Umowa na nowe tramwaje podpisana

74
23.09.2025
Umowa na nowe tramwaje podpisana
Czy tak będą wyglądały nowe tramwaje w Elblągu? (fot. Bozankaya Rayli Sistemler A.S.)
Po kilku miesiącach od rozstrzygnięcia przetargu prezydent Elbląga podpisał umowę na dostawę 10 nowych tramwajów z tureckim producentem. Nowe składy powinny pojawić się w Elblągu w 2027 roku.

Przypomnijmy: w przetargu na dostawę 10 tramwajów do Elbląga wzięły udział dwie firmy. Turecka Bozankaya Rayli Sistemler A.S. swoją ofertę wyceniła na 95 mln zł, bydgoska PESA – na 130,5 mln zł. Przetarg rozstrzygnięto jeszcze w kwietniu, ale umowę popisano dopiero dzisiaj (23 września) podczas międzynarodowych targów TRAKO w Gdańsku, dotyczących transportu szynowego. Skąd takie opóźnienie? Głównym powodem była tzw. kontrola uprzednia, którą zgodnie z przepisami musiał przeprowadzić Urząd Zamówień Publicznych.

Umowa na nowe tramwaje podpisana
Dzisiaj prezydent Elbląga Michał Missan podpisał umowę z z Emrah Dal, wiceprezesem tureckiej firmy (fot. profil Miasto Elbląg)

Jak będą wyglądać nowe tramwaje z Turcji? Zgodnie z zapisami przetargu producent ma 30 dni na przesłanie wizualizacji od daty podpisania umowy. My przy tej informacji prezentujemy jeden z przykładowych pojazdów tureckiego producenta.

Tramwaje będą niskopodłogowe lub częściowo niskopodłogowe, o długości nie mniejszej niż 19 m, mają być klimatyzowane i wyposażone w biletomaty. Zwycięzca przetargu jest też zobowiązany do dostawy wyposażenie niezbędnego do wykonywania przeglądów i napraw tramwajów, dostawy części zamiennych do napraw, dostawę dokumentacji technicznej wraz z oprogramowaniem i licencjami, a także do przeszkolenia pracowników z ich obsługi.

- Widziałem dzisiaj wagon firmy BOZANKAYA na Targach TRAKO, ten tramwaj jest dostępny do zwiedzania. Wygląda to obiecująco, jestem przekonany, że mieszkanki i mieszkańcy Elbląga będą zadowoleni z takiej komunikacji miejskiej - powiedział Michał Missan, prezydent Elbląga.

Producent będzie miał 24 miesiące na dostawę tramwajów. Podzespoły do wagonów wykona polska firma MEDCOM, specjalizująca się w projektowaniu, produkcji i integracji systemów przeznaczonych do pojazdów szynowych.

Nowym taborem pojedziemy więc najwcześniej w 2027 roku.

 

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Wszystko będzie lepsze niż te tarany 40 letnie.
(2025.09.23)

info

33  
  4
E slabo, a dlaczego nie nowe tylko znów rupiecie?
chejter (2025.09.23)
Bardzo sie ciesze umnie w Olsztynie czekamy na nie wy placicie a Olsztyn zabiera pozdro elblag
Kiotyt (2025.09.23)
Nawet drezyny?
(2025.09.23)

info

2  
  6
W obecnej sytuacji wolałby żeby za te 100 mln wybudowano jakieś schrony
3 światowa (2025.09.23)
Po co polskie jak można tureckie xDDDD UŚMIECHNIJCIE SIĘ BRYGADA!
(2025.09.23)
Pozdro dla Wasiak a pawelka za sobote zrobie Tobie loa
Elmoooo (2025.09.23)

info

1  
  7
Wszystko jak nie z Chin to z Niemiec.. m.a teraz z Turcji hahaha dobrze! Nic tu nie będzie! Będziecie trawę żreć!
(2025.09.23)
@chejter - trolling? czy zaniedbania nauczania początkowego w szkole podstawowej?
(2025.09.23)
@chejter - Jakie rupiecie, nowe tureckie tramwaje?
(2025.09.23)