Miliony na zbiorniki retencyjne w Elblągu
Projekt, na które EPWiK uzyskało dofinansowanie, dotyczy około 15 procent powierzchni miasta. Wniosek elbląskiej spółki zajął drugie miejsce na liście rankingowej NFOŚiGW, co oznacza że wkrótce zostanie podpisana umowa w tej sprawie.
– Chodzi o kwestie odprowadzania wód opadowych z jednej ze zlewni, która dotyczy m.in. rejonu ul. Słonecznej, Zielonej, Niskiej, Dolnej. Będziemy realizować w systemie „zaprojektuj-wybuduj” 10 obiektów – zbiorników retencyjnych otwartych, zamkniętych, rurowych, które będą służyć do retencji. Do tej inwestycji przygotowujemy się od dłuższego czasu, cieszymy się, że nasz wniosek został wysoko oceniony. W ciągu miesiąca musimy podpisać umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, następnie ogłosimy przetarg na inżyniera kontraktu. W realizację będzie zaangażowany zespół naszej spółki, podobnie jak to było przy modernizacji oczyszczalni ścieków – mówi Marek Misztal, prezes EPWiK.
Dofinansowanie z NFOŚiGW wynosi 16 mln. Całość inwestycji to 26 mln, różnicę spółka musi dołożyć z własnego budżetu. Kiedy inwestycja będzie gotowa? To zależy od przebiegu procedury przetargowej i jej projektowania. Prace powinny ruszyć w tym roku i potrwać do końca 2028 roku
Wniosek EPWiK to pierwszy etap działań pod hasłem „„Adaptacja do zmian klimatu na terenie Elbląga”.