ruszacie - dochodzicie? Niech któryś motorek odpowie łaskawie. Nie można bez pyrkania - przygazówek, na światłach chwilę postać, za ciężko Wam? Silnik Wam wszystkim gaśnie? Nie rozumiem.
(2023.09.19)
Slowo Junak zostało przejęte z eposów bułgarskich, a określano nim mężczyzn posiadających nadludzką moc walczących z różnymi bestiami i demonami. W języku polskim słowo junak posiada wiele synonimów jak śmiałek, zuch, chwat, ale też mniej pozytywne jak chojrak, kozak, kogut czy też gieroj. Również junak to awanturnik, zawadiaka, rozrabiaka czy chuligan. W latach 1935 - 1939 istniała w Polsce paramilitarna organizacja o nazwie Junackie Hufce Pracy, a po II wojnie ich życie kontynuowali junacy OHP. Również junakami nazywano młodzież służącą w Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" popularnie SP istniejąca od 1948 do 1955 roku. W "Misiu" tekst piosenki o junakach odnosił się do tych z SP. A czemu motor ten nazwano Junak to trzeba byloby zapytać jego twórców.
Niezupełnie tak. (2023.09.19)

info

7  
  1
"Hej, hej, hej sokoły Omijajcie góry, lasy, pola, doły Dzwoń, dzwoń, dzwoń dzwoneczku Mój stepowy skowroneczku Hej, hej, hej sokoły Omijajcie góry, lasy, pola, doły Dzwoń, dzwoń, dzwoń dzwoneczku Mój stepowy, dzwoń, dzwoń, dzwoń!"
No tak (2023.09.19)
junaki -diskopolaki
(2023.09.19)

info

0  
  0
Mój stary to był prawdziwy junak teraz to oklapły kłapouchy
(2023.09.19)

info

1  
  3
"Motocykle się kocha, albo nienawidzi. "
miswciazzywy (2023.09.20)