Pałac w Marwicy będzie tańszy

21
28.01.2022
Pałac w Marwicy będzie tańszy
Dwór w Marwicy, fot. arch. Starostwa Powiatowego w Elblągu
Zabytkowy dwór w Marwicy powiat elbląski wystawił na sprzedaż. Na dwa przetargi, w których cena wywoławcza nieruchomości wynosiła 4 mln zł, nie wpłynęła żadna oferta. 27 stycznia powiat podjął kolejną próbę znalezienia nabywcy w drodze rokowań. Jednak i tym razem nie znalazł się chętny. Zarząd Powiatu zamierza więc obniżyć cenę nieruchomości do 1,5 mln zł.

W dwóch przetargach cena wywoławcza nieruchomości wynosiła 4 mln zł brutto. Od niej obowiązywała jednak bonifikata 50 procent, zgodnie z art. 68 ustawy o gospodarce nieruchomościami, ponieważ obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Chętnych, by kupić pałac w Marwicy jednak nie znaleziono. Władze powiatu podjęły kolejną próbę sprzedaży, tym razem w drodze rokowań, które zaplanowano na 27 stycznia. - Niestety, nie wpłacono wadium i nie złożono żadnej propozycji do rokowań. Zarząd Powiatu zamierza obniżyć cenę do 1,5 mln zł oraz dać możliwość rozliczenia kwoty w trzech rocznych ratach. Wadium określono na 500 tys. zł - mówi Maciej Romanowski, starosta elbląski.

Dwór w Marwicy wybudowano w latach 1780 - 1790. Na początku XX wieku przebudowano go w stylu secesyjnym, majątek wówczas należał do rodziny Kriegów. W 1929 roku posiadłość została sprzedana na rzecz państwa, które z kolei odsprzedało ziemię okolicznym rolnikom. We dworze urządzono dom opieki dla osób starszych, a następnie dom dzieci wysyłanych na wieś. W pewnym okresie mieściła się tu także szkoła Hitlerjugend. Dwór ma charakter dużej willi, wewnątrz zachowały się oryginalne boazerie holu oraz schody z ozdobną balustradą. Powiat elbląski do końca 2019 roku prowadził w zabytkowym obiekcie Placówkę Opiekuńczo - Wychowawczą Orle Gniazdo. Gdy jej mieszkańcy przeprowadzili się do nowoczesnych i kameralnych placówek w Pasłęku i Zielonce Pasłęckiej, powiat zdecydował się sprzedać nieruchomość.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Tylko kupować i nie płacić już nigdy podatków. "PAŁACYK +"
Znalezione w sieci (2022.01.28)
Dzięki Omikronowi mimo starań pisowców dziś "tylko"271 ofiar covid
Taka sytuacja (2022.01.28)
@Znalezione w sieci - Obajtek lubi to
8* (2022.01.28)
Pisowcy dla swoich baronów stworzyli specjalna ulgę podatkową aby nie musieli płacić podatków, a ich pałace utrzymywał ciemny plebs,
Ujnb (2022.01.28)

info

29  
  16
Morawiecki może kupi za hajs co ma z działek kościelnych, dostanie zwrot podatku bo sobie ulgi poprzyznawali hrabiowie, nowa elita,
Tgv (2022.01.28)

info

26  
  13
Kupiłbym, ale nie mam kasy.
zz3@ww45 (2022.01.28)

info

6  
  1
Powiedzcie mi proszę skąd oni biorą te ceny ? Najpierw 4 000 000 PLN, a teraz 1 500 000 PN ? Skąd taka wycena ? Nie lepiej ogłosić przetarg za 3/4,jak nie będzie chętnego to później do 2/3 pierwotnej ceny zamiast od razu obniżyć cenę do niecałych 40% jak to zrobił Zarząd Powiatu ?
Anonimek1 (2022.01.28)

info

22  
  2
A jak wygląda sprawa sprzedaży budynku po DPSie w Rangórach. Jakaś dziwna cisza się zrobiła. Rzeczoznawca był budynek wycenił i co. .. .cisza, czy może już potajemnie go kupił.
...,,, (2022.01.28)

info

28  
  2
No i co sPISkowcy, podobno te wasze świetnie prosperujące fabryki (majątek narodowy)zostały oddane za darmo po 89 roku. Dobrze że w ogóle ktoś to chciał kupić. .
(2022.01.28)

info

5  
  12
Współczuję, tak zupełnie po ludzku PiSowcom. Współczuję bardzo bolesnego upadku i rozliczeń, które skończą się wyrokami. Za kraty na leżaki trafi nie tylko rząd, ale również kolaborujący z nimi kler i dziennikarze. O szmalcownikach nie wspomnę.
(2022.01.28)