Nowe tramwaje w zawieszeniu

56
07.08.2025
Nowe tramwaje w zawieszeniu
W ostatnich latach miasto kupiło pięć nowych tramwajów od firmy Modetrans (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)
Władze Elbląga rozstrzygnęły przetarg na zakup tramwajów w kwietniu tego roku, zwycięzcą został producent z Turcji. Do dzisiaj jednak nie podpisano z nim umowy. Dlaczego? - Zgodnie z przepisami trwa tzw. kontrola uprzednia Urzędu Zamówień Publicznych, to standardowa procedura - wyjaśniają urzędnicy.

Przypomnijmy: w przetargu na dostawę 10 tramwajów do Elbląga wzięły udział dwie firmy. Turecka Bozankaya Rayli Sistemler A.S. swoją ofertę wyceniła na 95 mln zł, bydgoska PESA – na 130,5 mln zł. Urzędnicy oszacowali wartość zamówienia na 89,7 mln zł, co oznacza, że trzeba było znaleźć brakującą kwotę w budżecie miasta.

- Drugim kryterium branym pod uwagę był okres gwarancji na kompletny tramwaj bez limitu km, który w przypadku Bozankayi wynosi 72 miesiące, a Pesy – 36 miesięcy. Wybrana oferta przedstawia zatem najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny – informował w kwietniu media zespół prasowy biura prezydenta miasta.

Tramwaje mają trafić do Elbląga w ciągu dwóch lat od podpisania umowy. Problem w tym, że umowy do dzisiaj nie podpisano. Dlaczego?

- W związku z faktem, że wartość szacunkowa zamówienia przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 10 mln euro, a jednocześnie zamówienie to jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, zgodnie z art. 613. ustawy Prawo zamówień publicznych Zamawiający miał obowiązek przed zawarciem umowy przekazać dokumentację postępowania Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych w celu przeprowadzania obowiązkowej kontroli, tzw. kontroli uprzedniej. Zawarcie przedmiotowej umowy będzie mogło nastąpić po zakończeniu ww. postępowania prowadzonego przez UZP – informuje Joanna Urbaniak, kierownik zespołu prasowego w Biurze Prezydenta Elbląga.

- Kontrola uprzednia jest na finalnym etapie. Przewidywany termin jej zakończenia to przyszły tydzień - napisała w odpowiedzi na nasze pytania, które wysłaliśmy w tej sprawie do Urzędu Zamówień Publicznych Anita Wichniak-Olczak, dyrektor Departamentu Informacji Edukacji i Wydawnictw UZP.

Dodajmy, że Elbląg pozyskał 126 mln złotych na inwestycje związane z tramwajami ze środków unijnych. Cały projekt (zakup tramwajów i remonty torowisk) jest wart 184 mln zł).

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A, no to fantastycznie.
(2025.08.07)
Dobre-:)))
(2025.08.07)

info

24  
  2
Cóż sukces goni sukces
(2025.08.07)

info

33  
  7
Jurek Motorówka niech pożyczy od Olsztyna pieniądze albo tramwaje. On wszystko PO-trafi. Hej brygada uśmiechamy się.
(2025.08.07)

info

29  
  33
Mieliście Lato z Radiem i Elblong w sniadaniówce to teraz się uśmiechać hahahahah ooooo i POgoniliscie PIS z Elblonga huuurrrraaaaa w sklepach jest taniej, pracy jest więcej, miliardy z KPO już są na kontach, w elbonskim POrcie rekordy przeladunków... :D
(2025.08.07)
Zabawy ludyczne, totalne rozdawnictwo, pod publiczkę, ciemny lud to kupuje ! Dziwię się, jakim cudem w Radzie istnieje "opozycja" - zmienili opcje ???
??? (2025.08.07)

info

28  
  20
Ale będzie Święto Chleba !
(2025.08.07)
Pisowiec
(2025.08.07)
Będzie i dobrze jątrzycielu z pis.
(2025.08.07)
Pisowska "prawica" jest po to by dorobić cwaniaków milionami z naszych pieniędzy
(2025.08.07)