Ciepło z biomasy to podstawa
Blok na biomasę wytwarza energię cieplną przesyłaną do miejskiego systemu zarządzanego przez EPEC, dostarcza parę technologiczną dla browaru, produkuje też energię elektryczną.
- Dla niezagrożonej realizacji prowadzonej działalności Energa Kogeneracja poszukuje dostawców biomasy, z którymi zamierza zawrzeć kontrakty na okres 3 lat. Zakłada się, że dostawy biomasy będą realizowane głównie z obszaru Polski, jak również z Litwy i Ukrainy, Niemiec czy z Austrii. Firmy, z którymi EKO podpisze umowy będą miały dostarczyć łącznie 100 tys. ton pelletu rocznie. Dłuższe niż dotąd umowy mają z jednej strony przyciągnąć dostawców zainteresowanych stabilną współpracą z pewnym partnerem, z drugiej zaś zabezpieczą stabilną pracę bloku biomasowego BB20 na dłuższy okres – informuje Energa Kogeneracja w komunikacie do mediów.
Firmy mogą zgłaszać swoje oferty do 10 stycznia przyszłego roku. Wykonawca ma być wybrany do końca stycznia, bo umowa ma obowiązywać od 1 lutego 2022 roku do końca 2024 roku i dotyczyć dostaw pelletu ze słomy i drzewnego.
Jak już informowaliśmy, w EKO trwa budowa nowego systemu produkcji ciepła, zasilanego gazem, który będzie funkcjonował razem z kotłownią na biomasę.
- W końcowej fazie realizacji jest już kotłownia rezerwowo-szczytowa o mocy cieplnej 114 MWt. Nowy obiekt przechodzi obecnie próby funkcjonalne, w trakcie których dostarcza także ciepło na potrzeby elbląskiego systemu ciepłowniczego. W początkowej fazie przygotowań jest układ kogeneracyjnych silników gazowych o mocy cieplnej 30 MWt i elektrycznej 30 MWe. Zakończenie realizacji całego programu inwestycyjnego w Elblągu planowane jest na koniec 2025 roku – informuje Energa Kogeneracja.