Z rzeki prosto na pola (wracamy do tematu)

30
29.05.2025
- Wykonawca pogłębienia rzeki Elbląg składuje wydobyty urobek na okolicznych polach, zamiast transportować go na Wyspę Estyjską – poinformował nas jeden z Czytelników, przesyłając film jako dowód takich praktyk. Sprawdziliśmy tę sprawę w Urzędzie Morskim w Gdyni. Zobacz film.

O rozpoczęciu prac pogłębiarskich na rzece Elbląg, na odcinku około 6 km, pisaliśmy kilka dni temu. Jeden z Czytelników po tej publikacji wysłał nam film z prac, prowadzonych na wysokości Nowakowa, twierdząc że wykonawca nie powinien składować wydobytego urobku na okolicznych polach.

– Zgodnie z warunkami przetargu urobek w postaci ziemi czy mułu powinien być transportowany na Wyspę Estyjską – uważa Czytelnik.

Sprawdziliśmy. W szczegółach przetargu czytamy m.in. „przedmiot zamówienia obejmuje wykonanie robót budowlanych w zakresie usunięcia na odcinku od punktu od km 3+000 do km 5+000 do rzędnej -2.00 m n.p.m. mas ziemnych stanowiących (przed wykonaniem nowych umocnień brzegów regulujących szerokość zaprojektowanego toru wodnego) brzegi rzeki Elbląg wraz z transportem i wbudowaniem urobku na Sztuczną Wyspę na Zalewie Wiślanym”.

Zapytaliśmy o ten zapis zarówno wykonawcę – Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych z Gdańska jak i Urząd Morski w Gdyni. Odpowiedź nadeszła tylko z urzędu.

- Prowadzone obecnie prace na rzece Elbląg wykonywane są zgodnie z zawartą umową i warunkami postępowania przetargowego. Zawarte umowy obejmują usunięcie mas ziemnych, zlokalizowanych wzdłuż obudów toru wodnego na rzece Elbląg (stanowiących przed wykonaniem obudów brzegu - brzegi rzeki) wraz z odtransportowaniem urobku na Wyspę Estyjską lub na inne uzgodnione z Zamawiającym miejsca – informuje w odpowiedzi Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni. - W dokumentacji przetargowej, w zakresie miejsca odtransportowania urobku, wskazano sztuczną wyspę, a także możliwość zagospodarowanie mas ziemnych w inny sposób. Wynika to z Opisu Przedmiotu Zamówienia („Ceny jednostkowe za wykonanie robót winny zawierać wszystkie koszty związane z wydobyciem i transportem mas ziemnych na Sztuczną Wyspę lub ich zagospodarowaniem w inny, zgodny z przepisami prawa sposób), a także z odpowiedzi Zamawiającego na pytania Oferentów oraz z przedmiaru robót.

Rzeczniczka dodaje, że „z uwagi na trwające obecnie lęgi ptaków, aktualnie w trakcie uzgadniania z ornitologiem są miejsca stanowisk przeładunkowych na sztucznej wyspie. Proces ten nie jest jeszcze zakończony, co spowodowało, że obecnie wydobywany urobek jest deponowany na polu, a więc w przewidywane dokumentacją przetargową inne miejsce wywozu urobku”.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Zniszczono duży odcinek pięknej rzeki, wycięto mnóstwo drzew na mierzei, na tym zbudowano psującego się co chwila bubla. Dodano psujący się co chwila most w Nowakowie. Pozostawiono niewybraną ziemię w korycie rzeki w ilości niewyobrażalnej. ALE pieniążki wzięto całe, Bal na starówce sobie zrobiono. Teraz naiwniaki mówią mi, że ten bubel to sukces. Tak przekop i inne kasodajne inwestycje, to wielki sukces cwaniactwa.
(2025.05.29)
aaa
(2025.05.29)

info

2  
  4
aaa takie bzdurne komnetyy AI dpuszcza ale inne merytoryczne już nie haha ale bzudrny portal się zrobił
(2025.05.29)
aaa to nie hejt. w wydaniu po pisowsku, słowo merytoryczne znaczy na prawdę: kłamliwe i oszczercze, wiesz?
(2025.05.29)
Podoba mi się czujność obywatelska. Fajnie, że znalazł się ktoś komu nie było to obojętne i sprawdził, dlaczego coś robione jak tak, a nie inaczej. Super obywatelska postawa brawo!
(2025.05.29)

info

85  
  10
Użyźniono pole
(2025.05.29)

info

20  
  14
Przecież to czyste złoto ogrodnika. Rolnik jeszcze zapłaci, żeby tym pole naawieźć. Co to za durnoty jakiegoś ormowca z PO?
hd (2025.05.29)
W państwie Tuska wszystko jest możliwe.... co to za przetarg POwinno być albo na wyspę albo na polu. Na wyspę trzeba barki i transport na POlu odchodzi połowa kosztów. U Nawrockiego widzicie cukierki kanapki... - a tu już przekrętu nie widzicie. I wy chcecie prezydenta i rządzić krajem ?... nigdy w życiu.
(2025.05.29)
to będziesz musiał wrócić do swojego kraju.
Netkot (2025.05.29)
@hd - Chciałbym zauważyć, że urobek z dna rzeki to odpad, szczególnie niebezpieczny. Jest bogaty w zanieczyszczenia i metale ciężkie. Elblag to było przemysłowe miasto i wszystkie ścieki szły do rzeki, a tam kumulował się ten odpad od. dziesiatek lat. To nie jest żyzna ziemia, to. toksyczna ziemia.
Znawca (2025.05.29)