Wraca pomysł budowy mieszkań ETBS na Modrzewinie

26
06.11.2025
Wraca pomysł budowy mieszkań ETBS na Modrzewinie
Ostatni budynek, przy ul. Wiejskiej, ETBS oddał do użytku w 2024 roku (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)
W kolejce po mieszkanie czynszowe z Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego czeka obecnie około 200 osób. Miejska spółka chciałaby budować nowe mieszkania na Modrzewinie Północ, miasto ma jej przekazać działkę pod taką inwestycję.

ETBS jest właścicielem 10 budynków mieszkalnych, znajdujących się w różnych punktach miasta, w których mieszka około tysiąca osób. Czynsze w zależności od tego, kiedy dany budynek został wzniesiony, wahają się od 9,30 do 15 zł za metr kwadratowy. W ostatnich latach ETBS oddał do użytku 120 mieszkań przy ul. Wiejskiej i planuje kolejne.

- Zapotrzebowanie na takie mieszkania, które budujemy pod klucz, jest duże. Na liście oczekujących mamy dwieście osób, głównie młodych, których nie stać na wzięcie kredytu – mówiła na dzisiejszym posiedzeniu komisji gospodarki i klimatu Agnieszka Nowińska, prezes ETBS.

Miejska spółka chciałaby budować nowe mieszkania na Modrzewinie Północ, w pobliżu powstającego właśnie osiedla wznoszonego przez jednego z deweloperów. – Czekamy na grunt od miasta, by przystąpić do projektowania inwestycji – mówiła prezes ETBS.

Dodajmy, że ETBS jeszcze w 2008 roku otrzymało od miasta działki na Modrzewinie, choć w innej lokalizacji. Był to teren o powierzchni 12 tys. m kw., miało na nim powstać osiedle z ponad 300 mieszkaniami. Z tych planów nic nie wyszło, bo władze Elbląga zmieniły przeznaczenie tych gruntów z funkcji mieszkaniowej na inwestycyjną, by uwolnić terenu pod sprzedaż dla przedsiębiorców. Teraz pomysł z Modrzewiną powrócił.

Przypomnijmy, że nowe mieszkania pod klucz na wynajem z możliwością dopłaty do czynszu oferuje obecnie w Elblągu spółka MDR, która wybudowała dwa budynki przy ul. Legionów. Jak poinformował na komisji gospodarki i klimatu Sławomir Skorupa, dyrektor departamentu gospodarki nieruchomościami i geodezji Urzędu Miejskiego, zainteresowanych najmem jest ponad 200 rodzin (mieszkań jest ponad 140). Miasto na podstawie umowy ze spółką pomaga w procedurze wyboru najemców. Pierwsi mieszkańcy mają się wprowadzić na początku przyszłego roku.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A ile osób czeka eksmisja na bruk z etbs ?
(2025.11.06)
Brawo, brawo, bardzo dobry pomysł!
aborygen_stont (2025.11.06)

info

16  
  2
Najpierw zróbcie audyt aby odzyskać mieszkania, które stoją puste.
(2025.11.06)

info

21  
  1
jak nie płacą to wypad przecież to normalne
zeb73 (2025.11.06)
Oczywiście, oddajmy taką drogą lokalizację pod tbsy, brawo.
(2025.11.06)

info

0  
  6
A od 2020 r. najemcy lokali ETBS podobno mieli mieć możliwość wykupu zajmowanych mieszkań. I jak zwykle na obietnicach się skończyło !
Najemca (2025.11.06)
Na Modrzewinie trzeba sprzedawać działki i budować niwe miasto.
(2025.11.06)

info

8  
  4
Bardzo dobra decyzja. Modrzewina Północ powinna być przeznaczona tylko pod funkcje mieszkaniowe. Na działki budowlane do 300 m2 pod domki jednorodzinne do 100 m2 czeka wielu elblążan, którzy zamiast mieszkania w bloku wolą w porównywalnych kwotach własny mały domek.
(2025.11.06)
Może i czasem śmierdzi z Rubna, ale za to wszędzie daleko (nie ma dróg - tej dziurawej porażki do Iwaszkiewicza nie liczę). Może za kolejne kilka lat ktoś rozwiąże ten straszny problem, jakim jest połączenie ulicy Fromborskiej z aleją JP2 kilkoma ulicami.
Byłem,czułem i widziałem (2025.11.06)

info

8  
  4
Śliwka to miękiszem czy fujara ? Oto jest pytanie !
(2025.11.06)