Bez tej muzyki filmy nie brzmiałyby tak dobrze

7
09.02.2020
Bez tej muzyki filmy nie brzmiałyby tak dobrze
fot. Michał Skroboszewski
Już za kilka godzin Dolby Theatre w Los Angeles zapełni się aktorami, reżyserami, scenarzystami i innymi twórcami ze świata filmu, którzy otrzymają najbardziej znane nagrody filmowe. W przeddzień ceremonii rozdania Oscarów elbląscy melomani spotkali się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych, aby posłuchać muzyki, która wzbogaciła świat kina. W tę podróż zabrała ich Elbląska Orkiestra Kameralna wraz z zaproszonymi gośćmi. Zobacz więcej zdjęć.

Koncert rozpoczął utwór z filmu "Marzyciel", w którym występował Johnny Depp oraz Kate Winslet, a muzykę do niego stworzył Jan A.P. Kaczmarek, polski kompozytor.

- Kiedy zaczęła się ta magia kina? Zależy kto pyta i kto odpowiada. Jeżeli zapytamy kinomana w Europie kto stworzył kino to padnie odpowiedź, że bracia Lumière w roku 1895. Z kolei w Stanach Zjednoczonych za twórcę kina uważa się Thomasa Edisona, który w 1894 roku opatentował kinetoskop. My w Polsce moglibyśmy powiedzieć, że twórcą kina był Kazimierz Prószyński, inżynier i wynalazca, który w Warszawie prezentował ruchome obrazy w narzędziu nazwanym pleograf. Wszyscy ci konstruktorzy przyczynili się do powstania kinematografii. - powiedział na wstępie Jarosław Praszczałek, który prowadził niedzielny (9 lutego) koncert. - Początkowo kino było nieme, pozbawione dźwięku, ale bardzo szybko pojawił się w salach kinowych taper, czyli pianista, który improwizował melodię do obrazów. Później zaczęto odtwarzać do spektakli płyty, pierwszy film dźwiękowy powstał w 1927 r.

Był nim "Śpiewak jazzbandu"w reżyserii Alana Croslanda.

- Od tego czasu kino i muzyka są ze sobą nierozerwalnie związane – dodał Jarosław Praszczałek.

Publiczność mogła usłyszeć utwory z takich filmów, jak m.in. "Chicago", "Śniadanie u Tiffanego" czy "Życie jest piękne". Wykonała je Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Ariela Ludwiczaka wraz z grupą zaproszonych muzyków: Artur Jurek – piano, Roman Ślefarski – perkusja, Janusz Mackiewicz – bas, Krzysztof Paul – gitara, Joanna Knitter – śpiew, Andrzej Wojciechowski – klarnet, Paweł Zagańczyk – akordeon.

mw

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Piękny koncert, muzyka, smyki, akordeon, głos....
Blumenbauer (2020.02.10)

info

3  
  1
Fenomenalny koncert ! Brawo EOK, zespół muzyczny oraz Joanna Knitter ! Jak najwięcej takich wydarzeń !
Elblążaniń (2020.02.10)

info

4  
  1
Piękny koncert. Od czasu zmiany Dyrektora Orkiestra po prostu rozkwita. Tak dalej. Cieszę się i wyrazy szacunku dla tak wspaniałej Orkiestry
Małgorzata 12 (2020.02.10)
Ten bis, ta owacja na stojąco, te okrzyki ludzi z zadowolenia i przeżycia pięknych chwil na koncercie. To był niezapomniany wieczór. Dziękuję
Justyna MM (2020.02.10)

info

5  
  1
PS. Chodze na koncerty EOK od dawna i orkiestra utrzymuje poziom a koncerty niezmiennie są tak samo ciekawe. Aby mogło być dzisiaj pięknie trzeba było najpierw doprowadzić do dzisiejszego poziomu.
(2020.02.10)

info

4  
  1
Do dzisiaj żaden koncert nie pobił wielkiego widowiska muzycznego z udziałem naszej orkiestry i Mariusza Patyry! (około 2 lata temu)
(2020.02.10)

info

0  
  0
@Małgorzata 12 - To już podłe. Pani Sielewicz zrobiła bardzo dużo dla Orkiestry. Wszyscy powinniśmy o tym pamiętać i być jej wdzięczni. Bardzo się cieszę, że Orkiestra trzyma poziom, bo to oznacza trwałość jej pracy. Brawo Orkiestra, jesteście wspaniali.
meloman (2020.02.11)