Ciepło z węgla powoli przechodzi do historii

46
16.12.2025
Ciepło z węgla powoli przechodzi do historii
Marcin Ignaczak, prezes Energi Kogeneracja (fot. Anna Dembińska)
- Dzisiaj węgiel jako źródło jest wykorzystywany zaledwie w 8 procentach naszych mocy. Kocioł węglowy pracuje przez miesiąc w roku. Stanowi w zasadzie rezerwę do produkcji pary dla browaru. Sądzę, że za dwa-trzy lata węgla na placu już nie będziemy mieli, choć teoretycznie możemy go spalać do 2029 r. Robimy wszystko, by ten termin przyspieszyć – mówi Marcin Ignaczak, prezes Energi Kogeneracji, głównego producenta energii cieplnej w Elblągu.

- Panie Prezesie, co budowa nowego źródła w Elektrociepłowni Elbląg, układu kogeneracyjnego z trzema silnikami gazowymi, oznacza dla mieszkańców naszego miasta?

Marcin Ignaczak, prezes Energi Kogeneracja: - Przede wszystkim czystsze powietrze. Ograniczamy emisję o połowę tylko dzięki temu, że wchodzimy w zasilanie gazem. To nie tylko modernizacja zakładu czy realizacja kolejnego kroku w kierunku dekarbonizacji. To także element strategii, której celem jest zbudowanie nadwyżki mocy cieplnej dla Elbląga dla dobra miasta i lokalnej społeczności. To świadomy wybór przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, by potencjalne awarie nie spowodowały braku cieplnego komfortu. Budujemy w kogeneracji również ze względów biznesowych, dla wyższej rentowności naszego zakładu.

Inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem, mamy nawet lekkie przyspieszenie, bo silniki przyjechały miesiąc wcześniej.

 

- Kiedy inwestycja zostanie w pełni uruchomiona?

- We wrześniu przyszłego roku planowany jest rozruch, podczas którego będziemy testować, jak te układy pracują. W grudniu powinniśmy rozpocząć właściwą eksploatację.

 

- Jakie są koszty całego przedsięwzięcia?

- To około 324 milionów złotych, na razie budżetu nie przekraczamy. Wszystko wskazuje na to, że się w nim zmieścimy. Jesteśmy w połowie drogi, ale doświadczenie nas uczy, by wstrzymać się z optymistycznymi przewidywaniami, zanim nie będą one miały faktycznych ostatecznych podstaw.

 

- Energa Kogeneracja nadal będzie sprzedawać i dostarczać ciepło do miejskiej sieci, tylko z nowocześniejszych źródeł, ale jednocześnie będzie produkować prąd. Kto będzie jego odbiorcą?

- Nie sprzedajemy energii elektrycznej bezpośrednio do odbiorcy końcowego, do gospodarstw domowych. Wprowadzamy ją na rynek hurtowy do Krajowego Systemu Energoelektrycznego, gdzie później spółki obrotu, tak jak Energa Obrót, dokonują redystrybucji handlowej energii już do gospodarstw. To będzie nasza stricte komercyjna działalność, która jest oczywiście obwarowana koncesjami, a nie taryfą – jak w przypadku ciepła. Koncesję na sprzedaż energii elektrycznej od Urzędu Regulacji Energetyki już mamy, bo podobne silniki działają już w Kaliszu. Gdy uruchomimy je w Elblągu, złożymy wniosek o rozszerzenie koncesji. Nie możemy zrobić tego przed przyjęciem nowego źródła do eksploatacji.

 

- Kiedy w takim razie Energa Kogeneracja nie będzie już spalać węgla, by produkować ciepło?

- Dzisiaj węgiel jako źródło jest wykorzystywany zaledwie w 8 procentach naszych mocy. Kocioł węglowy pracuje przez miesiąc w roku. Stanowi w zasadzie rezerwę do produkcji pary dla browaru. Sądzę, że za dwa-trzy lata węgla na placu już nie będziemy mieli, choć teoretycznie możemy go spalać do 2029 r. Robimy wszystko, by ten termin przyspieszyć.

 

- Z jakimi wyzwaniami musieliście się zmierzyć przy realizacji obecnej inwestycji?

- Wyzwaniem było zabezpieczenie dostaw gazu i umowa przyłączeniowa, drugim – uzyskanie wsparcia, które determinuje ekonomiczne uzasadnienie dla tej inwestycji. Jako nowy zarząd to wsparcie w postaci tzw. premii kogeneracyjnej otrzymaliśmy i kilka dni później podpisaliśmy umowę z wykonawcą. Pomniejszych wyzwań też nie brakuje, ale tak budujemy relacje z wykonawcami, żeby o nich rozmawiać i problemy rozwiązywać.

 

- Co może być największym problemem?

- Mimo że harmonogram inwestycji realizujemy zgodnie z planem, a nawet go trochę wyprzedzamy, nadal obawiam się terminowości. Będę szczęśliwy i w pełni zadowolony dopiero wtedy, gdy przejmiemy jednostki do eksploatacji i przepracują one w ruchu ciągłym 700 godzin. Pokażę, że pracują z zakładaną sprawnością, w gwarantowanych parametrach. Tak, jak pracuje dzisiaj kotłownia rezerwowo-szczytowa, oddana trzy lata temu.

 

- W Elektrociepłowni Elbląg pracuje obecnie około 140 osób. Czy nowa inwestycja przyczyni się do wzrostu zatrudnienia czy do jego zmniejszenia?

- Potrzebujemy nowych pracowników o dużych kompetencjach, które jeszcze 10 lat temu nie były poszukiwane. Inżynierów danych, analityków, którzy będą pracowali na dużych ilościach danych, pozwalając nam realizować zakup i sprzedaż energii. Walczymy o 9 nowych miejsc pracy, w przyszłym roku powinna ruszyć rekrutacja.

Wysłuchał Rafał Gruchalski

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Tylko 8% użycia węgla, ale kiedy cena węgla skoczyła o 100% to rachunki dla odbiorcy końcowego również skoczyły o 100%...
(2025.12.16)

info

31  
  3
Brawo nasz rząd 15 października dba żeby nie było emisji zabójczego dla ludzi dwutlenku węgla nie to co nasi niewydarzeni poprzednicy
TeofilSkorupa (2025.12.16)
@TeofilSkorupa - zniszczą nas rachunki za ogrzewanie TEOFILU🤡
(2025.12.16)
Co za ciemnogród, ręce opadają. To lepiej żeby planeta nam się spaliła?
TeofilSkorupa (2025.12.16)
I to jest bardzo dobra wiadomość. Nie dość że górnictwo w Polsce jest nieopłacalne to jeszcze zabija. "Roczna liczba zgonów związanych ze smogiem w Polsce - Około 40 000-48 000 osób rocznie umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza, w tym smogu - to szacunki oparte na ostatnich raportach i analizach zdrowotnych.
Chat już wie (2025.12.16)
@Chat już wie - Zamiast rozdawać przywileje górnikom rolnikom i innym wolałbym aby uzdrwiono służbę zdrowia
Dosc drenowania budżetu (2025.12.16)
W dzisiejszych czasach wszystko jest eko.....
(2025.12.16)

info

4  
  1
@TeofilSkorupa - Tu się muszę zgodzić. Poprzednicy w 8 lat dokonali depopulacji Polski na niespotykaną w historii skalę. - "Ok.740 000-750 000 mniej osób na koniec 2023 r. w porównaniu z końcem 2015 r. ". W zamian zwiększyli dług o 700 mld PLN
Chat już wie (2025.12.16)
@TeofilSkorupa - A to był już taki co krzyczał że "planeta płonie" i "w pale się to nie mieści" nawet miał urząd przez całe 120 minut TEOFILU🤡
(2025.12.16)
Cały świat pali węglem tylko nie Elbląg. Tacy mądrzy są w tych eko i epec a wy głupi płacicie
(2025.12.16)